Вчетверте Україна стає точкою запуску кліматичних стартапів на найбільший в світі конкурс «зелених» бізнес-ідей ClimateLaunchpad! Цього року змагання об’єднало 53 країни з усіх регіонів світу. Завдяки Greencubator, з 2016 року українські команди проходять crash-test власних проектів на міжнародному рівні, знаходять інвесторів та партнерів і роблять свій внесок у глобальну боротьбу зі зміною клімату.
Три команди, що переможуть в національному етапі конкурсу, представлятимуть Україну на глобальному фіналі 14-15 листопада в Амстердамі, серед сотень інших учасників. Розповідаємо, як проходить цьогорічний відбір кращих з «зелених» для Global Grand Final ClimateLaunchpad 2019.
Boot Camp — все тільки починається
Щоб потрапити на головну сцену фіналу ClimateLaunchpad, команди пройдуть кілька етапів підготовки. Перший — це Boot Camp, два дні інтенсивного навчання під керівництвом ментора від Climate-KIC, організатора конкурсу. Саме в буткемпі команди вчаться оцінювати свою ідею з точки зору реального бізнесу. Комусь достатньо буде допрацювати бізнес-модель, а хтось може повністю змінити свій задум або переключитись на інший ринок.
Національні буткемпи відбуваються у всіх країнах, що беруть участь в ClimateLaunchpad, і скрізь навчання триває за єдиною заданою програмою. Під час буткемпу, що проходив 23-24 липня в Києві, команди пройшли кілька окремих сесій і вчилися:
- робити фінансове планування для свого проекту на заданий період часу;
- визначати свою цільову аудиторію та ринки;
- пояснювати кліматичні переваги свого продукту;
- будувати бізнес-моделі;
- «закохувати» інвесторів у свою бізнес-ідею.
Секрет успіху будь-якого навчального процесу — це ментор, яскравий наставник, який не просто ділиться досвідом, але й заряджає учасників енергією на створення змін. Вже кілька років поспіль Greencubator привозить у київський буткемп одного з засновників ClimateLaunchpad і ментора Climate-KIC Рона Блумерса (Ron Bloemers). Окрім організації та наставницької роботи у конкурсі, Рон є засновником бізнес-акселератора для cleantech-стартапів Start-U-up (Нідерланди).
Враження учасників: європейський буткемп і ментор «рок-зірка»
Микола Осейко, засновник Carbominer, учасник буткемпу:
«— Участь в буткемпі перевищила наші очікування. Наша команда отримала багато корисних знань і, що важливо, — вони стосуються не технічної галузі, а особистих навичок: готувати презентацію проекту, дотримуватися формату змагань, вміти слухати під час сесій “запитання-відповіді”. Це ті елементи, які неможливо або важко відпрацювати вдома перед дзеркалом.
Тому команді Greencubator хочу подякувати за класну організацію. Я маю досвід відвідування різних заходів та знаю випадки, коли клас події нівелюється організаційними проблемами. Але тут все було чітко.
Окремо відзначу участь ментора екстра-класу. Я думаю, всі команди погодяться зі мною, що особиста участь Рона Блумерса є вагомою перевагою цього буткемпу.»
Олена Сидоренко, співзасновниця та виконавчий директор Greenbin, учасниця буткемпу:
«— Я дізналася про конкурс ClimateLaunchpad від іншого співзасновника Greenbin, який раніше вже брав участь у ньому з іншим проектом. Відгуки були дуже позитивні: що буткемп дійсно відповідає акселераторам європейського рівня та не схожий на українські акселераційні програми.
Втім, наші враження все одно перевищили всі очікування. Ментор Рон Блумерс — дуже енергійна особа, він надихає, а в процесі спілкування твої погляди на власний проект розширюються. Наприклад, під час одного з воркшопів ми відкрили для себе зовсім інший сегмент ринку, про який раніше і не думали. Завдяки іншим учасникам, ми поглянули на свою ситуацію з абсолютно іншого боку.
Ще одна перевага буткемпу — ми дізналися дуже прості методики розрахунку прибутку та інших фінансових показників бізнес-планування. В дуже простій і доступній формі нам пояснили складні питання.
У всіх учасників надзвичайні ідеї, я всім бажаю успіху і не вбачаю конкуренції між нами. Мені хотілося би, щоб всі ці технології та “зелені” інновації впроваджувалися в Україні і ми всі разом розвивались і росли.»
Україна, як важливий гравець «зеленої» економіки
Рон Блумерс, який кілька років поспіль долучається до тренування українських «зелених» бізнес-ідей, відзначив прогрес всієї екосистеми країни:
«— Я втретє виступаю ментором українського буткемпу, і маю віддати належне команді Greencubator — екосистема, яку вони створюють в Україні, розвивається і продукує чемпіонів. Всі учасники цьогорічного буткемпу мають хороші проекти. Команди з українського етапу ClimateLaunchpad досягали успіху і раніше (першим на думку спадає стартап Go to-U), і я переконаний, що ця екосистема готуватиме все більше і більше переможців. І цього року Україна матиме справді дуже сильних представників на Global Grand Final в Амстердамі.
За 5 років конкурс ClimateLaunchpad виріс з нуля до 53 країн і перетворюється на глобальний рух, екосистему для інноваційних ідей, які формують економіку майбутнього. Щороку ми бачимо, як новаторські ідеї з конкурсу виходять на глобальний ринок — заради цього ми його і проводимо.
ClimateLaunchpad почався у 2014 році і мені пощастило бути серед його засновників. Ми подорожуємо світом і, з моєї особистої точки зору, працювати з людьми, які створюють нову економіку — це унікальний привілей.»
Після інтенсивного тренінгу в буткемпі, команди візьмуть участь в серії навчальних сесій, а потім — в національному фіналі. Троє переможців вирушать на Global Grand Final щоб позмагатися з сотнями команд з усього світу за 10 000 євро і місце в акселераційній програмі Climate-KIC.
Однак, міжнародний фінал — це не тільки грошові нагороди, а ще й вхідний квиток до «зеленої» спільноти глобального рівня. Між пітчингами і нагородженнями можна познайомитися з майбутнім інвестором, бізнес-партнером чи навіть знайти перших покупців.
Ті, що формують економіку майбутнього
Цього року Greencubator радий представити нових партнерів буткемпу і національного фіналу. Заходи проводяться за підтримки Green for Growth Fund Technical Assistance Facility і співфінансуються коштами ЄС в рамках ініціативи EU4Energy. GGF TAF відіграє визначну роль у підтримці місії фонду Green for Growth Fund щодо підвищення енергоефективності, відповідального ставлення до природних ресурсів, а також заохочення використання відновлюваних джерел енергії шляхом надання фінансування для бізнесу та домогосподарств через партнерство з фінансовими установами в 19 різних країнах, включаючи Україну.
Медіа-партнер буткемпу і національного фіналу 2019 року — ЛІГА.Tech.
Національний фінал в Україні відбудеться 21 вересня, а міжнародний фінал ClimateLaunchpad 2019 року — 14-15 листопада в Амстердамі, Нідерланди. Нагадуємо, найбільший в світі конкурс «зелених» бізнес-ідей ClimateLaunchpad проводиться з 2014 року, організатором є європейська Ініціатива кліматичних інновацій Climate-KIC, партнером і організатором національного етапу в Україні з 2016 року є ГО Greencubator.