ЄБРР та ЄС розширюють Кліматичні Інноваційні Ваучери» і надають 1 млн. EUR для «зелених» бізнесів в Україні

Європейський Банк Реконструкції та Розвитку запускає нову фазу проєкту «Кліматичні Інноваційні Ваучери» як компонент програми FINTECC, що спрямована на підвищення конкурентоздатності малого й середнього бізнесу розробляти та впроваджувати кліматичні технології. Після успішного впровадження проєкту в Україні починаючи з 2017 року, він продовжує підтримувати СМБ, пропонуючи гранти для підтримки екосистеми клінтек підприємництва.
Проєкт «Кліматичні Інноваційні Ваучери» є компонентом програми ЄБРР «Центр трансферу технологій та фінансів у сфері зміни клімату» (FINTECC), що підтримується ЄС у рамках ініціативи EU4CLIMATE.  У 2017 році Україна стала першою країною, яка скористалася запропонованою ЄБРР схемою інноваційних ваучерів.
Черговий раунд прийому заявок на Ваучери для українських інноваторів стартує 22 квітня 2021 року. Наступна фаза інноваційних ваучерів пропонує 1 млн. EUR для українських компаній. Малий та середній бізнес може отримати до 50 000 EUR на розробку кліматичних інновацій, екологічних технологій, що зменшують викиди парникових газів та підвищують ефективність споживання енергії.
СМБ, які офіційно зареєстровані в Україні щонайменше 1 рік до подання заявки на Ваучери можуть покрити до 75% витрат на розробку нових «зелених» технологій та підходів. Аплікаційна форма, критерії відбору, реєстрація надавачів послуг доступні на сайті https://climate.biz/.
ЄБРР залучив консорціум під керівництвом Greencubator для управління другою фазою проєкту «Кліматичні Інноваційні Ваучери».
Результатом попередньої фази інноваційних ваучерів стала низка історій успіху в багатьох галузях: від електромобільності до ресурсоефективної металургії. 216 компаній подали заявки на отримання ваучеру, 26 із них виграли грант на підтримку своїх «зелених» проєктів.
Ваучери допомогли створити деякі ключові технології, що лежать «у серці» багатьох українських «зелених» інновацій. Проєкт підтримав такі компанії, як Delfast, що виробляє електробайки – рекордсмени книги рекордів Гіннеса; SolarGaps – розробника сонцезахисних жалюзі, що генерують енергію; PRANA – виробника енергозберігаючих рекуператорів; TOKA, GO TO-U та Autoenterprise –  операторів рішень для електромобільності; BIOsens – творців портативної лабораторії для аналізу наявності мікотоксинів у посівах прямо на полях; xBeam3D –  розробника технології 3D-друку титановим дротом та ін.
Історії 10 переможців ваучерів стали частиною медіа-проєкту «Зелена експедиція», який був реалізований Ukrainer у співпраці з Greencubator. Список переможців попередньої фази проєкту доступний тут: https://climate.biz/winners/?lang=uk.
*****
ЄБРР є найбільшим міжнародним фінансовим інвестором в Україні. Станом на зараз Банк взяв на себе сукупні зобов’язання у розмірі майже 14,6 млрд. Євро, акумульованих на 488 проєктів з початку своєї діяльності в країні в Україні та 3 млрд. Євро на 142 проєкти у 2020 році. Банк має намір стати головним «зеленим» банком до 2025 року.
Європейський Союз підтримує FINTECC у країнах Східного партнерства як частину своєї ініціативи  EU4CLIMATE, забезпечуючи грантову підтримку у 15, 4 млн. євро, у тому числі «Кліматичні Інноваційні Ваучери» в Україні. EU4CLIMATE націлений на підтримку країн Східного партнерства у виконанні їх кліматичних зобов’язань та впровадженні політик і активностей, чутливих до клімату. Більше тут: euneighbours.eu; eu4business.eu.
Greenсubator розвиває екосистему сталого підприємництва, кліматичних інновацій та «зеленої» економіки в Україні. Головною метою Greenсubator є збільшення кількості гравців та розробників кліматично-позитивних інновацій в «зеленій» економіці, допомагаючи їм залучати інвестиції та виходити на світові ринки і, тим самим, сприяти розвитку низьковуглецевої економіки в Україні.