Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш (António Guterres) заявив, що ситуацію з довкіллям вже недоцільно називати «зміна клімату» — це надзвичайний стан. На саміті G7 він закликав країни більше діяти, адже поточних заходів явно недостатньо. Виступ Гутерреша є сигналом перед вересневим самітом у Нью-Йорку — потрібні політична воля і реальні вчинки, а не заяви про кліматичну стурбованість.
Антоніу Гутерреш озвучив невтішні дані:
«— Ми в значно гіршій ситуації, ніж коли укладали Паризьку угоду (2015 рік, — прим. ред.). Наукові факти від Міжурядової групи експертів з питань зміни клімату чітко свідчать: до кінця століття нам потрібно втримати зростання температури на рівні 1,5°C, до 2050 року — стати вуглецево-нейтральними, а до 2030 року зменшити обсяг шкідливих викидів на 45%.»
Промову Гутерреша доповнили дані від Всесвітньої метеорологічної організації: липень був найспекотнішим місяцем, а 2015-2019 — найспекотнішими роками за всю історію спостережень. У липні 2019 року в Гренландії розтанули 179 млрд т льодовиків. Масштабні пожежі в Сибіру, Канаді, на Алясці та в Амазонії знищують ліси і спричинюють додаткові викиди CO2 — 50 Мт у червні й 79 Мт у липні цього року.
І навіть повне виконання усіма країнами паризьких домовленостей не гарантує вирішення кліматичних проблем. Нагадаємо, Угода має на меті втримати глобальне потепління на рівні до 2°C. Більше того, її положення стануть обов’язковими до виконання лише з 2020 року — про правила реалізації Угоди читайте в нашому матеріалі.
Тож напередодні Climate Action Summit, що відбудеться 23 вересня у Нью-Йорку, США, виступ Гутерреша став закликом до рішучості. Генеральний секретар наголосив, що суспільство, особливо молодь, в багатьох країнах вже підтримує екологічні програми. Тому політики зобов’язані невідкладно переходити до радикальних дій.
Україна поступово долучається до глобальної протидії зміні клімату, а підприємці розробляють і впроваджують дружні до довкілля технології. На минулорічній конференції ООН COP24 українські компанії PRANA, SolarGaps і «Червона хвиля» отримали спеціальні відзнаки від організаторів — читайте про їхні враження у нашій статті.
Тим часом, місцеві громади також розвивають cleantech: нещодавно почав продавати паї перший в Україні міський енергокооператив «Сонячне Місто» — проект славутчан, що формує нову модель «зеленого» енергетичного ринку.
БІЛЬШЕ ПРО «ЗЕЛЕНІ» ІННОВАЦІЇ В УКРАЇНІ:
Джерело: UN.org, фото: politico.eu