Огляд законодавства у сфері електроенергетики: що чекає на ринок-2020?

Друга половина 2019 року була насичена новинами в галузі електроенергетики. Запуск ринку електроенергії, дискусії щодо розміру «зелених» тарифів та імпорту електроенергії, суди та мітинги під стінами ДП НЕК «Укренерго» та НКРЕКП — ці та інші події турбували енергокомпанії, інвесторів та споживачів. 2020 рік обіцяє бути не менш буремним. Найважливіші майбутні події галузі аналізує Іван Бондарчук, керівник практики енергетики та природних ресурсів, ЮФ EVRIS.

Дискусії щодо перегляду умов «зеленого» тарифу

Починаючи з серпня 2020 року, урядовці та інвестори альтернативної енергетики ведуть роботу над змінами до механізму «зеленого» тарифу. Передумовою до цього стали заяви про брак коштів ДП «Гарантований покупець», необхідних для розрахунків за «зеленим» тарифом, що може сягнути 16 млрд грн, а також проблеми балансування електричної енергії з альтернативних джерел, що виникають за рахунок стрімкого зростання встановлених потужностей.

Наразі розглядаються такі варіанти, як реструктуризація «зеленого» тарифу (зменшення розміру та продовження строку дії), запровадження відповідальності за небаланси, обмеження дати введення в експлуатацію електростанцій на умовах Pre-PPA, підписаних у 2019 році.

Законопроект №2543, що був зареєстрований у грудні 2019 з ініціативи інвесторів, не знайшов підтримки з боку парламентарів, Мінеконенерго та НКРЕКП. На початку 2020 року міністр енергетики відзначив, що урядовий законопроект можна очікувати в кінці січня.

Після цього почнуться нові раунди переговорів та дискусій у пошуках компромісів. Неприйняття законопроекту може призвести до дефолту галузі й судових позовів до ДП «Гарантований покупець». Натомість прийняття занадто жорстких змін, що порушують права інвесторів, може привести Україну до «іспанського» сценарію інвестиційних арбітражів.

Підготовка до запуску «зелених» аукціонів

Одночасно з дискусією навколо «зелених» тарифів триває підготовка до запровадження «зелених» аукціонів. Вони повинні замінити «зелений» тариф та забезпечити конкурентне ціноутворення для нових проектів альтернативної електроенергетики.

Згідно змін до Закону України «Про альтернативні джерела енергії», що були прийняті у квітні 2019 року, сонячні електростанції встановленою потужністю понад 1 МВТ та вітрові – понад 5 МВт, повинні будуть виграти аукціон з розподілу квот державної підтримки. За результатами аукціону «на пониження» від стартової ціни (розміру «зеленого» тарифу) компанії отримають право укладати договору купівлі-продажу електричної енергії на 20 років з моменту введення станції в експлуатацію.

Загальний щорічний обсяг квот державної підтримки (встановленої потужності електростанції) повинен визначатися Кабміном.

Після прийняття закону триває процедура підготовки нормативно-правових актів до нього. 13 грудня 2019 року НКРЕКП внесла відповідні зміни до регуляторних актів, що регулюють роботу ДП «Гарантований покупець» та затвердила типову форму договору, що буде укладатися за результатами аукціону. А 27 грудня Кабмін затвердив Порядок проведення аукціонів з розподілу квоти підтримки. Проведення перших аукціонів заплановане до квітня 2020 року.

Водночас, невідомим залишається, власне, обсяг квоти підтримки на 2020 рік. Серед інших факторів, він може залежати від результату дискусії щодо змін механізму «зеленого» тарифу.

«Зелені» облігації

19 грудня 2019 року ВРУ прийняла у першому читанні законопроект №2284 про запровадження системи «зелених» облігацій для фінансування екологічно чистих проектів. Такими можуть стати проекти у сферах альтернативної енергетики, енергозбереження, утилізації та переробки відходів, впровадження екологічно чистого транспорту, ефективного використання земельних ресурсів, збереження флори і фауни, водних ресурсів, адаптації до зміни клімату тощо.

Після прийняття цього законопроекту вцілому бізнес зможе отримати доступ до інвестицій у свої «зелені» проекти на вигідних умовах. Окрім інших наслідків, здешевлення фінансування проектів може сприяти зменшенню цін під час проведення «зелених» аукціонів з розподілу квот державної підтримки альтернативної енергетики, а також відкрити шлях до подальшого розвитку ринків енергосервісу та переробки побутових відходів.

Продовження реформи ринку електроенергії

Останнє питання в цьому списку є далеко не найменш важливим для ринку електроенергії загалом. Кінець 2019 року ознаменувався низкою подій щодо врегулювання заборгованості, що сформувалася на «старому» ринку електроенергії під час діяльності ДП «Енергоринок».

ДП «Енергоринок» виконувало функції оптового постачальника електроенергії. Через нього проходили взаєморозрахунки на ринку електроенергії до 01 липня 2019 року. Після запровадження нового ринку електроенергії підприємство перестало виконувати покладені на нього функції, але старі зобов’язання не зникли.

Наприклад, НАЕК «Енергоатом» вимагає в ДП «Енергоринок» погашення заборгованості на суму 19 млрд грн, а ПрАТ НЕК «Укренерго» – 1,67 млрд грн Натомість ДП «Енергоринок» також очікує на погашення боргів АТ «ДТЕК Донецькі електромережі», «ДТЕК «ПЕМ – Енерговугілля», «ЛЕО», «Одессаобленерго», «Черкасиобленерго», «ДТЕК Дніпровські електромережі» та інших колишніх членів оптового ринку електричної енергії.

У листопаді-грудні 2019 року, НАЕК «Енергоатом» і ДП «Енергоринок» (відносно самого себе) намагалися почати процедуру банкрутства для врегулювання ситуації з боргами компанії, проте ці заяви не були задоволені судом.

Другим можливим сценарієм вирішення проблеми може бути прийняття спеціального закону Верховною Радою України. Відповідні спроби вже відбувалися у 2019-2019 роках [див. проекти Закону України №2386 та №2387 від 06.11.2019.].

Фото: Вадим Чуприна, «Вікіпедія»

Якщо ви розвиваєте власний енергетичний проект, беріть участь у конкурсі clim@ від Green for Growth Fund!

Прийом заявок триває до 16 лютого