Ми багато пишемо про можливості для українських «зелених» проектів і важливість долучення до глобальної cleantech-спільноти. Але одна справа, коли ти читаєш закордонні анонси і досвід іноземних стартапів, а зовсім інша — реальні живі історії від українських команд, які здобувають успіх і знаходять партнерів на міжнародних конкурсах.
Сьогодні своїм досвідом участі в найбільшому в світі конкурсі «зелених» бізнес-ідей ClimateLaunchpad ділиться Марина Сергієнко, засновниця Stock-Factory. Минулого року ця команда посіла друге місце у національному відборі в Україні, а на глобальному Grand Final 2018 отримала нагороду в номінації «Системи прийняття рішень та фінанси» і 5 000 євро на розвиток. Марина розповідає про діяльність проекту сьогодні і дає поради «зеленим» інноваторам, які братимуть участь в конкурсі цього року.
Життя після ClimateLaunchpad
— Минуло півроку після міжнародного фіналу ClimateLaunchpad в Единбурзі, і я з теплом згадую цей проект і людей, які мені зустрілись під час участі в конкурсі. Вони є не пересічними людьми, а унікальним прошарком суспільства, який активно думає про майбутнє планети. Це — «зелена» генерація лідерів! Після зустрічі з такими людьми я точно знаю, що є шанс зупинити зміну клімату.
Наш проект є трансформаційним, таким, що вимагає від бізнесу певних операційних змін, які не настають швидко. Stock-Factory дає змогу продавати або передавати на благодійність якісні товари, строк придатності яких наближається до завершення. Для галузі це означає скорочення обсягів знищення якісних товарів в торговельних мережах та оптимізацію товарної логістики. Відповідно, скорочується і вуглецевий слід та кількість відходів.
Наразі ми на стадії еволюції. В процесі роботи з партнерами виникла необхідність допрацювати схему співпраці, адже робота з «проблемними» товарами вимагає інших підходів, аніж у звичайному онлайн-магазині. Спільно з юристами і фінансовою службою ми розробили нову схему, щоб спростити процес для наших партнерів. Також, працюємо над схемою CRM і базою лояльних покупців. Але ми все ще на початку тривалого шляху і найскладніше для нас зараз — онлайн-коммунікація, пошук покупців. Непросто до них достукатися, навіть з урахуванням того, що ми продаємо товари зі знижкою в 50%.
Нагорода — це не тільки кошти
— Отримані на ClimateLaunchpad 5 000 євро ми витратили на доопрацювання нових схем роботи та оплату послуг експертів. Частину коштів використали на рекламу товарів, які були завантажені в базу онлайн-сервісу, а решта йде на підтримку регулярної роботи сайту і загального функціонування проекту.
Нагорода допомогла нам для доопрацювання в цілому, однак ми ще не вийшли на рівень беззбитковості, проект потребує щомісячних финансових вкладень.
Окрім коштів, завдяки участі в проекті ми змогли глибоко зануритися в тему, переосмислити фінансові інструменти, ринок, наші переваги і недоліки. Для будь-якого стартапу це вкрай важливо.
Про особливості підготовки до конкурсу
— Я дуже детально готувалася до міжнародного фіналу, багато часу витратила на кожен слайд та інформацію, що розміщувалася на ньому. Але вже перед самим виступом довелося переписувати пітч і буквально за одну ніч вчити новий текст. І таке буває 🙂
Три поради учасникам ClimateLaunchpad 2019
— Конкурс ClimateLaunchpad — це абсолютно новий досвід, який запам’ятається мені на все життя. В ньому обов’язково варто взяти участь! А увагу я би радила звернути на такі речі:
- Pitch. Виступ перед журі, інвесторами і менторами. Половина успіху залежить від того, як ви продаєте свій продукт, важливим є кожне слово. Потрібно знати, про які важливі факти говорити і на слайді, і вголос, не повторюючи дослівно текст зі слайду. Важлива ваша поза, вираз обличчя, жести і посмішка.
- Content. В презентації все повинно бути логічно викладено: затребуваність вашого продукту, проблема, яку він вирішує, монетизація, попит на ринку і, звичайно ж, те, які дружні до клімату риси має ваш задум.
- Passion. На конкурсі було багато хороших ідей, деякі з них здалися мені справді геніальними. І ті з учасників, хто зміг показати щиру захопленість і віру у власний проект, врешті і опинилися у фіналі.
Я бажаю всім учасникам цьогорічного фіналу успіхів, йти до своєї мрії, не дивлячись ні на що. Маленькими кроками ми рухаємося до великої мети.