«Зелено», модно, свідомо — як ТОКА заохочує українців пересідати в електромобілі

Для когось купівля електромобіля — статусно і модно, однак цей тренд, на щастя нашої планети, має яскраву «зелену» рису. Більш дружні до довкілля автівки допомагають зменшувати негативний вплив людини на довкілля. Втім, для більшості українців головним аргументом на користь електромобіля є економія. 100 км дороги на електромобілі обійдуться приблизно в 40 грн, що в рази дешевше за ту саму відстань на машині з ДВЗ. Чого не вистачає електромобілям в Україні, так це розвинутої інфраструктури, і саме цю проблему взялася вирішувати компанія ТОКА.

Лагідна електромобілізація України

3 2015 року ТОКА розвиває мережу заправних станцій для електромобілів з будь-яким типом зарядки. Все починалося з двох засновників і 20 станцій, а сьогодні півтора десятки співробітників обслуговують 75 станцій і понад 2 000 клієнтів. Для порівняння: кількість зареєстрованих електромобілів Києва та області на початок серпня 2018-го складала 4 000 одиниць. Втім, ТОКА працює не лише у столиці: станції є в Одесі, Ужгороді, Тернополі, Львові, Краматорську та Новограді-Волинському, і «далі буде».

За словами Стефана Благовісного, директора ТОКА, головна мета компанії — дати поштовх електромобілям в Україні:

«Весь світ переконався у тому, що споживання має бути “розумним” і відповідальним, і електромобільність — саме про це».

Робота з популяризації електромобілів привела компанію до гранту в рамках програми «Кліматичні інноваційні ваучери». Крім цього, в листопаді ТОКА представить Україну на фіналі найбільшого в світі конкурсу «зелених» бізнес-ідей ClimateLaunchpad в Единбурзі, Шотландія. Обидві програми в Україні реалізовує ГО Greencubator.

Стефан Благовісний і Вадим Войтович, TOKA, з сертифікатом про перемогу у національному фіналі Climate Launchpad

Якщо зарядна станція, то чому ТОКА?

Як зауважує Стефан Благовісний, ТОКА розробила дружній інтерфейс як станцій, так і програмного забезпечення. Однак перелік особливостей на цьому не закінчується:

«— Перше, на чому хочу наголосити — наше обладнання виробляється в Україні, воно повністю сертифіковане і безпечне для будь-якого електромобіля.

По-друге, модульність конструкції ТОКА дозволяє задовольнити будь-які потреби і власників електромобілів, і суб’єктів, які хочуть встановити станцію. Ми можемо побудувати її з потужністю від 10 до 60 кВт, для комерційного використання або ж вуличну, доступну для всіх зарядку. 75 працюючих сьогодні станцій можуть одночасно заряджати понад 150 електромобілів.

Наступна важлива особливість — зручність. Користуватися зарядною станцією можна через мобільний додаток або через картку клієнта, яка видається безкоштовно і поповнюється в терміналі самообслуговування. В мобільному додатку можна побудувати найкоротший маршрут до станції зарядки, перевірити, чи вільна станція, дізнатися, як триває зарядка машини і побачити статистику по статусу зарядки.

Користувач, який вперше під’єднується до станцій ТОКА встановлює додаток через QR-код з самої станції, поповнює внутрішній рахунок програми і оплачує зарядку. Важливий нюанс — дані кредитної картки не вводяться напряму в додаток, і це підвищує безпеку банківських даних. Також можна поповнювати картку ТОКА — це зручно для декількох власників одного автомобіля або ж для безлічі непередбачуваних і дивних ситуацій, коли смартфону з додатком немає під рукою, а зарядити електромобіль потрібно вже зараз.

Четверта перевага — сервіс. Ми маємо цілодобовий call-центр, бригади підтримки, які можуть за 2 години дістатися до локації з виявленою проблемою. Самі зарядні станції увесь час моніторяться онлайн, відслідковують власну дієздатність і «вміють» повідомляти про виявлену помилку. Завдяки віддаленій діагностиці команда, яка виїжджає до станції, вже знає, що саме потрібно полагодити.

Відрізняє зарядки ТОКА і вартість. Кожен із наших партнерів, який встановлює зарядну станцію, має можливість встановлювати власні тарифи. Є додаткові пільги для корпоративних клієнтів. Якщо електромобілі заряджаються вночі, тариф знижується на 25%. І взагалі, вартість нашого обладнання на 40% нижча за світові аналоги.

Ще одна перевага — технологія «розумного» перерозподілу потужності між конекторами в зарядній станції. Наприклад, сумарна потужність станції 22 кВт і кожен порт видає 7 кВт. Але якщо на зарядку приїде електромобіль, який витримує більшу потужність, від може зарядитись швидше, якщо інші конектори вільні.»

Зарядна станція для електромобілів TOKA

Наразі в TOKA працюють і над системою «розумного» балансування енергонавантаження на загальні мережі. Головне завдання цієї розробки — створити доступні як для забудовників, так і для мешканців точки для нічної зарядки електромобілів, що зробить користування такими авто привабливішим для пересічних українців. Цю «зелену» бізнес-ідею компанія представить 1-2 листопада в Единбурзі, Шотландія, на Global Grand Final разом з іншими українськими фіналістами UGrid і Stock-Factory. Більше про конкурс читайте в матеріалі.

Шлях у Європу через проекти Greencubator

ТОКА стала одним з переможців програми Кліматичних Інноваційних Ваучерів, що впроваджуються в Україні ГО Greencubator, започатковані в рамках програми ЄБРР «Центр передачі технологій і фінансів у сфері зміни клімату» (FINTECC) за фінансування Європейського Союзу. Грант, який ТОКА отримала в рамках програми, допоможе оновити протокол зарядної станції, отримати сертифікацію Євросоюзу та оптимізувати обладнання. Компанія допрацювала програмне забезпечення, що дозволяє клієнтам інших мереж користуватися станціями зарядки TOKA, а власним клієнтам співпрацювати з аналогічною інфраструктурою навіть за кордоном. Фактично, оновлена технологія робить електромобілі виїзними за кордон, а Україну — більш дружньою до гостей на електромобілях з інших країн.

Стефан Благовісний роз’яснює, які зміни впроваджуються завдяки ваучеру:

«— Нам вдалося також оптимізувати корпус станції. Оскільки він сталевий і дуже важкий, ми шукали рішення для зменшення використання матеріалу, зменшення його ваги і собівартості. Нам вдалося зробити корпус зарядної станції більш універсальним і зменшити на 20 кг використання заліза для кожного корпусу. Це значно скорочує вуглецевий слід від виробництва зарядних станцій для електромобілів.

Після того, як корпус наших станцій відповідатиме всім сучасним вимогам до подібних конструкцій, плануємо отримати сертифікацію Євросоюзу. Нові закордонні ринки для нас — це додаткова можливість розвиватися.»

ТАКОЖ ПРО КЛІМАТИЧНІ ІННОВАЦІЇ В УКРАЇНІ: