Ви пробували на морозі голими руками вставити в бак заправний пістолет? А під'єднати до зарядного порту кабель заряду електромобіля? А увімкнути в темряві зарядку мобільного телефону?
Загалом, з телефонами ситуація простіша. Значна частина апаратів, які продаються в останні 2-3 роки, мають можливість бездротової зарядки. Електричні зубні щітки вже давно використовують індукційну безпроводову зарядку як основний спосіб заряджати пристрій. Але транспорт і далі потребує вийти з машини > дістати кабель > відкрити зарядний порт > вставити зарядний пістолет… і потім все у зворотному порядку.
Зробити зарядку для персонального електротранспорту швидшою та зручнішою прагне компанія з чернігівсько-орегонським корінням — Meredot. ЇЇ засновник українець Роман Бисько створив з командою технологію бездротової передачі енергії, яка дозволяє заряджати потужні пристрої на відстані до 30 сантиметрів.
Компанія почалася з ідеї безконтактної розетки, яка еволюціонувала в універсальну зарядну станцію для малого електротранспорту.
Як Meredot вдосконалював свою технологію та як планує захоплювати ринок е-транспорту — розповідаємо далі.

Історія Meredot — продовження серії «Вершки українського клінтеку», де Greencubator розповідає про 10 чемпіонів, які на ключовому етапі свого розвитку отримали грант від Climate Innovation Vouchers. Це одна з найбільших грантових програм в Україні для інноваторів у сфері зелених та кліматично-дружніх технологій, яку ініціював Європейський банк реконструкції та розвитку та фінансує Європейський Союз. Greencubator реалізує програму в Україні.

Бездротова передача енергії

Як зробити зарядку електротранспорту такою ж простою та легкою, як і звичайного авто? Здається, рішення мають розробники бездротових зарядних станцій. Один з них — українській підприємець і засновник компанії Meredot Роман Бисько. 
Роман та його команда створили новітню технологію — бездротову передачу енергії на відстань до 30 см та потужністю 11 тисяч Вт. Ця розробка дозволила компанії розробити універсальну зарядку для малого електротранспорту. 
«Особливістю нашої технології є те, що вона дозволяє заряджати пристрій на висоті до 30 сантиметрів. Це те, що відрізняє нас від конкурентів, адже так ми можемо обслуговувати транспорт із різним дорожнім просвітом. По факту, на нашій станції може заряджатися будь-який електротранспорт, якщо він оснащений нашим приймачем», — пояснює Роман.
(Ілюстрація роботи технології бездротової зарядки від Meredot)
Щоб електротранспорт міг заряджатися від Meredot, у нього достатньо встановити спеціальний приймач. Саму ж станцію можна вмонтувати у дорожнє покриття або навіть покласти під асфальт. Навіть якщо систему вкриє снігом або кригою, зарядка все одно працюватиме, кажуть у компанії. 

Еволюція продукту Meredot

До бездротової зарядки легкого електротранспорту компанія Meredot прийшла далеко не одразу. Починалося все у 2017 році, коли стартап на основі своєї технології бездротової передачі енергії розробив безпечну магнітну розетку. 
Цей пристрій працював за принципом магнітної бездротової зарядки MagSafe від Apple. На відміну від звичних всім розеток, до яких прилади підключаються за допомогою електричної вилки, Meredot для передачі електроенергії використав електромагнітну індукцію. Так, вилка примагнічувалася до розетки, що робило її безпечною, зокрема, для дітей. Перший прототип розетки обійшовся команді всього в $500.
(Перший продукт від Meredot - безконтактна магнітна розетка)
За словами Романа Бисько, коли стартап представив свою безконтактну розетку на європейському ринку, то розробка не мала успіху. Тому команда змінила фокус та вирішила створити бездротову станцію для зарядки електросамокатів. Така зміна проєкту принесла компанії перші інвестиції:
  • У 2019 році Meredot закрив ангельський раунд і отримав підтримку від інвестиційного фонду CYFRD Frontech Investments. 
  • Цього ж 2019 року Meredot отримав свій перший грант у 50 тисяч євро від Європейської комісії у межах програми Horizon 2020. Це дозволило вдосконалити бездротову технологію для роботи у майбутній док-станції. 
  • У 2020-му стартап потрапив у акселератор Overkill, де за три місяці розробив прототип зарядки для електросамокатів. 
  • У раунді початкового фінансування, у якому акселератор Overkill виступив лід-інвестором, Meredot підняв 320 тисяч доларів.
Нова система від Meredot складалася з двох частин: бездротової зарядної станції (паркувальний майданчик та панель керування) та приймача, який вмонтовували безпосередньо в е-транспорт. Таким чином, самокат починав автоматично заряджатися, щойно його паркували на платформі. 
(Друга ітерація продукту від Meredot бездротова зарядна станція для електросамокатів)
Свої безконтактні зарядки для електросамокатів Meredot розробив з фокусом на B2B клієнтів. Такі великі гравці ринку прокату, як Bird, Lime та Bolt, можуть придбати такі станції та вмонтувати їх у свої паркувальні майданчики у громадських місцях. Це дозволило б заощадити час на обслуговування такого виду електротранспорту. 
З цією розробкою Meredot запустив пілотні проєкти з City Zone в Ізраїлі та Z Move в Італії, а також отримав перших клієнтів. Проте і на цьому варіанті продукту компанія не зупинилася. 
«У 2022 році ми поїхали на виставку технологій CES в Америці та відкрили для себе, що ринок мікромобільності набагато ширший за самокати. Ми познайомилися з компанією, яка виробляла електричні роботи для доставки їжі, скутери, гольф-кари, колісні крісла. Так ми побачили нові можливості для себе», — згадує Роман Бисько. 
Тож, команда Meredot вирішила зробити наступну ітерацію своєї зарядної станції та охопити ще більше видів електротранспорту. Для цього стартап подався на кілька грантів для підприємців та виграв їх. 
На цьому етапі Meredot підтримала і програма Кліматичних Інноваційних Ваучерів, переможцем якої компанія стала у 2022 році, отримавши грант на вдосконалення свого продукту. Цей проєкт фінансується ЄБРР за підтримки ЄС та впроваджується в Україні ГО Greencubator. 
«Завдяки підтримці фондів та грантів ми придбали необхідні деталі, провели R&D, створили прототип та протестували його. І завдяки виділеним ресурсам сьогодні ми маємо нову версію нашої зарядної станції», - розповідає Роман Бисько.
(Третя ітерація Meredot універсальна бездротова зарядна станція для електричного транспорту)

Як Meredot планує захоплювати ринок

Зі своєю універсальною зарядною станцією Meredot реалізував свої пілотні проєкти в Італії та Франції, проте головних клієнтів компанія почала знаходити саме в США. Так, у 2024 році компанія розпочинає велику співпрацю з американською мережею супермаркетів Walmart та виробником електричних візків.  
«У США у магазинах є електричні візки шопінгкари. Покупці сідають на них та їздять магазином, збираючи необхідні товари у вбудований кошик. Таких в Америці є близько 100 тисяч штук. Ми зараз збираємося усі їх оснастити нашими приймачами та заряджати їх на наших станціях», — каже Роман. 
А у 2023 році Meredot пройшов у відомий американський акселератор Techstars Alabama EnergyTech. У розвиток компанії Techstars також проінвестував 120 тисяч доларів.
(CEO Meredot Роман Бисько пройшов акселератор Techstars Alabama EnergyTech)
Завдяки Techstars компанія значно розширила бачення того, куди вона може рости. У фокусі уваги тепер — електромобілі. На цей ринок Meredot хоче зайти зі своєю новою розробкою — роботами для зарядки електромобілей.  Як вони працюють? 
Спрощено, такі роботи можна уявити як павербанк на колесах з бездротовою зарядкою. Робот підʼїжджає під машину, автоматично паркується під катушкою-приймачем та починає заряджати авто. Коли зарядка завершена, він їде до іншого авто або повертається на свою базу. За розрахунками Meredot, з 2-3 такими роботами можна буде обслуговувати стоянку на 100 електрокарів.  
Перших роботів компанія хоче випустити вже у 2024 році. А у планах на майбутнє — виготовляти стаціонарні безконтактні зарядні станції для машин та навіть створити бездротову електричну дорогу, яка заряджатиме авто у русі. Такі розробки допомагають створити зручну інфраструктуру для електромобілів та заохочують людей робити вибір на користь екологічного транспорту.

ПРО ПРОЄКТ

«Вершки українського клінтеку» — це серія історій від ГО Greencubator про 10 українських компаній, які отримали грант від Кліматичних Інноваційних Ваучерів на ключовому етапі свого розвитку. За короткий проміжок часу вони посіли вагоме місце в українському секторі чистих технологій. Climate Innovation Vouchers — одна з найбільших грантових програм в Україні для інноваторів у сфері зелених та кліматичних технологій. Вона була ініційована Європейським банком реконструкції та розвитку і фінансується Європейським Союзом. В Україні програму реалізує громадська організація Greencubator.