Як ми прожили 2023 рік і навіть сміялися. 365 днів команди Greencubator

Якби команда Greencubator обирала слово 2023 року для себе, то це було б «Гордість». 

Гордість за Сили оборони України, завдяки яким ми можемо продовжувати свою роботу. 

Гордість за Україну та її людей, які щодня впродовж 2023 року доводили, що можуть вистояти та розвиватися попри все. 

Гордість за українські зелені стартапи, які цьогоріч неймовірно зросли на наших очах, виходили на нові ринки та залучали мільйонні інвестиції. 

Гордість за кожного члена нашої команди, які викладалися на повну у проєктах та завжди підтримували одне одного. 

З цією гордістю в серці ми хочемо підсумувати, як команда Greencubator пройшла цю десь непросту, але натхненну подорож у 365 днів 2023 року. 

Але спершу, 5 головних цифр про нас у 2023:
  • 232 українських компаній у сфері зелених та чистих технологій, які подавалися на програми від Greencubator;
  • 73 організованих подій онлайн та офлайн;
  • Понад 60 годин експертних консультацій, що надала наша команда українським підприємцям;
  • Понад 5 млн доларів інвестицій та грантових коштів, які  залучили випускники наших програм у 2023 році;
  • Більш як 5 млн гривень на підтримку ЗСУ, залучених нашою командою як індивідуально, так і в співпраці з БФ «Група 35» та іншим партнерами. 

Усе це стало результатом роботи команди Greencubator у кількох напрямках: гранти для зелених інноваторів, освітні проєкти для підприємців, міжнародні конкурси бізнес-ідей, участь в заходах  та благодійність. Розповідаємо про те, чим жили та надихалися у цьому році. 

#1. Гранти від Кліматичних Інноваційних Ваучерів для зелених інноваторів 

Про проєкт: 
Кліматичні Інноваційні Ваучери — це одна з найбільших грантових програм в Україні для інноваторів у сфері зелених та кліматично-дружніх технологій. Її ініціював Європейський банк реконструкції та розвитку і профінансував Європейський Союз. Greencubator реалізує програму в Україні. 
Учасниками програми можуть стати українські компанії малого та середнього бізнесу. Гранти у розмірі до 50 тисяч євро покривають 75% витрат на узгоджені послуги, проте учасники зобов’язані оплатити не менше 25% вартості з власних коштів. 

У 2023 році команда Greencubator провела вже третю (а якщо рахувати від старту проєкту у 2017-му році — то восьму) хвилю відбору Кліматичних Інноваційних Ваучерів в Україні. Набір учасників тривав від 20 липня до 30 вересня. І за цей час участю в проєкті зацікавилися майже 150 українських компаній, які працюють у сфері зелених інновацій. Понад 60 інноваторів подали свої заявки на участь в грантовому конкурсі, 37 пройшли кваліфікаційний відбір і пішли на оцінку експертів. 

Співзасновник ГО Greencubator Роман Зінченко та менеджерка проєкту «Кліматичні Інноваційні Ваучери» Ольга Зубчик провели консультації для аплікантів, а також організували два онлайн-вебінари «GreenBiznessTalk».

Найчастіше українські компанії шукали фінансування на такі послуги:
  • IT послуги.
  • Маркетинг та брендинг.
  • Промисловий дизайн.
  • Захист інтелектуальної власності.

На початку 2024 року ми готуємося оголосити переможців Кліматичних Інноваційних Ваучерів. А поки стежимо за тим, як фіналісти попередньої хвилі, яка відбулась у 2022 році, завершують свої проєкти, отримують кошти та залучають інвестиції. 

#2.Українські інноватори на міжнародному конкурсі ClimateLaunchpad 

 
Про проєкт: 
ClimateLaunchpad (CLP) — це найбільший у світі конкурс зелених інновацій. Його мета — розкрити світовий потенціал чистих технологій, які допомагають боротися зі зміною клімату. 
Для підприємців участь у цьому конкурсі — це можливість прокачати бізнес від ідеї до виходу продукту на ринок, отримати міжнародний досвід та познайомитися з професіоналами у сфері чистих технологій з усього світу. Ба більше — переможці глобального фіналу отримують грошові призи. 

У 2023 році конкурс ClimateLaunchpad відзначив свій ювілей у 10 років, і 8 років з них команда Greencubator проводить національний етап конкурсу в Україні. 

Наша команда з великою ніжністю ставиться до ClimateLaunchpad. Сюди проходять часто ще зовсім юні команди, які завдяки інтенсивному навчанню,  менторству та підтримці наших експертів на очах зростають і отримують своїх перших клієнтів та перші інвестиції. 

Цьогоріч набір на програму ми розпочали 2 травня. З понад 30 аплікантів — 12 були відібрані до участі у програмі. Вони пройшли BootCamp — практичний тренінг з дизайну та тестування своєї бізнес-моделі від неймовірного Рона Блумерса (він, до речі, один з тренерів-засновників ClimateLaunchpad). А також протягом проєкту долучилися до десятка онлайн-подій, на яких тренерами були Марина Чиж, Валерія Мосієнко, Роман Зотов, Ілля Кічук, Роман Зінченко та інші експерти. 

У серпні 9 команд фіналістів представили свої стартап-ідеї журі. І три з них здобули перемогу та отримали шанс представити Україну на регіональному півфіналі конкурсу ClimateLaunchpad. Переможцями нацвідбору стали: 

  • TomorrowPack — багаторазові екокоробки для доставки онлайн-замовлень;
  • Mycelia Tech — нові альтернативні матеріали з грибного міцелію та агровідходів;
  • WildFiresUA (Yourairtest) — вебдодаток для збору, обробки, аналізу та візуалізації даних про якість повітря та запобігання лісовим пожежам.

#3. Освітні курси для зелених інноваторів у Greencubator.Academy

Про проєкт: 
Greencubator.Academy — це освітня онлайн-платформа, яка допомагає українським екоінноваторам розкрити свої підприємницькі таланти та перетворити ідеї на сталі бізнеси. Випускники академії отримують не лише знання, але і живий фідбек на виконані завдання. А найкращі компанії — доступ до мережі інвесторів, потенційних бізнес-партнерів та грантових програм по всьому світу. 

У 2023 році ми випустили черговий набір Greencubator.Academy. Завершилося навчання 12 серпня у Києві на Green Pitch Day, де команди на стадіях pre-seed та seed-round представили свої дружні до клімату бізнес-ідеї. Експертне журі оцінило виступи та обрали фіналістів. Тож, переможцями Greencubator.Academy стали Rekava, SOLAR PLEX та FlushWave.

Усі учасники Green Pitch Day отримали можливість знайти партнерів, інвесторів та клієнтів. Ба більше, вони стали частиною цілої екосистеми зелених стартапів, яку підтримує Greencubator.

#4. Мінігранти на розвиток стартапів 

У 2023 році Greencubator запустив нову грантову програму для зелених стартапів. 

Отримати мінігрант від 3 до 10 000 євро зможуть компанії навіть на ранній стадії розвитку, які працюють з зеленими та чистими технологіями та були учасниками проєктів від Greencubator. 

Ось перші команди, які отримають мінігранти за новою програмою: 
  • Rekava — виготовляє біорозкладні вироби з кавової гущі. 
  • WormNet — завдяки черв’якам перероблює біовідходи на органічний біогумус. 
  • FlushWave —  розробив компактну систему очищення води з умивальників та пральних машин. 

Нова грантова програма від Greencubator реалізується за рахунок фінансових підтримок наших партнерів — «𝐓𝐡𝐞 𝐏𝐨𝐬𝐬𝐢𝐛𝐥𝐞».

𝐓𝐡𝐞 𝐏𝐨𝐬𝐬𝐢𝐛𝐥𝐞 — це альянс організацій, що розвивається і підтримує стале підприємництво для відновлення України.

#5. Про український клінтек на міжнародній арені

[Greencubator разом з українськими інноваторами на SET Tech Festival 2023 у Берліні]

Українські зелені інноватори справді дивують та надихають. Вони створюють революційні для світу рішення у сфері, як то біорозкладне пакування від S.Lab, бездротові зарядки для електротранспорту Meredot чи папір з опалого листя від Releaf Paper. Водночас їхні технології працюють на користь України, допомагаючи розміновувати сільськогосподарські поля чи ставати енергонезалежними.

Команда Greencubator не втомлюється розповідати про всі ці здобутки випускників програм організації на численних дискусійних майданчиках як всередині України, так і за її межами. 

Так, про розвиток клінтек галузі в Україні ми говорили у Німеччині на SET Tech Festival та Berlin Energy Transition Dialogue, у Варшаві на конференції Rebuild Ukraine Powered By Energy, у Литві на Ukraine Green Recovery Conference. Зокрема, відвідували численні події всередині країни, стимулюючи діалог про підтримку малого та середнього зеленого бізнесу. 

#6. Захист України та волонтерство для армії

З перших днів повномасштабного вторгнення росії в Україну команда Greencubator волонтерить та підтримує українських військових, що захищають країну від ворога. Навесні 2022-го ми допомогли запустити й створити операційне ядро благодійного фонду «Група 35», спільно з яким реалізували доволі масштабні проєкти. Зараз ми продовжуємо волонтерити для частин ППО, ГУР та багатьох інших. 

Дехто з друзів називає нашого співзасновника Романа Зінченка «SMM-ником ППО» (і він правда про ППО пише більше ніж про Greencubator), а тим часом Андрій Зінченко збирає допомогу переважно для частин, які не можна називати, але які виконують дуже важливу роботу на фронті. 

У 2023 році члени команди збирали кошти на:
  • автівки, 
  • засоби звʼязку,  
  • термокомплекти, 
  • оптику, 
  • активне та пасивне мережеве обладнання, 
  • радіопеленгатори, 
  • дрони, 
  • антени та системи живлення для військових. 

Самостійно та в співпраці з нашими партнерами ми змогли передати допомоги ЗСУ на майже 5 млн гривень. Дякуємо всім, хто нас підтримував і зробив це можливим!

А наприкінці року ми відкрили новий масштабний збір спільно з Інститутом розвитку міста Запоріжжя на пікапи для сил протиповітряної оборони цього прекрасного міста. Наша мета — зібрати понад три мільйони гривень. 

І от прямо зараз ми розпочинаємо ще одну колабу з Благодійним Фондом «Гуркіт» — і також для ППО. Деталі скоро будуть! 

Ледве не забули: ми оновили статут, і тепер можемо надавати допомогу армії напряму! Тобто ГО Грінкубатор тепер працює ще й трохи як благодійний фонд. 

#7. Ми пишаємося нашою екосистемою зелених стартапів

Українська екосистема зелених стартапів це не лише про компанії чи гранти. Це про ідею зробити наше життя більш дружнім до планети, а водночас — дбайливим до нас самих. І це поєднання креативності, взаємопідтримки та підприємницького духу надзвичайно нас надихає творити цю спільноту та розвивати її. 

Тому сьогодні ми ще раз дякуємо усім, хто долучився до творення зеленого майбутнього України та нашої планети. 

Дякуємо Збройним Силам за можливість продовжувати нашу роботу! Для нас честь бути вам в пригоді! 

Дякуємо усім нашим партнерам, у співпраці з якими народжуються нові потужні проєкти та програми. 

Дякуємо компаніям і командам, які подавалися на наші програми та співтворили їх разом із нами. 

Дякуємо друзям організації, які вже багато років підтримують нас та є поруч в хороші й скрутні моменти. 

Дякуємо, зелено спільното! І до зустрічі у 2024 році з новими натхненними ідеями та звершеннями. 

Щиро команда Greencubator