Заява громадських організацій про недопустимість підриву державою галузі відновлюваних джерел енергії

Ми, українські громадські організації, що підписались нижче, заявляємо про неприпустимість цілеспрямованої політики держави, спрямованої на підрив галузі відновлюваної енергетики в Україні.

Найостаннішим проявом такої політики держави стало перешкоджання погашенню боргів перед виробниками енергії з ВДЕ шляхом маніпуляцій з цільовим кредитом НЕК “Укренерго”. Частина держорганів, під політичним тиском, намагається змінити призначення цільового кредиту, отриманого з метою покриття частини боргу перед виробниками енергії з ВДЕ.

Нагадуємо, що кредит НЕК “Укренерго” розміром 10,25 мільярди гривень був отриманий від трьох державних банків (“Ощадбанк”, “Укргазбанк”, “Укрексімбанк”) та підтриманий Міністерством Фінансів саме задля погашення боргів перед виробниками електроенергії з ВДЕ.

Також звертаємо увагу, що борги перед виробниками електроенергії з ВДЕ розміром 22,4 мільярди гривень (станом на 1 серпня 2020 р) стали наслідком ряду дій державних органів у 2020 році. Ці дії були спрямовані на змушування виробників з ВДЕ до підписання Меморандуму про зниження зелених тарифів.

Однак навіть після зниження зелених тарифів та підписання Меморандуму, держава не виконує своїх зобов’язань, закріплених у Меморандумі. Серед іншого – не створила графік погашення заборгованості відповідно до положень Меморандуму. Тепер державні органи намагаються використати цей кредит для закриття фінансових проблем державних компаній, спричинених неадекватною державною політикою в енергетиці протягом 2019-2020 років.

Ситуація із маніпуляціями довкола цільового кредиту НЕК “Укренерго” вказує на системний спротив частини державних органів виконанню зобов’язань перед ВДЕ галуззю. За нашою інформацією, такі дії вже отримали різку негативну оцінку від галузевих асоціацій ВДЕ, посольств західних держав, іноземних інвесторів у енергетику, міжнародних фінансових організацій, Секретаріату Енергетичного Співтовариства.

Нагадаємо, за рахунок тисяч українських та міжнародних інвесторів, що вклали більше 10 мільярдів євро у ВДЕ-активи, в Україні з нуля створено цілу нову енергетичну галузь, отримали роботу тисячі фахівців. Її руйнування шкодить не лише інвестиційній привабливості, але й енергетичній безпеці країни.

Такі агресивні та дискримінаційні дії держави різко контрастують не лише із гучними заявами українських урядовців про орієнтованість на European Green Deal та зменшення шкідливого впливу енергетики на довкілля. Вони руйнують довіру інвесторів та порушують зобов’язання, які держава Україна взяла на себе.

Ми закликаємо державні органи діяти згідно законодавства, не піддаватись політичному тиску та виконати багаторазово підтверджені легітимні зобов’язання держави Україна перед виробниками енергії з ВДЕ.

ГО “Greencubator”
Clean Energy Lab
ГО “Центр екологічних ініціатив “Екодія”
Коаліція “Енергетичний перехід”, до якої входять:
ГО «Екодія»
ГО «Екоклуб»
ГО «Хмельницький енергетичний кластер»
ГО «Ekoltava»
ГО «Всеукраїнська Агенція Інвестицій та Сталого Розвитку»
ГО «Місто Сонця»
ГО «Безпечний хаб «ПравоPolice»
ГО “Інститут соціально-економічної трансформації”