У Тихому океані існує плавучий «острів» сміття – Велика тихоокеанська сміттєва пляма. Площа цієї водоверті пластику і риболовних знарядь більша, ніж вся площа України. Це здавалося б далеким від нас химерним явищем, якби утворений там і у всьому світовому океані токсичний мікропластик не було виявлено в легенях і крові людини.
Річ у тому, що пластик не розкладається, а лише подрібнюється і мандрує далі з водою, яку ми п’ємо, морепродуктами, які ми їмо, та повітрям, яким ми дихаємо. Крім драматичного впливу на наше здоров’я він вбиває мільйони морських тварин щороку, які помилково його споживають. Майже 100% пластику, створеного людством, досі існує, і щохвилини вантажівка пластикових відходів різними шляхами потрапляє в океан…
Як розв'язати проблему збору і перероблення пластику, вкрай болючу і нагальну для нашої планети? The Good Plastic Company винайшли власний спосіб стримувати отруйну навалу пластику в природу, перетворюючи його на елементи вишуканого інтер’єру з тривалим строком служби. Читайте про цю захопливу метаморфозу у нашій новій історії.
Історія The Good Plastic Company — продовження серії «Вершки українського клінтеку», де Greencubator розповідає про 10 чемпіонів, які на ключовому етапі свого розвитку отримали грант від Climate Innovation Vouchers. Це одна з найбільших грантових програм в Україні для інноваторів у сфері зелених та кліматично-дружніх технологій, яку ініціював Європейський банк реконструкції та розвитку та фінансує Європейський Союз. Greencubator реалізує програму в Україні.
Інноваційна ідея з берега моря
Майбутній засновник The Good Plastic Company, Вільям Чижовський, здобував блискучу економічну освіту у Гарварді. Він навчався на паралельному курсі з Марком Цукербергом і одного разу відвідав його лекцію про намір. Тоді Марк давав йому пораду створити бізнес, який зробить світ кращим.
Кілька років потому, в подорожі країнами Середземномор’я, дружина Вільяма звернула його увагу на сміття в лазуровій воді: «Дивися, як багато пластику в морі! Якби ти міг щось із цим зробити…». І студентський намір став набувати форм.
Вільям розробив унікальну технологію перетворення пластикових відходів на красивий, міцний і стійкий поверхневий та пакувальний матеріал. Він створив The Good Plastic Company і став виробляти меблі, виставкові стенди і дизайнерські декоративні панелі повністю з переробленого пластику, різноманітних кольорів і форм. Компанія заявила, що пластик – це не сміття, і що зробить свою продукцію стандартним типом матеріалу, на рівні з первинним пластиком чи деревиною.
Цю ідею оцінили клієнти, які прагнуть продемонструвати свій внесок у сталий розвиток і водночас шукають креативних рішень для дизайнерського оформлення власних магазинів та офісів. The Good Plastic Company стали першими у світі, хто зміг виробляти із переробленого пластику (PS) великі плити 1.4 x 2.8 м у індустріальних об’ємах. Реалізуючи свою ідею, вони змогли залишали вже добуті ресурси у промисловому ланцюжку і при цьому створювали нову унікальну продукцію. Вони дали пластику другий шанс, щоб служити довго і яскраво.
(Перетворення вторинного пластику в оригінальний дизайн інтер'єрів за технологією The Good Plastic Company)
Сертифікація і торгова марка
Якщо 5 років тому достатньо було заявити, що матеріал сталий, і це приваблювало екологічно свідомих клієнтів, то зараз з’явилося все більше «грінвошингу» – заявлена сталість різних виробників перестала відповідати дійсності. Для того, щоб переконати клієнтів у сталості своїх матеріалів, The Good Plastic Company відчули потребу в найголовнішому сертифікаті у їхній галузі – Cradle to Cradle Certified Product Standard. Ця складна сертифікація мала б підтвердити, що матеріал повністю виробляється з переробленої сировини, скорочує викиди CO₂, і його властивості відповідають європейським стандартам.
У 2021 році The Good Plastic Company здобули грант ЄБРР «Кліматичні Інноваційні Ваучери», фінансований ЄС і реалізований в Україні ГО Greencubator. Компанія стала ще одним українським (а точніше, українсько-голландсько-британським) кліматичним чемпіоном і вклала частину грантових коштів саме у ключовий крок розвитку – таку бажану сертифікацію. Вона тривала понад рік.
(COO компанії Вікторія Сєдова з колегами та нагородою від «Кліматичних Інноваційних Ваучерів»)
«Ті, хто нас сертифікували, були на наших фабриках. Вони перевірили, що все насправді так, як ми заявляємо, що це точно recycled-пластик, – розповідає Вільям Чижовський. – Вони перевірили наших постачальників, зробили багато лабораторних тестів і досліджень. І на сьогодні ми – єдина компанія у нашій галузі, у якої є ця сертифікація. Це дуже відрізняє нас від інших компаній. Цим ми заявляємо, що ми прозорі, що ми дійсно “зелена” компанія. Ця сертифікація допомагає нам краще працювати з клієнтами, з великими глобальними компаніями, яким важливо знати, що їхні постачальники виготовляють по-справжньому сталий матеріал.»
Cradle to Cradle Certified відкрив двері у співпрацю з компаніями, де сертифікація була обов’язковою умовою, наприклад з аеропортами й торговельними центрами. Це було особливо важливо для Європи та Великобританії, де бізнеси працюють тільки з перевіреними та сертифікованими матеріалами. Можна сказати, що завдяки сертифікації компанія перейшла у вищу лігу.
Половину грантової суми The Good Plastic Company використала і для реєстрації торговельної марки Polygood® та подалася на патентування своїх інноваційних рішень. Компанія вже отримала реєстрацію своєї торгової марки в ЄС, Австралії, Великобританії та, нещодавно, в Америці.
Виробництво краси з відходів
Технологічний процес The Good Plastic Company чимось подібний до роботи бармена, що міксує коктейлі, чи шеф-кухаря на експериментальній кухні. У спеціальних “тостерах” для пластику з цих сумішей пресуються облицювальні плити з вигадливим орнаментом. Колишні холодильники, компʼютерні мишки, клавіатури, пластикові меблі і фільтри стають предметами інтерʼєру, за якими стають у чергу топові дизайнери магазинів та офісних просторів. Океанський пластик, зібраний на Гаваях (дико смердючий, до речі) стає елегантними подіумами для всесвітньо відомих брендів та кутюрʼє світу високої моди. А перероблений одноразовий посуд перетворюється на панелі і меблі для елітних просторів й тижнів дизайну в Мілані чи Лондоні. Навіть стружка повертається у виробництво і стає фрагментом виробів, що вносить у них неочікувані рішення.
(Вільям Чижовський на фабриці в Нідерландах і вироблені там поверхневі матеріали з уже впізнаваним орнаментом)
Революційний матеріал Polygood® викликає ажіотаж у світі дизайну. Він визнається одними з провідних ЗМІ у галузі, в яких дизайнери дізнаються про найостанніші та найінноваційніші розробки у їхній сфері. Публікації про екологічно-чистий поверхневий матеріал Polygood® виходять у журналі Material Futures і у престижному Interior Design.
(Виставка «Nothing Happens If Nothing Happens» на London Design Festival 2023, де патерн Polygood® точно передає елегантність і вишуканість справжнього мармуру)
Подіуми та стільниці, виготовлені з Polygood®, зіграли ключову роль в оформленні 11-го гала-концерту премії Architizer A+Awards – однієї з найвидовищніших подій в галузі архітектури та дизайну, що проходить у центрі Парижа. Свідомий перехід до використання сталих матеріалів все ще є викликом у цій індустрії, але панелі Polygood® повністю відповідають її строгим стандартам.
(Сцена Architizer A+Awards, оформлена виробами Polygood®, та огляд у відомому Material Futures)
Фабрики та інвестиції
Виробничі потужності The Good Plastic Company спочатку повністю базувалися в Нідерландах. У 2018 році Вільям обрав країну, яка посідає перше місце у світі з повторного використання матеріалів та менеджменту відходів, щоб побудувати в Алмере, поруч з Амстердамом, свою першу фабрику.
У 2021 році компанія перенесла більшу частину виробництва вже в Україну – в індустріальний парк «Біла Церква» на Київщині, на фабрику у 2,5 тис. кв. метрів. Перероблений у Білій Церкві пластик став відправлятися по всій земній кулі – клієнтам у Токіо, Нью-Йорку, Каліфорнії чи Європі.
У перші дні повномасштабного вторгнення працівники компанії приходили на фабрику, щоб триматися разом. Всупереч ракетним обстрілам виробництво не припинялося. Але у березні 2022 компанії вдалося релокувати виробництво і команду у Чернівці, і вже у першому кварталі 2023 року фабрика працювала на максимум її виробництва.
(Фабрика The Good Plastic Companу у Чернівцях)
У період релокації The Good Plastic Company залучили інвестиції українського фонду Vesna Capital, створеного маркетологом Андрієм Федорівим та засновниками Нової Пошти В’ячесловом Климовим та Володимиром Поперешнюком. Інвестори допомогли Вільяму скласти дорожню карту розвитку компанії на три роки вперед. Так, на сьогодні дві фабрики The Good Plastic Company в Нідерландах та Україні здатні виробляти понад 1000 тонн перероблених пластикових панелей на рік, задовольняючи попит у цьому секторі.
При цьому, компанія бере участь у проєктах з відновлення України, як от будівництво дитячих майданчиків на деокупованих територіях. Найперший такий майданчик скоро з’явиться у селищі Макарів на Київщині.
Свідомі клієнти пропагують сталість
Полиці та стелажі магазину Lush у Берні, Швейцарія, виготовлені з 400 кг пластику Polygood® із переробленої побутової електроніки. 270 магазинів Nike у всьому світу мають бокси для збору вживаного взуття, що також зроблені з Polygood®. А для магазинів Samsung у Фінляндії, Франції, Німеччині та Італії компанія виготовила столи для демонстрації моделей останньої серії Galaxy, врятувавши від потрапляння в океан і наші організми 3500 кг полістиролу (PS).
(Стелажі, бокси і полиці Polygood® у магазинах Samsung, Nike і Lush)
Матеріал Polygood® для оформлення магазинів, шоурумів і ресторанів використовують Adidas і Karl Lagerfeld, McDonalds та Ikea. Завдяки співпраці з такими гігантами The Good Plastic Company має можливість проявити свій індустріальний масштаб. Чому великі бренди обирають такі нішеві матеріали? Тому що вони довговічні і їх можна інтегрувати у будь-які простори у великій кількості та легко переробити заново. Використовуючи Polygood, бренди демонструють своє прагнення підтримати сталий розвиток і приваблюють покупців, які розділяють їхні цінності.
Але не тільки великі бренди роблять внесок, а й малі бізнеси. Як, наприклад, книгарня L'Emile чи коворкінг Morning у Парижі, який за допомогою The Good Plastic Company перепрофілював 1518 кг переробленого пластику і так зменшив свій екологічний слід.
Нові ринки у різних частинах світу
У 2023 році в компанії зріс об’єм збуту, а команда виросла до 60 чоловік. The Good Plastic Company підняла другий раунд ангельських інвестицій від приватних інвесторів і виросла у ціні. Розповідає Вільям Чижовський:
«Ми змогли всього за рік запустити роботу з цілим рядом великих дистриб’юторів. У березні 2023 року у нас з’явився дистриб’ютор у Великобританії CDUK – одна з найбільших компаній, що займаються продажем surface materials. У нас з'явився дистриб’ютор Danube Middle East – це величезна компанія з кількома мільярдами обороту. Вона працює на 6 країн Ближнього Сходу – там відбувається будівельний бум. Відповідно, ми очікуємо, що там буде високий попит на наш матеріал. До того ж столи на Конференції ООН зі зміни клімату COP28, яка проходила в Дубаї, були зроблені з Polygood. Таким чином, ми посилюємо наші позиції в Європі, де ми й були, але зараз вийшли на Близький Схід, де ми вже лідери ринку екологічних матеріалів.»
(Інсталяція у вигляді воронки від снаряда, розміщена у центрі українського павільйону на COP27 у Шарм-ель-Шейху. Всередині інсталяції – понад 500 кубів, створених із Polygood®, із 16 типами української землі, як нагадування про величезний потенціал України та її важливість для глобальної продовольчої стабільності)
Наприкінці 2023 року компанія вийшла в Індію з провідним дистриб’ютором Future of Surfaces, спеціалізованим на сучасних екологічно-чистих продуктах і послугах з широким діапазоном застосувань. З початком 2024 року у компанії з’явився великий дистриб’ютор у Скандинавії. А 3 січня The Good Plastic відкрили офіс у центрі Нью-Йорка. Такий вагомий крок дозволить їм краще обслуговувати клієнтів по всій Північній Америці. Напередодні відкриття офісу, з відрядження в США, Вільям поділився планами:
«Це дуже велика подія для нас, найбільша за останні роки. Це величезний ринок, і у нас вже багато запитів. Ми будемо працювати в Америці самі, без дистриб’юторів. Ми очікуємо, що це буде серйозний game changer для компанії. Тому наша задача на 2024 рік – розвинути бізнес в Америці і перетворити її в дуже великий ринок збуту. Як тільки ми зможемо набрати визначену кількість доходу в Америці, то відразу почнемо будувати ще один, третій завод. Оптимістично, це буде кінець 2024 року.»
(Казкова зона відпочинку в центрі The Circular Village в рамках Isola Design Festival & Milan Design Week 2023, зроблена з 100%-переробленого пластику Polygood®)
Чим більшою стає компанія Вільяма Чижовського, тим менше покинутого пластику має шанс потрапити у світовий океан. Завдяки йому не тільки риба на ринках Каліфорнії міститиме менше пластику, а й піленгас і мойва на ринках Одеси. Це не тільки привабить більше покупців у яскраві вітрини шоурумів, а й просуватиме цінності, здатні змінити патерни людської поведінки (адже чисто не лише там, де прибирають, але й там, де не смітять).
Сьогодні The Good Plastic Company створює нові правила гри на ринку, гармонійно поєднуючи естетику та екологічність і змінюючи світ на краще.
ПРО ПРОЄКТ
«Вершки українського клінтеку» — це серія історій від ГО Greencubator про 10 українських компаній, які отримали грант від Кліматичних Інноваційних Ваучерів на ключовому етапі свого розвитку. За короткий проміжок часу вони посіли вагоме місце в українському секторі чистих технологій. Climate Innovation Vouchers — одна з найбільших грантових програм в Україні для інноваторів у сфері зелених та кліматичних технологій. Вона була ініційована Європейським банком реконструкції та розвитку і фінансується Європейським Союзом. В Україні програму реалізує громадська організація Greencubator.