— Коли світ зможе відмовитися від пластику? — ставимо ми філософське і в чомусь мрійливе запитання співзасновниці української компанії S.Lab.
— Можливо, ніколи, — каже Юлія Бялецька.
Підприємиця разом зі своїм чоловіком Євгеном Томіліним наочно побачили масштаб проблем з пластиком під час подорожі до Індонезії. Там місцеві мальовничі пляжі місцями були вкриті горами сміття.
«Ми вивчили пропозиції на ринку і швидко зрозуміли, що повноцінної заміни пластику не існує. Наприклад, альтернативи пластиковій упаковці не мають потрібних для виробників продукції функцій, а саме водостійкості та теплоізоляції», — пояснює Юлія.
Саме брак якісних альтернатив мотивував Юлію та Євгена у 2021 році заснувати стартап S.Lab та створити власне на 100% біорозкладне пакування для товарів, зроблене усього з двох рослинних компонентів — грибного міцелію та конопляних волокон. Водночас воно має усі ті ж властивості, що і пінопласт.
Ідея виявилася настільки потрібною на ринку, що зараз S.Lab не встигає обробляти замовлення клієнтів. Сьогодні компанія, заснована в Україні, будує виробничі лінії в Іспанії та Японії та збирається змінити сферу пакування товарів на європейському та азійському ринках. Як саме? Розповідаємо далі.
Історія S.Lab — продовження серії «Вершки українського клінтеку», де Greencubator розповідає про 10 чемпіонів, які на ключовому етапі свого розвитку отримали грант від Climate Innovation Vouchers. Це одна з найбільших грантових програм в Україні для інноваторів у сфері зелених та кліматично-дружніх технологій, яку ініціював Європейський банк реконструкції та розвитку та фінансує Європейський Союз. Greencubator реалізує програму в Україні.
Паковання з турботою про природу
Як основу для майбутнього матеріалу, Юлія Бялецька та Євген Томілін обрали одне з найміцніших природних волокон в Україні — технічні коноплі.
Технічні або промислові коноплі — це джерело натурального волокна, з якого українці здавна виготовляли одяг, взуття, мотузки та корабельні канати. Водночас цей матеріал сьогодні активно використовується в будівництві. Тож завдяки своїй міцності коноплі стали ідеальною базою для продукту подружжя.
Наступним кроком був пошук речовини, яка б поєднала волокна між собою. Звичайний клей не підійшов, адже він також є синтетичним. Так пара знайшла «природний клей» — грибний міцелій.
(Паковання S.Lab. складається всього з двох рослинних компонентів)
Прототипи свого продукту підприємці виготовили разом з Інститутом ботаніки в Києві. Саме тут науковці підтвердили життєздатність ідеї та допомогли виростити першу партію міцелію. Невдовзі на світ зʼявилися і перші вироби з нового матеріалу.
«Ми почали вірити в проєкт, коли продали перші зразки», — згадує Юлія Бялецька.
Тоді одним з перших клієнтів S.Lab став ресторан, що замовив екологічний декор для свого приміщення. Пара виготовила для закладу вази, люстри та інші вироби, і це стало відправною точкою для стартапу.
(Вироби для декору з грибного міцелію та технічних конопель)
Люди заговорили про незвичний бізнес, почали тегати компанію у соцмережах. Водночас і команда S.Lab намагалася бути на видноті: виступала на різноманітних стартап-конференціях та проходила акселераційні програми. І це дало результат. На молоду компанію стали виходити бренди та пропонувати співпрацю. А однією з перших великих колаборацій став проєкт з найбільшим у світі виробником косметики — LʼOreal.
(Колаборації S.Lab з брендами)
Зараз S.Lab фокусується саме на ринку паковання, який оцінюється у 1 трлн євро на рік. Після пандемії коронавірусу у світі значно зросли сервіси доставки, а отже — зросла і потреба в обгортці для товарів та продуктів.
Еволюція технології та визнання
На початку лютого 2022 року S.Lab налагодили ручне виробництво паковання у Києві. Попри те, що замовлень від клієнтів у стартапу було дуже багато, через свої масштаби компанія могла виготовляти лише дуже обмежену кількість продукції.
«Ми зрозуміли, що якщо ми хочемо досягти успіху, то нам точно треба працювати над виробничою лінією, вкладатися у технологію та інвестувати в інновації. Тож, ми почали шукали додаткове фінансування та подалися на гранти», — коментує Юлія.
У грудні 2022 році S.Lab стали одними з переможців грантової програми від ЄБРР та ЄС — Кліматичні Інноваційні Ваучери. В Україні з 2017 року її реалізує Greencubator. Завдяки проєкту, компанія отримала фінансування на розвиток технології своєї майбутньої виробничої лінії та на патентування розробки.
(Юлія Бялецька на нагородженні Кліматичних Інноваційних Ваучерів разом зі співзасновником Greencubator Романом Зінченком та менеджеркою проєкту Ольгою Зубчик)
Підтримка Європейського Банку Реконструкції та Розвитку і Європейського Союзу стала також іміджевим поштовхом для S.Lab. Визнання на міжнародній арені відкрило стартапу шлях до численних інших інвестицій та грантів.
У березні 2022 року компанія отримала свої перші інвестиції від акселератора Startup Wise Guys, і вже за рік загальна сума інвестицій у S.Lab сягнула 400 тисяч євро. Далі S.Lab отримував одну нагороду за іншою. Так, Ukrainian Startup Fund визнав компанію стартапом року, а наприкінці 2023-го S.Lab увійшов у ТОП-10 стартапів на міжнародній технологійній конференції WEB Summit з поміж 3 тисяч претендентів.
«Попри багато міжнародних відзнак, найближча моєму серцю перемога на українській технологічній конференції IT Арена, бо це було саме в Україні. Ба більше, ми закрили інвестиції у 210 тисяч доларів, про що оголосили прямо на сцені. Це прецедент. Українські інвестори нарешті почали інвестувати в наші стартапи», — розповідає співзасновниця S.Lab.
Усі гранти та інвестиції дозволили компаній вийти на новий масштаб роботи та почати будівництво своєї першої виробничої лінії в Іспанії.
(Юлія Бялецька на нагородженні стартапу року від Ukrainian Startup Fund)
Технологія S.Lab на кожне виробництво
Рішення будувати виробничу лінію саме в Іспанії було непростим для команди. Через повномасштабне вторгнення Росії у лютому 2022 року S.Lab довелося релокувати бізнес за кордон.
Через таку вимушену зміну компанія мала дещо модифікувати продукт. Основні постачальники технічних конопель залишилися в Україні, а доставляти сировину в Іспанію було б невигідно. Тому команда знайшла інший вихід. З огляду на те, що технологія дозволяє використовувати майже будь-які сільськогосподарські відходи, у S.Lab вирішили працювати з місцевими фермерами. Тож, в Іспанії промислові коноплі замінили на мікс лубʼяних культур.
«Виробнича лінія — це виготовлення паковання в індустріальних та промислових масштабах. На старті це буде 50 тисяч одиниць продукції на місяць. Потім ми покращимо лише кілька виробничих вузлів й буквально за місяць зможемо виробляти 100 тисяч. До кінця 2024 року ми плануємо зрости до пів мільйона паковань на місяць»», — ділиться планами Юлія Бялецька.
Проте S.Lab вже зараз бачить, що своїми силами вони не зможуть задовольнити потреби ринку в екопакуванні, навіть якщо значно збільшать виробництво. Тому компанія вирішила ту ж автоматизовану виробничу лінію помістити у 40-футовий контейнер, на кшталт того, у яких товари перевозять морем. Так, вона продаватиме не екопаковання, а саму технологію для виробників по всьому світу.
«Такі контейнери наші клієнти зможуть встановити просто в себе на виробництві й виготовлятимуть самі для себе екологічне паковання. Це вирішує дуже багато проблем з логістикою, адже зараз пакувальні матеріали здебільшого виготовляються десь в іншому місці та привозяться на підприємство», — говорить Юлія.
(Команда S.Lab)
Така децентралізація мінівиробництв — нововведення у сферу екологічного пакування від S.Lab. Це концепція майбутнього, яка також потенційно розв'язує проблему занепаду сільських регіонів через брак роботи. Такі контейнери можна поставити, наприклад, у селищах та виробляти ековироби на продаж з сировини від місцевих фермерів.
«Головне наше завдання — зробити технологію максимально автоматизованою. Так, клієнту потрібно буде лише завантажити з одного боку сировину, а з іншого отримати готове паковання. Усередині все буде працювати за допомогою роботів, сенсорів та датчиків. Уся інформація буде збиратися та відправлятися в моніторингову систему».
За планом S.Lab, для обслуговування їхнього обладнання клієнтам не потрібно буде наймати цілий відділ інженерів. Достатньо буде однієї людини, яка буде завантажувати сировину та перевіряти всі показники системи. Навчання персоналу та технічне обслуговування компанія бере на себе. Зокрема, компанія готова постачати підготовлену сировину там, де це потрібно виробнику.
Шалений попит без конкуренції
Якщо зазвичай знайти клієнтів — це виклик для компанії, то S.Lab на час роботи над виробничою лінією навіть призупинив приймати замовлення через занадто великий попит. Водночас ринок екопаковання росте найшвидше у сегменті — на 15-20% щороку, що вдвічі швидше за саму індустрію. Попри це конкурентів на глобальному ринку у S.Lab можна перерахувати на пальцях.
«Можна поділити конкурентів на дві великі групи. Перші — це пінопластове паковання, яке ми хочемо замінити своєю рослинною альтернативою. Хоч їх важко назвати конкурентами, адже регулятори різних країн змушують відмовлятися від такого паковання та підвищують їм податки. Тож ми точно розуміємо, що через 5 років використовувати пінопласт буде дорожче, ніж його екологічний замінник.
Друга група конкурентів — це виробники екопаковання. Наприклад, американський стартап Ecovative, які також використовують грибний міцелій та змішують його з деревʼяною стружкою. Вони на ринку вже 8 років, мають багато різних товарів та підняли вже близько 60 мільйонів інвестицій з минулого року. Проте вони скоріш наші однодумці, ніж конкуренти. Ми дивимося на них, як на потенційних партнерів у майбутньому», — пояснює співзасновниця S.Lab Юлія Бялецька.
Перевага S.Lab над конкурентами в тому, що з самого старту компанія вкладається в ефективну та потужну технологію, яку можна розмістити будь-де.
«Те, що попит на екологічне пакування зростає, насправді додає сил рухатись вперед. Споживачі хочуть взаємодіяти з більш чистими і нешкідливими матеріалами, і відповідальні бізнеси мають реагувати на цей запит. Ми багато працюємо над тим, щоб саме наша альтернатива спіненому пластику першою спадала на думку, а клієнти знали, що ми — надійний партнер на шляху до соціальної відповідальності», — каже Юлія.
А чекають екологічне паковання не лише на ринку Іспанії. Уже сьогодні стартап будує виробничу лінію в Японії, щоб згодом вийти на азійські ринки, а серед інших європейських країн команда розглядає для себе найперше Австрію та Україну.
Запит на 100% біорозкладний матеріал високий у майже всіх сферах ритейлу — електроніки, краси, моди, фармацевтики. І важливо, щоб запропоноване паковання не розсипалося за три дні та виконувало ті самі функції, що і звичайний пінопласт чи пластик. Лише тоді, впевнена Юлія Бялецька, навіть попри вищу вартість продукту, компанії в усьому світі будуть готові перейти на екологічну альтернативу. І команда S.Lab щодня наближає цей перехід до виробництва без пластику та океану без сміття.
ПРО ПРОЄКТ
«Вершки українського клінтеку» — це серія історій від ГО Greencubator про 10 українських компаній, які отримали грант від Кліматичних Інноваційних Ваучерів на ключовому етапі свого розвитку. За короткий проміжок часу вони посіли вагоме місце в українському секторі чистих технологій. Climate Innovation Vouchers — одна з найбільших грантових програм в Україні для інноваторів у сфері зелених та кліматичних технологій. Вона була ініційована Європейським банком реконструкції та розвитку і фінансується Європейським Союзом. В Україні програму реалізує громадська організація Greencubator.