«Відпрацьовуйте пітч, у найширшому розумінні цього слова» — UGrid про підготовку до міжнародного конкурсу ClimateLaunchpad

Минулого року переможцем українського фіналу найбільшого в світі конкурсу «зелених» бізнес-ідей ClimateLaunchpad стала компанія UGrid. Вона представила своє рішення для розгортання мікромережі на основі звичних енергомереж суддям глобального Grand Final 2018, що проходив у Шотландії. Про свій досвід, враження та повчальність таких міжнародних подій для українських стартапів розповідає Павло Репало, засновник UGrid.

Про «зелену» бізнес-ідею, з якою подалися на ClimateLaunchpad

— Місією UGrid є розбудова Інтернету Електроенергії, тобто спрощення обміну електроенергією в сучасних та майбутніх мережах. Звісно, впровадження таких концепцій потребує поетапної розбудови цілого сімейства рішень.

Для початку ми хотіли об’єднати в мікромережу низку мікроінверторів власної розробки, що дозволяють динамічно керувати генерацією та балансувати мережу в автоматичному режимі. В свою чергу, це дозволило б збільшити кількість «зеленої» енергії в мережах і замінити брудні вугільну та газову генерацію, що використовується для балансування мереж.

Як перемагали в національному фіналі

— Оскільки буткемп українського етапу конкурсу ClimateLaunchpad став для нас першим «виходом з лабораторії», участь в ньому дуже допомогла відшліфувати бізнес-модель для нашого рішення. Навіть зараз, коли після низки перемовин з клієнтами ми скоригували поточний вектор розвитку проекту, напрацювання з буткемпу дають позитивні результати. Ми більш якісно можемо взаємодіяти з потенційними клієнтами на етапі відбору і тестування гіпотез.

Враження від міжнародного фіналу

— Найбільше вразила серйозність підходу організаторів. Починаючи від підбору локації, рівня дискусії, і до виступу першого міністра Шотландії Ніколи Стерджен, яка чітко і аргументованно розказала, чому вони підтримують «зелені» технології. Для прикладу, вже зараз у Шотландії близько 70% електроенергії надходить в мережі з відновлювальних джерел, і до 2032 року вони планують відмовитися від бензинових і дизельних авто.

Що змінили, якби готувалися до Grand Final зараз

— Насамперед, ми звернули б більше уваги на Customer Traction. Варто якомога раніше виходити на потенційних клієнтів і партнерів, щоб тестувати вашу пропозицію, з’ясовувати всі аспекти, чому, зрештою, клієнт обере саме ваше рішення.

Чим далі, тим більше впевнююся, що продажі і маркетинг мають йти попереду розробки і виробництва. Як тільки ви відчуваєте, що здатні вирішити визначену проблему і готові братися за реалізацію — одразу спробуйте запропонувати це рішення потенційним клієнтам. Так ви гарантовано отримаєте велику кількість інформації, що допоможе точніше позиціонувати ваш продукт на цільовому ринку, а також зекономить час і ресурси. Методології Customer Development і Lean Startup — це основні підходи, на які варто покладатися якщо виводите на ринок щось нове.

Вигоди участі у ClimateLaunchpad

— Ми постійно намагаємося проводити аналіз потреб наших майбутніх клієнтів. Скажімо, нашим BeachHead Market, тобто першим ринком, на який ми хотіли вивести свій продукт, була Великобританія. Тому ми приїхали безпосередньо на місце заздалегідь, за кілька тижнів до ClimateLaunchpad (Gran Final проходив у Единбурзі, Шотландія. — Прим.ред.), щоб провести низку зустрічей з потенційними клієнтами і партнерами.

Також, безцінний досвід з гранд фіналу — це пітчі зі сцени перед релевантною міжнародною аудиторією. Це саме та можливість, яку, на жаль, поки досить важко отримати в Україні. І, мабуть, найцінніше — спілкування з однодумцями і практиками. Навіть попри те, що ми повернулися без нагород, це був дуже потужний і якісний поштовх у розвитку нашого проекту.

Ми досі підтримуємо зв’язок з іншими учасниками, час від часу обмінюємось думками на різні теми. Дуже радий бачити що навіть ті, хто не потрапив до міжнародного фіналу від України, продовжують працювати над своїми проектами, які за цей час дуже якісно еволюціонували. Re-beau, ви молодці 😉

Про втілення у життя набутих знань

— На базі отриманого клієнтського фідбеку (нагадаю, що ми націлені на ринок Великобританії, як один з найрозвинутіших в нашій сфері) і знань, ми скоригували фокус в розробці на battery storage і намагаємося активніше взаємодіяти з потенційними клієнтами. Через деякий час будемо анонсувати демонстрацію рішення.

Три поради «зеленим» інноваторам на ClimateLaunchpad 2019

— Перш за все, якщо ви ще роздумуєте, чи варто подаватися, моя порада — так, однозначно! Конкурс вартий того часу і тих ресурсів, що ви на нього витратите.

По-друге — Traction, Tracktion і ще раз Traction. Йдіть до своїх клієнтів вже зараз, працюйте з ними і чітко визначайте, що їм болить вже сьогодні, і за яке рішення вони готові голосувати своїми грошима. Якщо ви робите щось, що має бути колись проданим клієнту, намагайтеся продавати це з першого дня, так ви дізнаєтеся багато нового. Якщо ви хочете змінити світ на краще — стійка бізнес-модель і хороша команда будуть вашими найкращими помічниками.

І третє — відпрацьовуйте пітч. У найширшому розумінні цього слова. Розповідайте про ваш проект сім’ї, друзям, колегам, під час кава-брейку на різних подіях. Навчіться чітко формулювати вашу пропозицію: яку проблему і яким чином ви вирішуєте, хто за це платить. Ваші слайди мають бути зрозумілими людям, які не є глибокими експертами, ваша мова і жести мають випроміювати азарт і впевненість. Не лінуйтеся постійно тренуватись, це допоможе не тільки на сцені, а й у неформальних розмовах з потенційними клієнтами та партнерами.

Нагадуємо, учасники з України можуть подати заявку до 2 липня включно на сайті ClimateLaunchpad. Розкажіть про цю можливість знайомим, які мають «зелену» бізнес-ідею!

Більше про конкурс

Читайте також про участь в конкурсі учасників з України Stock-Factory, які отримали тематичну нагороду в номінації «Системи прийняття рішень та фінанси» на ClimateLaunchpad 2018