Greencubator – громадська організація, що будує екосистему для стійкого підприємництва, низьковуглецевих інновацій, розвитку «зеленої» економіки в Україні та Східній Європі. Наша місія – наблизити стійке майбутнє до людей вже сьогодні.
Наші герої виходять за рамки поточного статус-кво в енергетиці, шукають нові рішення та моделі; займаються розробками, що здавалися неможливими, насмілюються дивитися за межі очевидного. Ми щиро віримо у те, що енергетика – наступний фронтир людства, нова реальність для економічної свободи і нова можливість для планети. Енергетика відкриває нові горизонти, усуваючи загрози та проблеми, створені існуючою моделлю енергетичних галузей.

Підтримуємо інноваторів

Ми підтримуємо тих, хто наближає майбутнє нової енергетики – інженерів, енергоґіків, науковців. Проекти Greencubator зосереджені на ідеях, що мають на меті створення наступного технологічного прориву в енергетиці.

Просуваємо «зелене» підприємництво

Стійкий розвиток та сумісне з майбутнім виробництво енергії потребують великої кількості творчих підприємців із дружніми до довкілля бізнес-моделями. Команда Greencubator підтримує їх найрізноманітнішими способами. З 2010-го ми допомагаємо медіа та суспільству зрозуміти можливості, які несуть у собі «зелені» бізнес-моделі, а стартапам – використати ці можливості. Серія інформаційно-розважальних і освітніх проектів, таких як SmartEnergy Forum, TeslaCamp, Hack4Energy і т.д. надихнули безліч людей на роботу над власним кліматичним проектом. Деякі з них розробили життєздатні бізнес-моделі та продукти і стали прикладом для тисяч нових українських підприємців.

Значна частина нашої роботи спрямована на формування мережі, що поєднує підприємців, стартапи та усталений корпоративний бізнес. Часто ці тонкі й невидимі зв’язки приводять до нових проектів у відновлюваній енергетиці, нових інвестицій для перспективних команд чи участі у важливих міжнародних виставках. Іноді можливість знаходиться на відстані одного рукостискання і Greencubator сприяє формуванню й успішній реалізації таких партнерств.

Ми завжди мріяли про можливість підтримати підприємців більш ніж менторством, просуванням або призами для переможців хакатонів. З 2016 року наша команда разом з ЄБРР та EU Neighborhood facility запустила в Україні Програму Кліматичних Інноваційних Ваучерів. За рахунок цього фінансового інструменту бізнес, що розробляє кліматично-дружні технології, отримав можливість залучити безповоротне фінансування на свої розробки. Це перший з подібних інструментів, запущений ЄБРР в Європі. Команда Greencubator пишається можливістю підтримати українських підприємців таким інструментом та відкривати для них інноваційні горизонти.

Можливості для енергетичної свободи

Талановиті інженери та підприємці дивляться у майбутнє і роблять велетенські кроки в напрямку дружньої до довкілля енергетики. Однак, перешкодою на їхньому шляху часто стають застарілі політичні рішення, засновані на ідеї, що є одне-правильне-рішення для всіх. Зміна архаїчних енергетичних політик, що підтримують монополії й дискримінують нових гравців, на конкурентні та ринкові – це важлива частина роботи Greencubator. Ми розуміємо, що закони і підзаконні акти – робота не для інженерів або підприємців, але вона є важливою складовою досягнення ними успіху.

Ось чому ми співпрацюємо зі стейкхолдерами процесу розробки політик в енергетиці, щоб позитивно впливати на прийняті рішення. Наша команда зробила свій внесок у велику кількість дискусій та довела багатьом учасникам політичного процесу, що енергетична свобода є критичною для стійкого розвитку. Ми також інвестуємо значну кількість часу та уваги в поступові зміни законодавства й регулювання, що призведуть до енергетичної демократії.

Заряджаючи спільноти

Ми думаємо глобально і діємо локально – наша команда вірить у можливості місцевих спільнот та самоорганізованих груп. Ми заряджаємо ентузіазмом громади та підтримуємо їх проекти, спрямовані на сталий розвиток. Стійкі та енергетично «розумні» спільноти є важливим акцентом в діяльності Greencubator.

Один із головних аспектів розвитку енергетичної демократії – можливість для менших гравців (включаючи місцеві спільноти та самоорганізовані групи) брати участь в енергетичних ринках без штучних обмежень. Ось чому ми просуваємо енергетичні кооперативи та допомагаємо місцевим спільнотам їх заснувати. Важливою частиною роботи Greencubator є привнесення до України найкращих міжнародних прикладів енергетичної кооперації та демонстрація громадам, як подібні моделі можна втілювати в Україні.

Історія

Від самого заснування у 2009 році, Greencubator ставив собі за мету підтримку підприємців та компаній, що рухають вперед ринки відновлюваних джерел енергії й енергоефективності в Україні. Значною мірою цей проект став результатом особистого досвіду роботи з монополістами та бажання зробити свій дім більш енергоефективним.

Перший проект нової організації був далеким від успіху – його практично ніхто не помітив. Це стало найбільшим стимулом для експериментів з форматами проектів, підходами, аудиторіями. Команда Greencubator швидко зрозуміла, що студенти – це завтрашні лідери і ті, хто прийматимуть важливі для країни рішення вже за кілька років. Тож в 2009-2010 роках команда розпочала кілька проектів, розрахованих на університети, перш за все – серію конференцій під назвою «Енергоефективні університети».

Greencubator завжди прагнув відірватись від формальних подій та стимулювати більш відкриту дискусію про використання відновлюваних джерел енергії. Так ми започаткували TeslaCamp – подію на відкритому повітрі, що повністю живиться з відновлюваних джерел енергії та присвячена майбутньому енергетики.

Хакатони та змагання з 2012 року стали невід’ємною частиною багатьох проектів Greencubator. Наша команда провела Smart Energy Forum; Hack4Energy 2015 року зібрав команди хакерів з 15 українських міст для спільної роботи над енергетичними викликами, що постають перед Україною. Ще одна серія хакатонів – SunnyDay, збирала енергетичних хакерів у 2014 та 2016 роках, щоб розробити open-source енергетичні рішення.

У 2014 році Greencubator почав просувати енергетичну демократію – важливий компонент нашого бачення сумісних із майбутнім енергетичних ринків. Тих ринків, що дозволяють малим і великим гравцям співіснувати, як частина інклюзивної та конкурентної екосистеми. Наша команда сприяє створенню енергокооперативів та більш інклюзивних підходів до енергетичних ринків. Сотні людей вже взяли участь в наших тренінгах, десятки місцевих громад отримали консультацію з приводу українського та іноземного досвіду побудови інклюзивних енергетичних ринків.

Greencubator став засновником енергетичної коаліції громадських організацій у 2014 році, щоб мати змогу презентувати спільні ініціативи і орієнтовані на майбутнє бізнес-моделі. З того часу ми взяли участь в обговоренні та формулюванні положень багатьох законопроектів, урядових стратегій та регуляторних документів. Розробка стійких енергетичних політик залишається серед пріоритетів організації.

Важлива частина нашої роботи – вивести українських енергетичних інноваторів, стартапів та підприємців на міжнародні ринки. Щоб допомогти їм представляти себе за кордоном, з 2015 року ми створили цілу низку проектів, залучили відібрані українські команди до міжнародних виставок, змагань та хакатонів. Щоб надати їм ще більше можливостей, з 2016 року Greencubator запустив в Україні змагання ідей Climate Launchpad. А вже в 2017 році один із українських фіналістів Climate Launchpad був відібраний для участі в стартап-акселераторі Climate Launchpad.

З 2016 року команда Greencubator проводить в Україні Програму Кліматичних Інноваційних Ваучерів. Програма започаткована в рамках програми ЄБРР «Центр передачі технологій і фінансів у сфері зміни клімату» (FINTECC) за фінансування Європейського Союзу. Загальний пул фінансування склав 1 000 000 євро. Україна стала першою європейською країною, де було запущено програму Інноваційних Ваучерів.

НАША КОМАНДА

Роман Зінченко

Роман Зінченко

Співзасновник

roman@greencubator.info

Андрій Зінченко

Андрій Зінченко

Співзасновник

andrez@greencubator.info

Надія Артем'єва

Надія Артем’єва

Менеджерка грантових програм

nadiia@greencubator.info

Костянтин Ічко

Костянтин Ічко

Керівник технічного напрямку

kostyantyn@greencubator.info

Катерина Прогнімак

Катерина Прогнімак

Редакторка

prohnimak@greencubator.info

Юлія Федотовських

Юлія Федотовських

Комунікаторка

julia@greencubator.info

Ми також вдячні за співпрацю

Ольга Трутень

Ольга Трутень

Менеджерка з зовнішньої роботи

Ксенія Чоні

Ксенія Чоні

Менеджерка з розвитку

Катя Самотескул

Катя Самотескул

Керівниця програм із підприємництва

Богдан Рижак

Богдан Рижак

Асистент

Анастасія Івашина

Анастасія Івашина

Менеджерка із комунікацій

Posted in .