Чому бізнес йде в «зелену» енергетику: дискусія на форумі Level Up Ukraine 2018

В рамках щорічного форуму Level Up Ukraine 2018 представники бізнесу, державного сектору, а також банківських установ обговорювали розвиток «зеленої» енергетики в Україні. Модератором панелі виступив співзасновник Greencubator Роман Зінченко.

Родіон Морозов, директор департаменту екологічного реінжинірингу та впровадження проектів ресурсозбереження «Укргазбанку», констатував, що представники малого та середнього бізнесу розглядають «зелену» енергетику як джерело додаткового прибутку. Більша частина компаній, з якими співпрацює банк у «зеленому» напрямку, розглядає такі проекти як неосновний вид бізнесу. В той же час, популяризація виявляє і проблеми: не вистачає проектного фінансування та можливості укладати довгострокові угоди, оскільки українські банки більше працюють на короткострокових ресурсах. Наступним логічним кроком має стати випуск «зелених» облігацій.

Про те, що підвалини для розвитку галузі закладає саме державна політика, говорив Олексій Хабатюк, заступник начальника Департаменту енергоефективності НАК «Нафтогаз України». Окрім стабільного і вже зрозумілого «зеленого» тарифу потрібні інші інструменти стимулювання розвитку відновлюваної енергетики, а також врегулювання питань скорочення викидів забруднюючих речовин та екологічної безпеки. Але всі ці процеси уповільнюються через довготривалий процес переходу до нового енергетичного ринку.

Артур Огаджанян, партнер «Делойт» в Україні з департаменту корпоративних фінансів, висловив свою думку, що коли держава в питаннях регулювання галузі зробить крок на зустріч бізнесу, який вже розвиває «зелену» енергетику, відповідні тарифи в Україні зменшаться.

Представники бізнесу говорили про необхідність побудови нової стратегічної системи для всієї країни. Зокрема Сергій Шакалов, генеральний директор компанії KNESS, що випускає сонячні панелі у Вінниці, говорив про те, що за умов державного сприяння навіть 100% відновлювана енергетика стане реальністю. Компанії вже розвивають «зелену» енергетику для цього.

Віктор Куртєв, генеральний директор «Метрополії», вказав на те, що потрібен принципово новий підхід до задоволення потреб в енергії та енергоносіях. І цей підхід повинен ґрунтуватися на інноваційних технологічних рішеннях, які сприятимуть модернізації української енергетичної системи.

Не тільки підприємці, але й представники міської влади працюють над поширенням відновлюваної енергетики в Україні. Це підтверджує мер м. Славутича Юрій Фомічев, який також брав участь в обговоренні. За його словами, міста долучаються до «зеленої» енергетики з декількох причин: це і спосіб консолідації громади, і залучення інвесторів до міської інфраструктури, і енергетична безпека, завдяки зменшенню залежності від енергетичних монополістів.

Підсумовуючи, учасники панелі констатували, що «зелена» енергетика в Україні вже розвивається, — це вигідно для приватних компаній, безпечно та перспективно для муніципалітетів, прогресивно для банківського сектору. Однак галузі не вистачає «зеленої» нормативної бази для подальшого системного зростання. З її появою суттєво збільшиться частка відновлюваної енергетики в українському енергетичному міксі.

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: