Віддай нам пляшечку з-під шампуню
Procter & Gamble, Nestle, PepsiCo, Unilever та з десяток інших компаній долучилися до створення єдиної онлайн-платформи Loop. Сайт працюватиме як звичайний онлайн-магазин, з тією різницею, що вся продукція буде постачатися в багаторазовому пакуванні (навіть продукти харчування), яке споживач повертатиме виробнику. До створення Loop долучилися фахівці з TerraCycle — компанії, що займається утилізацією відходів, зокрема тих, які важко переробляти. Розробники прагнуть, щоб Loop став таким же зручним та легким у користуванні, як і традиційний шопінг в інтернеті. Покупець оплатить звичну вартість товару і внесок, що повертається, за багаторазове пакування. Доставка товару здійснюється у спеціальних контейнерах, розроблених спільно з американською поштовою мережею UPS, і в них же можна збирати пакування з-під використаних покупок. Коли контейнер наповниться, споживач через Loop замовить кур’єра для вивезення пакунків. Оскільки їх не потрібно мити перед поверненням виробнику, в TerraCycle наголошують, що таке поводження з відходами навіть простіше для користувача, ніж сортування. Наскільки переконливо працюватиме новий сервіс і чи захочуть покупці знову міняти звички, ми побачимо вже навесні — саме тоді Loop запрацює в тестовому режимі для споживачів у Нью-Йорку, Парижі та деяких інших містах. Деталі компанії оголосять згодом.
На сайті Loop є перелік брендів, які будуть реалізовувати продукцію в багаторазовому пакуванні
Власні меблі для офісу — вчорашній день
В схожому напрямку рухається IKEA: щоб зменшити кількість сміття, сформованого з товарів бренду, магазини почнуть здавати меблі в оренду. І знову користувачів переконуватимуть змінити свої звички: не купуйте меблі для офісу — бо ж колись вам доведеться самим їх утилізувати. IKEA пропонує орендувати меблі у них і, коли настане час, повернути все до магазину. Виробник запевняє, що уживані меблі максимально перероблятиме і всі можливі елементи повторно задіє у виробництві. Експеримент з орендою меблів розпочнеться вже цього лютого у магазинах в Швеції. Для початку, орендувати можна буде лише столи і стільці для офісу, але адміністрація не виключає розширення асортименту. Все залежатиме від популярності сервісу. Для IKEA така ініціатива — продовження руху на зустріч пересічним клієнтам. Останні кілька років компанія серйозно переглядає бізнес-модель, щоб відповідати вимогам сучасних покупців. Наприклад, переміщує магазини в міста, ближче до покупців без автівок, а також відкриває менші за площею майданчики, оскільки люди все частіше відмовляються від закупів у масштабних ТЦ. Перша міська IKEA відкривається у Нью-Йорку.
IKEA має 313 магазинів у 38 країнах (до яких цього року приєднається і Україна), але оренда меблів почне діяти в Швеції
Боротьба зі сміттям
І поки оглядачі приписують появу оренди меблів і багаторазового пакування впливу sharing economy, кліматичні активісти святкують перехід великих рітейлерів на «зелену» сторону. Проблема одноразового пластику вже привернула увагу законодавців — раніше Європарламент зобов’язав країни відмовитися від окремих позицій і змусити виробників платити за прибирання сміття. А в Україні розробили рішення для оптимізації торговельної логістики і скорочення обсягів знищення якісних товарів. Команда Stock-Factory (Hurricane LLC) створила онлайн-платформу, де можна оперативно продати або передати на благодійність якісні товари, строк придатності яких наближається до завершення, і отримала 5 000 євро на єдиному в світі конкурсі «зелених» бізнес-ідей Climate Launchpad Grand Final 2018. Більше про конкурс читайте тут.ТАКОЖ ПО ТЕМІ:На основі матеріалів Fastcompany, Vox