Можливо, ви бачили, як підвозять труби під час будівництва? Велика вантажівка везе десяток, а іноді три чи пʼять труб. Везуть їх, як правило, здалеку — з заводів та складів, а в кузові — переважно повітря. Лише відсотків 10 вантажу — це труби.
Далі готову продукцію вивантажують на обʼєкті будівництва, залишають там на складі й лише потім починають укладку та зварювання.
Цей процес залишався незмінним понад півстоліття, поки українська компанія Pipes.One не вирішила кинути виклик неефективності класичної схеми й не створила перший у світі завод з полімерних труб «на колесах». Мова про пересувну установку, яка приїжджає безпосередньо на будівельний майданчик та виробляє труби потрібного діаметру та довжини прямо на місці їхньої укладки.
Чи можете ви уявити величезний принтер на колесах для друку труб? Який видає потрібну довжину труби одним шматком, навіть якщо це 50 чи 60 метрів? Принтер, який працює поруч з траншеєю так що, кран може бути й не потрібним. Спрощено — це і є розробка від Pipes.One
Щоб вийти з такою інновацією на ринок України та ЄС, компанії потрібно було отримати сертифікати відповідності. Це вдалося зробити завдяки гранту в межах проєкту «Кліматичні Інноваційні Ваучери», що фінансується ЄБРР за підтримки ЄС та впроваджується в Україні ГО Greencubator.
Про унікальність розробки, особливості галузі полімерних труб та здобутки компанії — розповів Сергій Середа, співзасновник Pipes.One.

Історія Pipes.One — продовження серії «Вершки українського клінтеку», де Greencubator розповідає про 10 чемпіонів, які на ключовому етапі свого розвитку отримали грант від Climate Innovation Vouchers. Це одна з найбільших грантових програм в Україні для інноваторів у сфері зелених та кліматично-дружніх технологій, яку ініціював Європейський банк реконструкції та розвитку та фінансує Європейський Союз. Greencubator реалізує програму в Україні.

Як це працює?

«Ми — команда, яка прагне впровадити інновації у галузі будівництва, а при цьому знизити негативний вплив на довкілля», — розповідають про себе у Pipes.One.
Працюючи у сфері будівництва понад 25 років, команда компанії побачила, наскільки довго, дорого та часом неекологічно укладаються трубопроводи. Тоді народилася ідея. Навіщо вантажівками возити готові труби, якщо можна їх зробити прямо на будівництві? Цю ідею і втілили в життя, створивши новаторський для галузі «завод труб на колесах».
Пересувний завод — це унікальна установка, що міститься в автомобільному причепі. Вона прибуває на місце, де потрібно прокласти трубу, та виготовляє трубопровід у необхідному для проєкту діаметрі. Лише уявіть: зазвичай подібне обладнання потребує близько 1000 м.кв. виробничого приміщення.
На практиці процес виглядає так: до мобільної установки приєднують бухту із сировиною у вигляді трубки пластикового профілю. Система зварює пластик та формує стінку трубопроводу потрібного діаметра та параметрів.
Звичайний 3D-принтер друкує з пластику будь-які форми, але розміром не більше за його робочу поверхню. Водночас обладнання Pipes.One дозволяє виготовити круглі труби, довжина яких може перевищувати розміри установки в десятки й сотні разів. Інженери просто вказують потрібні діаметр і довжину трубопроводу та «запускають його в друк».
«У такий спосіб ми можемо без стикування виготовляти трубопровід необхідної довжини — 200, 300 метрів або навіть кілометр. Водночас у нашому мобільному модулі ми можемо виробляти труби діаметром від 60 см  до 2 метрів!», — пояснює Сергій Середа, співзасновник Pipes.One.
Створюють такий трубопровід для різних потреб: каналізації, водостоків або зрошувальної системи у сільському господарстві. Pipes.One не лише пришвидшує виробництво, але зменшує його вартість. Так, компанії заощаджують на логістиці та стикуванні елементів трубопроводу, а також на зберіганні готових труб. Зокрема, зменшується негативний екологічний вплив. Як саме?
По-перше, знижуються до 10 разів витрати на доставку готових труб, а це напряму зменшує викиди CO2 вантажним транспортом.
По-друге, сировина для труб — це полімерні гранули, виготовлені переважно з нафти. Такі синтетичні полімери мають високий вуглецевий слід, тобто під час їхнього виробництва в атмосферу потрапляє велика кількість двоокису вуглецю. Це призводить до глобального потепління та змін клімату. Pipes.One пропонує більш екологічне рішення.
«Для нашого мобільного виробництва ми винайшли цілий ряд інновацій. Наприклад, для певного типу труб ми знизили до 34% обʼєм необхідної сировини, а також завдяки внутрішньому захисному шару ми можемо робити труби, додаючи певну кількість вторинної сировини, що також є більш екологічним», — розповідає Сергій Середа.

Шлях від ідеї до виходу на ринок

Зробити революцію на ринку полімерних труб не так то і просто. Ця сфера є надзвичайно консервативною: останні інновації тут відбувалися ще 50 років тому, а поріг входу для нових компаній є надзвичайно високим. Так, щоб вийти з новою технологією потрібно провести багато тестів, отримати сертифікацію та підготувати необхідні технічні документи. Якраз ці труднощі й постали перед Pipes.One.
«Ми виготовляли продукцію та тестували ринок. Проте виявилося, що якщо ти маєш якусь інновацію та хочеш її реалізовувати, то без сертифікації дуже важко навіть почати розмову з дистриб’юторами та потенційними покупцями. Для виходу на ринок нам критично потрібні були сертифікати відповідності, які отримувати досить дорого і довго. Тому ми для цього шукали додаткове фінансування», — згадує Сергій Середа.
Отримати потрібні документи для виходу на ринок Pipes.One допоміг грант від Кліматичних Інноваційних Ваучерів. Ця грантова програма фінансується Європейським банком реконструкції та розвитку за підтримки ЄС, а в Україні її реалізує ГО Greencubator.

Завдяки фінансуванню від програми Pipes.One зробили всю потрібну технічну документацію, отримали сертифікати на свою продукцію в Україні та ЄС, а також провели необхідні тести.
Щоб випустити свою розробку на ринок, компанія також повинна була запатентувати свою розробку. Сергій Середа розповідає:
«З огляду на те, що основою нашої розробки є унікальний винахід, то ми мали його запатентувати. Саме патент дозволяє закрити цікавий нам ринок на 25 років від потенційних конкурентів. Тож, ми визначили, які ринки нам цікаві й подалися на патентування. Загалом процес коштував нам досить дорого і зайняв майже три роки, проте ми пройшли цей шлях. Сьогодні ви вже отримали патенти країн Європейського Союзу та США». 

Амбітні проєкти та відновлення України

У 2023 Pipes.One активно розвивається. Компанія успішно завершила грантову програму від Horizon Europe у розмірі близько 1, 8 млн євро. European Innovation Council (EIC) вирішив продовжити співпрацю та виступити вже як співінвестор в розвиток компанії. Також Сергія Середу призначили амбасадором EIC в Україні.
Pipes.One вже втілила свої перші пілотні проєкти в українських містах та отримала подяки за співпрацю від місцевих органів влади. На черзі у команди — масштабніші співпраці. Наприклад, компанія веде перемови із місцевими партнерами в ЄС, США та на Близькому Сході щодо організації ліцензійного виробництва.
Також в поточному портфелі є зовсім нетипові для галузі та дуже інноваційні проєкти. Наприклад, Pipes.One працює над проєктом підземної доставки у Лондоні. Одна з британських компаній розробила спосіб доставляти товари електричними візками через трубопроводи. Так, клієнт робитиме замовлення, воно формуватиметься на складі за містом та приїжджатиме у місце видачі підземними тунелями. За початковими розрахунками, завдяки такій розробці можна буде прибрати до 40 тисяч вантажівок на тиждень з доріг Лондона.
А у 2023 році команда Pipes.One використала свою технологію для захисту українців від російських обстрілів. Так, вони розробили гідроізольоване, термостійке та модульне підземне укриття на основі полімерних конструкцій. Це укриття можуть використовувати як цивільні, так і особовий склад ЗСУ, МВС, Прикордонних військ тощо.
(Підземне укриття від Pipes.One)
Компанія бачить свою роль і у відновленні України. Так, завдяки мобільній установці для виробництва труб можна швидко відбудувати трубопровідну інфраструктуру — каналізації, водовідведення, а також зрошувальні системи. Наприклад, такі роботи потрібні у рідній для частини співробітників  Херсонській області. Цей аграрний регіон, який має найбільшу площу орних земель в Україні, зазнав значних руйнувань через російську збройну агресію. Такі розробки, як від українського Pipes.One, можуть допомогти відродити в області сільське господарство.

ПРО ПРОЄКТ

«Вершки українського клінтеку» — це серія історій від ГО Greencubator про 10 українських компаній, які отримали грант від Кліматичних Інноваційних Ваучерів на ключовому етапі свого розвитку. За короткий проміжок часу вони посіли вагоме місце в українському секторі чистих технологій. Climate Innovation Vouchers — одна з найбільших грантових програм в Україні для інноваторів у сфері зелених та кліматичних технологій. Вона була ініційована Європейським банком реконструкції та розвитку і фінансується Європейським Союзом. В Україні програму реалізує громадська організація Greencubator.