Прибери сміття покупця — новий тренд світового рітейлу

Виробники споживчих товарів вважаються чи не найбільшими забруднювачами довкілля, оскільки пакування від їхньої продукції не утилізується належним чином. На початку цього року одразу кілька великих гравців заявили, що кардинальним чином змінять підхід до збору сміття. Ні, компанії не закликатимуть клієнтів усе сортувати і правильно здавати на переробку. Рішення значно простіше: знаючи, що люди від природи ледащі, продавці самостійно приберуть сміття за своїми покупцями, і навіть зроблять це безкоштовно. Принаймні, так анонсуються нові клієнтські сервіси.

Віддай нам пляшечку з-під шампуню

Procter & Gamble, Nestle, PepsiCo, Unilever та з десяток інших компаній долучилися до створення єдиної онлайн-платформи Loop. Сайт працюватиме як звичайний онлайн-магазин, з тією різницею, що вся продукція буде постачатися в багаторазовому пакуванні (навіть продукти харчування), яке споживач повертатиме виробнику. До створення Loop долучилися фахівці з TerraCycle — компанії, що займається утилізацією відходів, зокрема тих, які важко переробляти.

Розробники прагнуть, щоб Loop став таким же зручним та легким у користуванні, як і традиційний шопінг в інтернеті. Покупець оплатить звичну вартість товару і внесок, що повертається, за багаторазове пакування. Доставка товару здійснюється у спеціальних контейнерах, розроблених спільно з американською поштовою мережею UPS, і в них же можна збирати пакування з-під використаних покупок. Коли контейнер наповниться, споживач через Loop замовить кур’єра для вивезення пакунків. Оскільки їх не потрібно мити перед поверненням виробнику, в TerraCycle наголошують, що таке поводження з відходами навіть простіше для користувача, ніж сортування.

Наскільки переконливо працюватиме новий сервіс і чи захочуть покупці знову міняти звички, ми побачимо вже навесні — саме тоді Loop запрацює в тестовому режимі для споживачів у Нью-Йорку, Парижі та деяких інших містах. Деталі компанії оголосять згодом.

На сайті Loop є перелік брендів, які будуть реалізовувати продукцію в багаторазовому пакуванні

Власні меблі для офісу — вчорашній день

В схожому напрямку рухається IKEA: щоб зменшити кількість сміття, сформованого з товарів бренду, магазини почнуть здавати меблі в оренду. І знову користувачів переконуватимуть змінити свої звички: не купуйте меблі для офісу — бо ж колись вам доведеться самим їх утилізувати. IKEA пропонує орендувати меблі у них і, коли настане час, повернути все до магазину. Виробник запевняє, що уживані меблі максимально перероблятиме і всі можливі елементи повторно задіє у виробництві.

Експеримент з орендою меблів розпочнеться вже цього лютого у магазинах в Швеції. Для початку, орендувати можна буде лише столи і стільці для офісу, але адміністрація не виключає розширення асортименту. Все залежатиме від популярності сервісу.

Для IKEA така ініціатива — продовження руху на зустріч пересічним клієнтам. Останні кілька років компанія серйозно переглядає бізнес-модель, щоб відповідати вимогам сучасних покупців. Наприклад, переміщує магазини в міста, ближче до покупців без автівок, а також відкриває менші за площею майданчики, оскільки люди все частіше відмовляються від закупів у масштабних ТЦ. Перша міська IKEA відкривається у Нью-Йорку.

IKEA має 313 магазинів у 38 країнах (до яких цього року приєднається і Україна), але оренда меблів почне діяти в Швеції

Боротьба зі сміттям

І поки оглядачі приписують появу оренди меблів і багаторазового пакування впливу sharing economy, кліматичні активісти святкують перехід великих рітейлерів на «зелену» сторону. Проблема одноразового пластику вже привернула увагу законодавців — раніше Європарламент зобов’язав країни відмовитися від окремих позицій і змусити виробників платити за прибирання сміття. А в Україні розробили рішення для оптимізації торговельної логістики і скорочення обсягів знищення якісних товарів. Команда Stock-Factory (Hurricane LLC) створила онлайн-платформу, де можна оперативно продати або передати на благодійність якісні товари, строк придатності яких наближається до завершення, і отримала 5 000 євро на єдиному в світі конкурсі «зелених» бізнес-ідей Climate Launchpad Grand Final 2018. Більше про конкурс читайте тут.

ТАКОЖ ПО ТЕМІ:

На основі матеріалів Fastcompany, Vox