Є в США нішовий, але рідний для «Грінкубатора» Energy Efficiency Day, на якому і народився ще більш галузевий жарт:
— У кого перевдягаються побутові прилади на Гелловін?
— В енергетичних вампірів.
Насправді не потрібно чекати сезону гарбузів і зловісних вечірок, щоб побачити енергетичних вампірів у дії. І це не лише древні холодильники, зарядки до мобілок, невідрегульовані електрообігрівачі чи телевізори в режимі очікування в нас вдома.
Великі оператори нерухомості, потужні підприємства, розгалужені торговельні та логістичні мережі, які використовують електрообладнання різного типу, також страждають від енергетичних вампірів. Цими поглиначами енергоресурсів можуть стати непочищений кондиціонер, водонасос з розрегульованим датчиком, несправні холодильні установки чи вентиляційні системи. Часто неконтрольоване і невидиме до появи проблеми енергообладнання стає вкрай згубним для бюджету і природи.
На щастя, знайшлася компанія, яка не побоялася боротися з енерговампірами не лише заклинаннями та осиковим кілком, а й технологіями. І саме про Prengi наша нова історія.
Історія Prengi — продовження серії «Вершки українського клінтеку», де Greencubator розповідає про 10 чемпіонів, які на ключовому етапі свого розвитку отримали грант від Climate Innovation Vouchers. Це одна з найбільших грантових програм в Україні для інноваторів у сфері зелених та кліматично-дружніх технологій, яку ініціював Європейський банк реконструкції та розвитку та фінансує Європейський Союз. Greencubator реалізує програму в Україні.
Народження Prengi
Коли у 2006 році Сергій Шульга запустив компанію Shen, послуга facility management (комплексного управління нерухомістю) була новинкою на українському ринку. Українські бізнеси на той момент лише починали віддавати на аутсорс прибирання, а тут зʼявляється компанія, що пропонує обслуговування мереж, поточні ремонти, охорону, клінінг та інші послуги в одному пакеті.
Зіткнувшись з величезним розмаїттям обладнання на тисячах обʼєктів, яке треба було вчасно і якісно обслуговувати, команда Shen спочатку спробувала використовувати наявне на ринку програмне забезпечення. Проте доволі швидко переконалася, що його функціоналу недостатньо, щоб закрити всі потреби. І тому виникло рішення писати софт разом з українськими програмістами.
Так компанія Prengi розпочала свій шлях на ринку facility management.
«Укрпошта» і модуль енергоефективності
Спочатку програмне забезпечення від Prengi було сфокусовано на тому, щоб бути помічником facility-менеджерів: вести каталог обладнання, календар його обслуговування, створювати заявки на сервіс у випадку порушень у роботі.
З часом у поле зору команди Prengi втрапив ще один напрям: облік енергоспоживання великими мережевими клієнтами. У Prengi знали, що більшість подібних мереж працюють, не маючи повного паспорта об’єктів, а показники лічильників знімаються вручну, що призводить до помилок і втрати цінної інформації. Їхньою метою стало охопити цей масив даних і звести його на екрані компʼютера чи смартфона.
(Мрія Prengi, що згодом втілилися в реальність)
Амбітний намір компанії збігся з проблемою одного з великих клієнтів, відкритих до інновацій. «Укрпошта», у багатьох відділеннях і розподільчих центрах якої показники енерговитрат часто перевищували всі норми, захотіла знайти та побороти цих прихованих поглиначів енергії. І задля цього вона звернулася до Prengi, де вже були заведені чимало відділень «Укрпошти». Це був запит на розробку нової складової їхнього софту – модуля ефективності, щоб вести облік та енергоменеджмент десятків тисяч своїх відділень в одному онлайн-сервісі. І саме на цьому етапі Prengi познайомилася з грантовою програмою «Кліматичні Інноваційні Ваучери».
(Укрпошта та Prengi разом долають «енергетичного вампіра». Ілюстрація у галереї від powercompare.co.nz)
(На першому фото: Ігор Морма, директор з управління нерухомим майном та інфраструктурою Укрпошти, та Богдан Байовський, виконавчий директор Prengi на той час)
«Грантовий стрибок» в енергоменеджмент
Грант для розробників кліматично-дружніх технологій допоміг Prengi відкрити для себе новий ринок. Сучасні рішення з енергоефективності вже допомагають велетням сфер нерухомості, ритейлу чи логістики економити 10-15% ресурсів, насамперед електроенергії, скорочувати викиди CO2 і дбати про нашу планету.
За словами Сергія Шульги, саме завдяки команді Greencubator, яка реалізує в Україні грантову програму ЄБРР за підтримки ЄС «Кліматичні Інноваційні Ваучери», Prengi усвідомила свій «зелений» потенціал. Компанія виграла цінний грант, залучила експерта з енергоменеджменту і всього за 5 місяців втілила свій намір в життя. Новий модуль енергоефективності вдало інтегрувався у вже наявні рішення з операційного управління нерухомістю і приніс бажану економію та ясність «Укрпошті».
«Перед тим як ми познайомилися із Greencubator, у в нас взагалі були скромні плани. Ми не розраховували, що зможемо настільки швидко рухатися, – згадує Богдан Байовський, виконавчий директор Prengi на час грантового проєкту. – Greencubator познайомили нас зі сферою енергомоніторингу, енергоаудиту, енергоменеджменту загалом. Такий великий блок, як енергоменеджмент, ми точно не змогли б реалізувати без них. І коли ми отримали грант “Ваучерів” та розробили модуль енергоефективності, ми були на такому підйомі, що, здавалося, можемо захопити весь світ одразу».
(Богдан Байовський у день нагородження грантом "Кліматичні Інноваційні Ваучери")
Кейси великих клієнтів
І світ радо пішов їм до рук. З розробкою модуля енергоефективності та енергомоніторингу у Prengi з’явилося багато нових клієнтів, які так само як і «Укрпошта», прагнули інноваційних рішень для енергоспоживання і скорочення втрат. Prengi автоматизували процеси управління нерухомістю одного з великих українських забудовників Devision, значно скоротивши їхні витрати людських та енергоресурсів. А для бізнес-центрів Forum компанії вдалося реалізувати синхронізацію з системою Ajax, яка оптимізувала контроль чистоти приміщень і стала предметом гордості:
«Ми запрограмували таким чином, що якщо до приміщень заходить і виходить 20 людей, то система сповіщає клінінговий персонал про те, що потрібно поприбирати, – розповідає про впроваджене рішення СЕО Prengi. – А якщо там не було людей, то система просто не інформує, і людина не витрачає свій час для прибирання згідно з графіком, економить воду та інші ресурси».
У випадку співпраці Prengi з великою тютюновою компанією завдяки модулю енергоефективності вдалося локалізувати приховану проблему і зупинити великі втрати води. А можливо, і врятувати людські життя.
«Система показала надмірне споживання води, але не було видно джерела. Ми стали розбиратися і знайшли, що під підприємством прорвало трубу, і вся вода йшла під ним, – згадує Сергій Шульга. – Якби не було нашої системи, там могло б утворитися величезне озеро, підмити фундамент і повністю завалити будівлю. Це призвело б до величезних збитків, і могли постраждати люди».
Проблему було вирішено, і послуги Prengi стали незамінними там, де потрібен детальний портрет енергоспоживання і ключових точок втрат. Тому з ними стали працювати забудовники Avalon і «Житлобудінвест», торгові центри «Аладдін» та «Піраміда», мережі супермаркетів «Кишеня», Novus і «Велмарт», житлові комплекси, компанії з фасиліті-менеджменту та мережі ресторанів, які прагнуть автоматизувати енергоменеджмент і заощаджувати.
(Інтерфейс системи Prengi, якою можна керувати з бізнес-залу аеропорту чи будь-якої іншої точки світу)
Вихід на американський ринок
Вторгнення росії у лютому 2022-го застало CEO Prengi у Штатах. Український ринок став, і більшість клієнтів перестали платити. Але Prengi не відключили їм свою систему і не звільнили жодної людини в команді, а натомість зосередилася на закордонних ринках та відкрили компанію в США.
Але тут, у пошуках «американської мрії», прийшов час вчитися на помилках. Prengi кинулися в бій, намагаючись накласти своє бачення ведення бізнесу на новий, ще недосліджений ринок. Врешті-решт, величезна конкуренція і мізерний дохід змусили їх зупинити місяці виснажливої роботи й шукати нових рішень.
Вони занурилися у вивчення потреб ринку, менталітету своєї нової аудиторії й принципів прийняття рішень про покупку, сфокусувалися на великих клієнтах і стати уважнішими до них. Досвідчені винищувачі енергетичних вампірів запропонували своїм першим клієнтам в США рік безоплатного сервісу. А в обмін на це вони стали збирати фідбеки, занурюватися у тонкощі ринку і швидко вдосконалювати функціонал.
Нові м’язи в системі
«Якщо порівнювати нас з конкурентами у Штатах чи по світу, то ми є найбільш комплексною системою, – розповідає Сергій Шульга через півтора року роботи на американському ринку. – Тобто на сьогодні у нас є всі модулі, необхідні для проперті- чи фасиліті-менеджменту. Зараз ми позиціюємо себе no-code платформою, де клієнт може автоматизувати всі свої процеси без залучення комп’ютерних інженерів».
(Сергій Шульга і команда Prengi на No-Code Days Florida у травні 2023)
Сьогодні до комплексної системи Prengi, на додаток до модуля енергоефективності, входять модулі:
-
Algoritms, який дозволяє скоротити час онбордингу нового працівника в компанії – система сама веде його процесами й повідомляє, що необхідно перевірити, виправити, та які дані внести. Завдяки модулю працівник швидше адаптується у компанії, робить менше помилок і стає більш продуктивним.
-
Inspection Management для обслуговування і контролю чистоти.
-
Vendor Control, який повністю автоматизує роботу з підрядниками.
-
SmartDoc, який може розібрати PDF-файл і вкласти в систему дані з нього.
А модуль Predictive Maintenance змусив будь-яке електрообладнання говорити про свої потреби. Виявилося, що маючи такий голос, це обладнання вже ніколи не стане енергетичним вампіром, а це усуває проблему на старті. Вчасно обслужене обладнання робить менше викидів, рідше ламається і споживає менше енергоресурсів, що дає значні цифри економії та показників сталості.
Перший досвід інвестицій
Набувши нового досвіду, Сергій Шульга зрозумів що за умов швидкого розвитку ринку потрібно діяти так само швидко, щоб не випасти з цього стрімкого потоку. Для такого подальшого руху було необхідне паливо, і ним стали seed-інвестиції українського венчурного фонду SMRK. У 2023 році, завдяки цим інвестиціям у $500K, Prengi взялися будувати бізнес-модель, яка б дозволила швидко масштабувати бізнес в США і виходити на інші ринки.
До цього Сергій ніколи не залучав інвестицій і розраховував тільки на себе, хоча охочі інвестувати в Prengi були і перед повномасштабною війною. А в Штатах, за словами Сергія, щодня приходить по 2-3 листи з такими пропозиціями, але це зовсім не значить, що вони вигідні. Ось, що він розповідає про це:
«Коли ми шукали інвестиції, для мене були важливі люди, з якими потім матиму справу. Тому що коли ти підеш на другий раунд, там подивляться вже не тільки на твій бізнес і продукт, а на те, хто твій партнер. Якщо він під санкціями чи у нього погана історія з точки зору інших інвестицій, то ти вже не залучиш нових. Але при всіх моїх амбіціях як власника, я хочу, щоб ми росли швидше, приносили більше користі, і щоб більше клієнтів користувалися нашим продуктом. Тому я був радий, що SMRK повірили в нас і ця інвестиція відбулася. Для мене це величезна відповідальність, і я роблю все, щоб партнери були задоволені»
Інновації в пустелі на службі українського бізнесу
Зараз Prengi тримає фокус на американському ринку, але й нарощує свою присутність в інших країнах. Компанія веде переговори з величезним забудовником в Малайзії та працює з однією з найбільших компаній з проперті-менеджменту в Дубаях. CEO Prengi проводить чимало часу в Об’єднаних Арабських Еміратах та Саудівській Аравії, де сталість – величезний пріоритет. Саме тут багато витрачають не тільки на будівництво, а й на пошук та імплементацію найінноваційніших технологій.
«Якщо ти говориш, що ти збережеш їм кошти, вони відповідають: «Ну окей, у нас грошей багато». Але якщо ти говориш, що ми допоможемо вам зберегти довкілля і створити для ваших людей комфортніші умови для життя – їхні очі горять. Для них це дуже важливо».
(Сучасна еконерухомість в Дубаї. Фото evernestre.ae, juliusbaer.com і jumeirahgolfestates.com)
Високий попит на цих ринках дозволяє впроваджувати там багато нового. І всі ці напрацювання дбайливо інтегруються в систему енергоефективності Prengi у вигляді новітніх модулів і функцій, які відразу потрапляють у використання клієнтами в Україні.
Cьогодні Prengi – це система для повної автоматизації процесів зі сталого управління нерухомістю, і таких рішень в Україні практично немає. Тому українські бізнеси, які шукають як заощаджувати ресурси та рости швидше, ніж конкуренти, приходять до Prengi самі. Єдина реклама компанії – успішні кейси боротьби з енергетичними вампірами, які стимулюють великі бізнеси йти шляхом все більш енергоефективного і сталого розвитку.
ПРО ПРОЄКТ
«Вершки українського клінтеку» — це серія історій від ГО Greencubator про 10 українських компаній, які отримали грант від Кліматичних Інноваційних Ваучерів на ключовому етапі свого розвитку. За короткий проміжок часу вони посіли вагоме місце в українському секторі чистих технологій. Climate Innovation Vouchers — одна з найбільших грантових програм в Україні для інноваторів у сфері зелених та кліматичних технологій. Вона була ініційована Європейським банком реконструкції та розвитку і фінансується Європейським Союзом. В Україні програму реалізує громадська організація Greencubator.