Путівка в акселератор, нові знайомства та важливий досвід — враження українських команд від глобального фіналу ClimateLaunchpad

Українські команди Carbominer, EcoTyre та Atmosphere виступили на глобальному фіналі найбільшого в світі конкурсу «зелених» бізнес-ідей ClimateLaunchpad. Фінал проходив у Амстердамі, в ньому змагалися 130 стартапів з 53 країн світу. Команда Carbominer, переможець українського фіналу, отримала право долучитися до головного європейського акселератора для cleantech-стартапів Climate-KIC.

Зірки cleantech та українці Go To-U на головній сцені

Щороку на фіналі конкурсу збираються лідери кліматичної індустрії: розробники технологій, інвестори, представники влади й ті, хто приймає рішення про підтримку глобальних «зелених» трендів. Цьогоріч на головній сцені ClimateLaunchpad серед інших виступали заступниця мера Амстердаму Маріке ван Доорнінк (Marieke van Doorninck), посол Ірландії в Нідерландах Кевін Келлі (Kevin Kelly), принц Костянтин Оранський (Constantijn van Oranje), який є покровителем стартапів і активно бере участь в розвитку екосистеми для інновацій у Нідерландах. Представник королівської родини наголосив, що головне для учасників ClimateLaunchpad — долучитися до «зеленої» хвилі компаній та окремих персоналій, які формують економіку майбутнього.

Окрім трьох переможців національного фіналу, Україну на сцені ClimateLaunchpad представляла команда Go To-U, що розвиває інфраструктуру для електромобілів. У 2017 році Go To-U потрапила в ТОП-10 найкращих «зелених» стартапів світу та проходила акселераційну програму Climate-KIC. А на фінал цього року команду спеціально запросили поділитися досвідом та розповісти про «життя після ClimateLaunchpad».

Україна вчетверте брала участь в міжнародному фіналі конкурсу, національний етап якого організовує ГО Greencubator. ClimateLaunchpad входить до комплексу підприємницьких програм від європейської кліматичної ініціативи EIT Climate-KIC. Уможливили поїздку команд на глобальний фінал цьогорічні партнери конкурсу в Україні фонд Green for Growth Fund, який співфінансується коштами ЄС в рамках ініціативи EU4Energy, а також компанія Baker Tilly.

Atmosphere — подвійні переможці

Команді Atmosphere довелося двічі змагатися за право виступити в Амстердамі. Спочатку вона посіла третє місце в українському фіналі, а потім, за новими правилами, повинна була додатково змагатися в онлайн-голосуванні. Atmosphere перемогла у веб-битві й потрапила до глобального фіналу, де виступила також двічі: в основному змаганні та в тематичній секції «Green City Solutions». Їхня розробка — система точного передбачення погоди, на базі якої можна запровадити методику управління котельними установками. Це економить паливо для вироблення тепла і скорочує викиди продуктів згоряння, зокрема, вуглекислого газу. Система працює на основі нейронної мережі, яка заздалегідь рекомендує оптимальний режим роботи котелень з ручним управлінням та дає можливість автоматизувати режими.

Олександра Буленок, очільниця маркетингу в Atmosphere, розповіла про враження та подальші плани команди:

«— Нас вразила масштабність фінального етапу конкурсу. 53 країни, 130 команд — захоплює! І атмосфера була дружньою, а комунікація з представниками стартапів не обмежувалась конкуренцією — навпаки, це був обмін ідеями. Відчувалось, що всі присутні об’єднані спільними cleantech-поглядами, тому йшлося не про змагання у прямому сенсі слова, а про кооперацію.

Насправді, всю підготовку можна описати так: пітчи, отримуй фідбек, змінюй вектор роботи або ж почни з презентації. Практика й ще раз практика. Цікавим був уніфікований формат: 8 слайдів у чіткій послідовності, 5 хвилин на виступ та 3 хвилини для запитань. Найголовнішим було дотримуватись заданих правил та використати час таким чином, щоб якнайповніше розкрити еко-потенціал своєї ідеї.

Важливим є і те, що впродовж виступу можна було говорити лише про єдине використання власної системи. Як для творців стартапу, завдання досить нелегке. Тож залишалось сподіватися, що на етапі запитань вдасться описати багатогранність сфер застосування. На конкурсі ми презентували використання «Атмосфери» для підвищення енергоефективності котелень. Схожих проектів не бачили, але зустріли стартап, який створює тривимірну карту зон перегріву міста для систем охолодження.

Після ClimateLaunchpad ми плануємо подати заявку на енергетичний конкурс, представницю якого зустріли на змаганні в Амстердамі, запустити кілька пілотних проектів та, звісно, опрацювати всі key learnings, здобуті за кілька місяців участі у міжнародних змаганнях «зелених» стартапів. Дякуємо Greencubator та командам за підтримку! Далі буде.»

Досвід міжнародних пітчів для EcoTyre

Команда EcoTyre захищала в Амстердамі метод глибокої переробки автомобільних шин з використанням електромагнітного поля. Рішення є мобільним, передбачає виїзд на звалища і переробку шин на корисні складові: гуму, металевий корд, текстиль. Всі ці компоненти можна повторно використовувати у виробництві. Технологія EcoTyre дозволяє забезпечити максимальне повторне використання складових компонентів шин і скоротити шкідливі викиди від їх виготовлення та утилізації.

Назар Халавка, співзасновник EcoTyre, про підготовку до конкурсу та конкурентів:

«— Коли ти впевнений у своєму проекті, ти його відчуваєш і розумієш, тоді не буде проблемою пітчити на будь-якому конкурсі. Ти повинен досконало розуміти, про що говориш, і вірити в це. Головна підготовка — це досвід виступів, тоді все вдасться якнайкраще. Звичайно, коли виступаєш на міжнародних конкурсах, відчуваєш додаткову відповідальність, представляючи свою країну.

На ClimateLaunchpad нас вразило різноманіття команд та ідей. Починаючи з геотермальних панелей та виробництва штучного м’яса, закінчуючи різнокольоровими туалетами для бідних сімей Мозамбіка (представник цієї команди був крутим — щоразу, коли розповідаю про CLP, згадую його). Але наша ніша дуже вузька і специфічна: на конкурсі були проекти, які займаються переробкою, проте ми не бачили проектів, які б конкретно займалися переробкою покришок чи чогось подібного.

Зараз ми максимально зосереджені на фінальній частині перемовин з нашими основними партнерами. Є плани роботи в Німеччині та Австралії, все вирішиться в найближчі декілька місяців.»

Carbominer — серед найкращих «зелених» бізнес-ідей світу

Переможець українського національного фіналу, команда Carbominer, увійшла до числа 16 фіналістів і отримала можливість пройти акселераційну програму від Climate-KIC. Розробка цієї команди — технологія збору вуглекислого газу напряму з атмосфери поруч з кінцевими споживачами, замість постачання стисненого CO2 в балонах. Бізнес-ідея Carbominer передбачає відбір вуглекислого газу з атмосфери, продаж СО2 теплицям за вигіднішою ціною для підвищення продуктивності й, відповідно, зростання прибутковості бізнесу.

Микола Осейко, засновник Carbominer, про особливості фінального пітчу та подальшу роботу над розробкою:

«— Не дивлячись на зайнятість у підготовці до виступу, нам вдалося познайомитися з багатьма учасниками, волонтерами та суддями. Сподобалась невимушена та відкрита атмосфера конкурсу, там були дуже цікаві проекти та люди.

Готуючись до фінального пітчу, ми зосередилися на відпрацюванні півфінального виступу і намагалися не змінювати нічого у вже заявленій презентації. Сам фінал було організовано дуже якісно, майже без ускладнень. Думаю, не в останню чергу організаторам це вдалося, тому що залучили велику кількість волонтерів — їхні рожеві футболки з написом Ask me everything були скрізь. Можливо, цей досвід варто запозичити для проведення аналогічних подій в Україні.

Звичайно, ми дуже радіємо, що були відібрані до ТОП-16 зі 130 команд, а також путівці до Climate-KIC, одного з найвідоміших кліматичних акселераторів. Цей акселератор має дуже привабливі обсяги equity-free фінансування.

Незалежно від участі в акселераторі, ми реалізовуємо інші кроки з розвитку проекту. Вже 23 листопада виступатимемо у фіналі конкурсу Science Battle від компанії Carlsberg Ukraine. До кінця 2019 року плануємо подати ще дві заявки на патент США, закінчити розробку другого прототипу та залучити перше фінансування в проект (pre-seed). Втім, наша головна мета зараз — створення першого комерційного прототипу протягом I кварталу 2020 року та запуск його в пілотну експлуатацію у квітні або травні.»

БІЛЬШЕ ЦІКАВОГО: