Великі компанії часто починалися з винахідницької пристрасті та мізерних ресурсів. Тренд, який рівно 100 років тому запустив Волт Дісней, малюючи на початку своєї кар’єри у гаражі дядька, підхопили HP, Apple, Microsoft, Amazon, Google і ще кілька компаній, які змінили світ. Вони розвивали своє захоплення і починали будувати бізнес в гаражах і підвалах батьків чи друзів, не здогадуючись, що наберуть таких обертів.
Тим часом на почесне місце у списку перших офісів чекала звичайна закарпатська кухня. 6 років тому компанія Releaf Paper, яка згодом стала одним із найвідоміших у світі українським зеленим стартапом, народилася саме в домашніх експериментах школяра. І ця історія звучить не менш фантастично за вже легендарні бренди!

Історія Releaf Paper — продовження серії «Вершки українського клінтеку», де Greencubator розповідає про 10 чемпіонів, які на ключовому етапі свого розвитку отримали грант від Climate Innovation Vouchers. Це одна з найбільших грантових програм в Україні для інноваторів у сфері зелених та кліматично-дружніх технологій, яку ініціював Європейський банк реконструкції та розвитку та фінансує Європейський Союз. Greencubator реалізує програму в Україні.

Пристрасть, що стала стартапом

Засновнику Releaf Paper Валентину Фречці було 16, коли він почав розробляти технологію виробництва паперу з опалого листя у себе вдома, а потім у шкільній лабораторії. Його пристрасна реалізація ідеї, яка, у всіх смислах, завжди лежала на поверхні, припала на часи перших кліматичних страйків “Fridays For Future” і на перші роки впровадження Паризької угоди. 
Вже за 3 роки Валентин опинився у списку Forbes “30 до 30”. А ще через 2, у 2022-му, його компанія, до якої в ролі партнера і CEO долучився досвідчений підприємець Олександр Соболенко, стала одним із найкращих стартапів України за визнанням Google. Того року Releaf Paper отримали фінансування від Фонду Google for Startups та від Всесвітнього фонду дикої природи WWF. Обсяги виробництва продовжували зростати, виклики також, а клієнтами компанії вже стали L`Oreal, Samsung та Louis Vuitton.

Грант CIV та інвестиції

Технологія сталого виробництва паперу та пакувальної тари з опалого листя, яку вперше у світі впровадили Releaf Paper, вимагає в 15 разів менше води та втричі менше енергії за традиційний виробничий процес на основі сировини з деревної целюлози. При цьому не гине жодне дерево, а викиди CO₂ скорочуються приблизно на 78%. Саме на підтримку таких кліматично-дружніх технологій орієнтована програма Європейського Союзу та Європейського Банку Реконструкції й Розвитку “Кліматичні Інноваційні Ваучери” (CIV), втілена командою Greencubator, і наприкінці 2022 року Releaf Paper взяли цей грант!
“Будь-яка нагорода, включаючи CIV – це, в першу чергу, підтвердження того, що наша компанія займається дійсно важливою справою, пригадує події Олександр Соболенко. – Стартапи (особливо українські) працюють в дуже стресовому середовищі та в умовах невизначеності. Тому гранти – це не тільки фінансова підтримка проєктів, але і психологічний заряд впевненості, за що ми вдячні CIV”.
(Releaf Paper отримує нагороду грантової програми “Кліматичні Інноваційні Ваучери” від CEO Greencubator, Романа Зінченка)
Напередодні цієї події Releaf Paper отримали €2,5 млн інвестицій від програми Єврокомісії European Innovation Council Accelerator (EIC). Однією з рекомендацій компанії від членів Європейської Комісії було підсилити патентний захист, оскільки на той момент він охоплював лише Україну, і ризик втрати технології вважався вагомим. 
“Патентування за кордоном коштує суттєвих грошей, тому грантова підтримка CIV була дуже вчасною та доречною,” – згадує Олександр.
Отримавши ваучер, Releaf Paper впевнено розпочав необхідне міжнародне патентування, що згодом дозволило вийти на ще вищий рівень.

Бурхливий 2023-й

Тим часом ціни на традиційний папір у світі продовжили зростати на 2-4% на рік. За іронією долі, боротьба з пластиком і ріст споживання паперового пакування призвели до збільшення вирубки обмеженого ресурсу – лісів. Натомість папір Releaf Paper, вироблений з листя, зібраного у міському просторі, не поступається паперу з деревної целюлози, а 1 тонна такого паперу рятує від вирубки 17 дерев. Тому 2023 року Releaf продовжив приваблювати B2B-клієнтів, які встигли усвідомили цю різницю та переваги такого альтернативного джерела паперу. Молода компанія з України стала локомотивом змін глобального ринку.
(Гранули целюлози, добутої з опалого листя, та папір і упаковка, на які вона перетворюється за унікальною технологією Releaf Paper)
Протягом лише 2023 року Releaf Paper вийшов до фіналу Innovation Award від французької корпорації LVMH та вдруге поспіль потрапив до шортліста Sustainability Award від англійського медіа Packaging Europe. Він здобув подвійний тріумф на Design Educates Awards, отримавши золото у продуктовому дизайні та звання “Переможця року“. Паралельно компанія  вперше відвантажила тестові партії паперу в Іспанію, Італію, Німеччину та Польщу, вийшла на ринок ЄС зі своїм брендом #Releafbags та відкрила онлайн-магазин для європейських клієнтів
Команда Releaf Paper зросла до 10 людей. Завдяки допомозі LVMH, у компанії з'явився офіс у Парижі, в найбільшому в Європі інкубаторі стартапів Station F. Олександр називає 2023 рік найінтенсивнішим роком в їхній історії. При цьому вони не вважають, що в минулому році здійснили прорив, а говорять що просто якісно попрацювали на перспективу наступного року.
(Валентин Фречка, CTO Releaf Paper, представляє інновації Releaf Paper на VivaTech у Парижі, як фіналіст престижної 2023 LVMH Innovation Award)

Підтримка від Брюсселю

У 2022-му, як переможець EIC Accelerator від ЄС, Releaf Paper отримав інвестиції на створення пілотної виробничої лінії. При цьому ЄС зобов’язався додатково інвестувати в подальше масштабування проєкту. Так зараз Releaf Paper будує завод у Франції за 3,5 млн євро і планує новий раунд інвестицій на понад 8 млн євро, половина з яких надійде у якості наступних грантових інвестицій ЄС. Підтримка Європейського Союзу відіграла і продовжує відігравати важливу роль у зростанні Releaf Paper. 
На додаток, компанія здобула й поважного амбасадора. У листопаді, відвідуючи Київ, Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн відвідала Київ та виступила у Верховній Раді. 2 хвилини її промови були присвячені компанії Releaf Paper. 
Розповім вам історію молодого українського таланту Валентина Фречки. Йому було лише 17, коли він винайшов нову технологію виготовлення паперу з опалого листя”, – почала Урсула, захоплено розповідаючи про появу Releaf Paper. 
Вона згадала закон про заборону пластикових пакетів відповідно до Європейської зеленої угоди, який був прийнятий Верховною Радою, давши поштовх таким бізнесам, як Releaf Paper, і підсумувала: 
“Зараз, попри війну та завдяки фінансуванню ЄС, ця перспективна українська компанія розширюється та продає свою продукцію по всій Європі. Це лише короткий огляд величезного таланту цієї країни. Україна – нація інноваторів. Це не лише країна великих ферм, важкої промисловості, а й світлих молодих умів, які вже формують чисте та цифрове майбутнє України».
До слова, блокнот із паперу Releaf Paper є й у Грети Тунберґ, а інші продукти компанії взяв собі на згадку під час візиту до Києва голова МЗС Великої Британії, Девід Кемерон.
(Стала паперова продукція Releaf Paper)

Нові горизонти та Україна

Історія компанії, яка всього за 6 років виросла з експериментів у духовці на маминій кухні до офісів у Києві і Парижі, мільйонів інвестицій і визнання провідних діячів світу, ще стане сюжетом байопіку. Та насправді це все тільки початок, та Олександр і Валентин не поспішають писати мемуари.
“У нас традиційно безліч планів та ідей, але не так багато ресурсів для їхньої реалізації, – ділиться Олександр. – Тому, мріючи про велике, ми все ж таки ставимо за першочергову ціль успішно запустити пілотне виробництво у Франції та досягти поставлених економічних результатів. Але водночас ми продовжимо свою глобальну комунікаційну кампанію з метою популяризації нашої технології та продуктів”.
Чимало роботи чекає на цю невтомну команду і вдома. Колись спроби Releaf Paper відкрити магазин в Україні провалилися, але на початку року компанія відновила продажі. Засновники дуже сподіваються, що й український бізнес оцінить їхні сталі інноваційні продукти, які можна придбати на www.releaf.com.ua.
Тим часом Releaf Paper збирає цінні нагороди. Компанія стала “Проривом року”, а її CEO Олександр Соболенко “Засновником року” за версією української премії USF Startup Awards. А нещодавно український Forbes визнав Releaf Paper одним із 25 найперспективніших стартапів України.
(Олександр Соболенко, CEO Releaf Paper, отримує відразу дві премії USF Startup Awards 2023 за вклад у сталість та інновації у паперовій індустрії)

ПРО ПРОЄКТ

«Вершки українського клінтеку» — це серія історій від ГО Greencubator про 10 українських компаній, які отримали грант від Кліматичних Інноваційних Ваучерів на ключовому етапі свого розвитку. За короткий проміжок часу вони посіли вагоме місце в українському секторі чистих технологій. Climate Innovation Vouchers — одна з найбільших грантових програм в Україні для інноваторів у сфері зелених та кліматичних технологій. Вона була ініційована Європейським банком реконструкції та розвитку і фінансується Європейським Союзом. В Україні програму реалізує громадська організація Greencubator.