Енергетична кооперація у громадах

Грантова ініціатива «Сприяння підвищенню енергетичної стійкості на місцевому рівні шляхом реалізації енергетичних ініціатив громад» реалізується ГО “Greencubator” разом із Львівською бізнес-школою Українського Католицького Університету у партнерстві з Відкритим Університетом Майдану (ВУМ) та Ветеран Хабом за підтримки USAID Проєкту енергетичної безпеки (ПЕБ), і має на меті підвищити енергетичну стійкість українських громад.
Для досягнення цієї мети команда ініціативи разом із партнерами допомагатиме українським громадам створювати енергетичні кооперативи. Більше про проєкт на сайті: https://energycooperative.org.ua/
  • Для чого цей проєкт
Громади у різних частинах світу ще з першої третини ХХ століття використовують енергетичну кооперацію. У кожної з них — своя історія вирішення власних енергетичних викликів. Американські фермери ще в 1930-х створювали енергетичні кооперативи, щоб електрифікувати свої населені пункти та свій бізнес. Мешканці сучасних німецьких та голландських міст об’єднуються у енергетичні кооперативи, щоб спільно інвестувати у вітрові та сонячні електростанції, спільно будувати котельні на біомасі чи переробляти використану олію на дизельне пальне.
Тисячі подібних енергетичних кооперативів сьогодні успішно працюють у США та ЄС, і допомагають громадам вирішувати щоденні енергетичні завдання. Спектр цих завдань дуже широкий — від використання відновлюваних джерел енергії до впровадження електромобільності та спільного інвестування у плантації енергетичних рослин.
Українські громади теж мають свої енергетичні завдання та виклики. Вони планують зменшувати власне енергоспоживання, більше використовувати відновлювані джерела енергії, контролювати забезпечення громади енергетичними ресурсами. Частину з цих завдань може вирішити енергетична кооперація. Це дозволить членам громад уже сьогодні, не чекаючи допомоги від держави, спільно інвестувати у вирішення своїх енергетичних викликів та створення нових можливостей.
Ініціатива «Сприяння підвищенню енергетичної стійкості на місцевому рівні шляхом реалізації енергетичних ініціатив громад» допомагатиме українським громадам освоїти кооперативні інструменти та стати більш енергетично стійкими. Будемо ділитись з громадами кращим міжнародним та українським досвідом енергетичної кооперації та долучатимемо галузевих експертів для допомоги із запуском енергетичних кооперативів в Україні.
  • Для кого цей проєкт
Команда готова працювати з лідерами громад, підприємцями, представниками громадського сектору. Основним критерієм для співпраці є ваша зацікавленість у запуску проєктів з енергетичної кооперації в Україні.
Особлива увага приділятиметься залученню представників громад зі східного регіону України (Харківська, Дніпропетровська, Донецька, Луганська, Запорізька, Полтавська та Херсонська області), а також залученню до енергетичної кооперації жінок. Окремі компоненти ініціативи спрямовані на допомогу ветеранам АТО/ООС із запуском енергетичних кооперативів.
  • Ключові активності
Створення енергетичних кооперативів потребує певних знань та досвіду. Йдеться про знання основ кооперації, економічних та технічних основ та реалій енергетики, сучасного законодавчого та регуляторного поля, навичок бізнес-планування.
Команда ініціативи  працює над тим, щоб передати та поширити ці знання серед українських громад із використанням таких інструментів:
  1. Енергетичний Акселератор Громад — акселераційна програма для команд, що вирішили створювати власний енергетичний кооператив. Протягом 4-х місячної акселераційної програми досвідчені фахівці у галузі кооперації, енергетики, фінансів допомагають командам пройти шлях від попереднього бізнес-плану до початку залучення інвестицій. Передумовою для участі у акселераторі є проходження Школи Енергетичної Кооперації. Всього протягом 2022-2023 років буде проведено три Енергетичних Акселератори Громад, у кожному з яких зможе взяти участь 8 команд.
  2. Школа Енергетичної Кооперації — 2-х місячний інтенсивний навчальний курс, що надає ключові інструменти, необхідні для створення енергетичних кооперативів в українських умовах. Учасникам курсу знання передаватимуть фахівці у галузі енергетики, фінансів, кооперації та практики з досвідом запуску енергетичних кооперативів. Навчання організовано у змішаному форматі learning — поєднання дистанційного навчання та практичних сесій у звичному форматі (офф-лайн). Офлайн-сесії проводитимуться на базі Львівської бізнес-школи (LvBS) Українського Католицького Університету.
В рамках цієї грантової ініціативи реалізується також ряд активностей, спрямованих на допомогу ветеранам АТО/ООС із реалізацією їх кооперативних проєктів, стимулювання інвестицій у енергетичні кооперативи, полегшення співпраці фінансових установ та кооперативів.
  • Партнери
Львівська бізнес-школа (LvBS) Українського Католицького Університету (УКУ)
Відкритий Університет Майдану (ВУМ)
Ветеран Хаб
*****
Грантова ініціатива «Сприяння підвищенню енергетичної стійкості на місцевому рівні шляхом реалізації енергетичних ініціатив громад» стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) через Проєкт енергетичної безпеки (ПЕБ). Ініціатива реалізується ГО “Greencubator” разом із Львівською бізнес-школою Українського Католицького Університету у партнерстві з Відкритим Університетом Майдану (ВУМ) та Ветеран Хабом за підтримки USAID Проєкту енергетичної безпеки (ПЕБ). Погляди авторів та виконавців ініціативи не обов’язково відображають погляди Агентства США з міжнародного розвитку або уряду Сполучених Штатів Америки.