Наприкінці листопада Greencubator організував онлайн-дискусію “COP26 – важливі підсумки для бізнесу” за результатами кліматичного саміту ООН у Глазго.
Екологічний експерт та консультант з питань обліку вуглецю та кліматичної політики Микола Шлапак, розповів як Кліматична конференція може вплинути на Україну та на які зміни чекати українському бізнесу.
Кліматична конференція COP26 у Глазго стала важливим етапом у боротьбі з кліматичними змінами.
Цей саміт став першим, на якому підсумували, що ж було зроблено для виходу з кліматичної кризи від моменту підписання у 2015 році головного регуляторного документа – Паризької кліматичної угоди.
Микола Шлапак виокремлює три основні блоки Кліматичного саміту.
Скорочення викидів CO2. Для утримання глобального потепління в рамках 1,5 градуса Цельсія потрібно скоротити викиди СО2 на 45% до 2030 року в порівнянні з 2010 роком і так само суттєво скорочувати інші викиди парникових газів. Тобто це досить кардинальні зміни, які вимагатимуть перебудови багатьох секторів економіки.
Питання адаптації до змін клімату. В рішеннях конференції відзначено, що адаптації приділяється недостатньо уваги. Скорочення викидів тягне за собою необхідність включати заходи з адаптації в інвестиційні проєкти — модернізацію інфраструктури і збільшення обсягу фінансування заходів з адаптації до змін клімату.
Кліматичне фінансування. Ще у 2009 році розвинуті країни світу пообіцяли щорічно до 2020 року виділяти $100 млрд для підтримки кліматичних дій у країнах, що розвиваються. Ця ціль поки що не була досягнута і фактично залишається предметом обговорень. Найближчі 5 років країни повинні збільшити фінансування. В перспективі навіть перевищити цей обсяг $100 млрд на рік.
Інший аспект кліматичного фінансування — це інвестиції. Експерт наголошує, що одна із великих заяв, яка прозвучала на Кліматичному саміті, стосувалася питання збільшення фінансування різноманітними фондами.
«Ця ініціатива об’єднує великі консалтингові компанії, які управляють інвестиціями, біржі, страхові компанії. Інвестори будуть шукати можливості для інвестицій саме в проєкти, які скорочують викиди парникових газів і, думаю, українські компанії в певній мірі це вже відчувають», – зазначив експерт.
На СОР26 європейські інвестиційні банки оголосили, що близько половини фінансування буде направлено на проєкти, що скорочують викиди парникових газів.
«Так само ЄБРР має свою методологію оцінки відповідності проєктів, які вони фінансують,цілям Паризької угоди. Тобто набагато легше буде залучити фінансування в проєкти, що скорочують викиди парникових газів і мають переваги для адаптації ніж навпаки, у проєкти, що призводять до збільшення викидів», – сказав Микола Шлапак.