UNIDO, GEF та Greencubator запускають в Україні другу фазу глобальної програми з розвитку кліматичних інновацій GCIP Ukraine 2.0

Організація Об’єднаних Націй з промислового розвитку (UNIDO) за підтримки Глобального екологічного фонду та Greencubator запускають в Україні другу фазу програми Global Cleantech Innovation Programme (GCIP Ukraine). Ініціатива передбачає гранти, акселерацію та наставництво для українських компаній, що працюють над кліматично-дружніми технологіями та знижують викиди CO₂. 
GCIP задовольняє глобальний попит на екологічну стійкість та кліматичні дії, що постійно зростає, використовуючи потенціал інновацій та підприємництва у сфері чистих технологій. Програма надає підтримку стартапам у сфері чистих технологій та мікро-, малим і середнім підприємствам (ММСП), які розробляють масштабовані та ефективні рішення, позиціонуючи їх як ключових учасників «зеленого» переходу та низьковуглецевого розвитку.

GCIP охоплює 17 країн Африки, Азії, Східної Європи та Латинської Америки. З 2014 року він підтримав понад 1 650 компаній, підготував понад 500 експертів і має на меті скоротити понад десять мільйонів метричних тонн прямих і непрямих викидів парникових газів до 2030 року, а також прискорити розвиток понад 2100 ММСП і стартапів. 

Проєкт GCIP Ukraine 2.0 триватиме до кінця 2027 року. Друга фаза проєкту реалізується на національному рівні громадською організацією «Грінкубатор» — українською платформою підтримки зелених інновацій, яка вже 16 років розвиває екосистему сталого підприємництва в Україні через міжнародні навчальні та грантові програми. 

Співзасновник ГО «Грінкубатор» Роман Зінченко зазначає: 

«Є три компоненти, які мають вирішальне значення для сталого відновлення України: людський капітал, фінансування та регулювання. GCIP Ukraine 2.0 покликана активізувати людський капітал та розширити можливості українських зелених МСБ, попри війну, допомагаючи їм залучати кошти всередині країни та на міжнародних ринках. Водночас вона стимулюватиме діалог між зацікавленими сторонами для прискорення впровадження зелених технологій для зеленого відновлення України. Ця програма не лише сприяє вивченню найкращих світових практик, а й зміцнює зелену економіку України та її післявоєнне зелене відновлення».

GCIP Ukraine 2.0 об’єднує підприємців, інвесторів, експертів та органи державної влади для створення сприятливого середовища для розвитку чистих технологій в Україні. У межах програми передбачено:

  • Акселераційну програму для «зелених» стартапів, малого та середнього бізнесу, що дає доступ до менторства, фінансування та глобального нетворкінгу.
  • Грантову підтримку та сприяння залученню інвестицій, що допоможе прискорити впровадження кліматично дружніх рішень.
  • Розвиток екосистеми через співпрацю з місцевими громадами, експертами та урядовими стейкхолдерами.
  • Адвокацію та вдосконалення політик для сприяння зростанню «зеленого» сектору в Україні.

Манаса Суреш, керівниця Глобальної програми інновацій у сфері чистих технологій, UNIDO, зазначає: 

«GCIP Ukraine 2.0 знаменує собою важливий крок у просуванні низьковуглецевого переходу України шляхом мобілізації інвестицій та сприяння інноваціям і чистим технологічним рішенням. Особливо в той час, коли боротьба зі зміною клімату є як ніколи актуальною, цей проєкт є дуже своєчасним і слугує рушієм для прискорення розвитку технологій та розширення доступу до ринку для інноваторів у сфері чистих технологій. Підтримуючи перехід на чисту енергію, інклюзивне та стале виробництво, а також практики циркулярної економіки, ми прагнемо розкрити можливості, які не лише посилюють кліматичні зобов’язання України, але й підвищують довгострокову економічну стійкість, створення робочих місць та сталий розвиток».

Олена Ковальова, старша національна експертка зі взаємодії, ЮНІДО, додає:

«Глобальна програма інновацій у сфері чистих технологій демонструє надзвичайну інноваційність та практичну цінність для країн, що прагнуть до сталого розвитку. В Україні наразі програма зосереджена на підтримці появи створених стартапами технологічних рішень на ранніх етапах, які сприяють інклюзивній та сталий трансформації промисловості. Завдяки таким ініціативам ЮНІДО допомагає країнам відновлювати свої економіки сталим шляхом, втілюючи принципи «відновлення краще» та «відновлення зеленіше». Цей підхід забезпечує не лише економічне відновлення, а й довготривалу стійкість, сприяючи просуванню кліматичних та екологічних пріоритетів».

У межах проєкту GCIP Ukraine 2.0 відкривається набір на акселераційну програму для інноваційних екологічно чистих рішень на ранніх стадіях розвитку. Українські компанії на ранніх стадіях розвитку, що працюють у наступних сферах, мають право подавати заявки: 

  • Енергоефективність
  • Відновлювані джерела енергії
  • Переробка відходів
  • Збереження водних ресурсів 
  • Екологічно чисте будівництво 
  • Екологічний транспорт
  • Сучасні матеріали та хімікати

Заступниця Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Вікторія Киреєва підкреслює: 

«Сьогодні Україна, безперечно, потребує «зеленого» бізнесу та підприємств, що впроваджують кліматично-свідомі принципи. Ми сподіваємося найближчим часом приєднатися до Європейського Союзу, і ті бізнеси, які вже діють у «зеленому» векторі, будуть найбільш конкурентоспроможними. Багато українських компаній, що представляють сталі рішення, уже сьогодні на міжнародному ринку. Програма GCIP 2.0 дозволить об’єднати зусилля міжнародних партнерів, держави та інноваторів, щоб створити умови для зростання кліматично орієнтованого бізнесу та зробити вагомий внесок у «зелене» відновлення України».

GCIP Ukraine 2.0 передбачає тримісячну акселераційну програму з бізнес-тренінгами, менторством та пост-акселераційною підтримкою під керівництвом експертів у сфері чистих технологій. Для отримання додаткової інформації про GCIP Ukraine 2.0 та детальної інформації про критерії відбору учасників акселераційної програми, відвідайте https://greencubator.info/gcip-ukraine-2

Попередня реєстрація для участі в програмі відкрита за посиланням: https://bit.ly/GCIP_pre-registration 

Пресконференцію з нагоди запуску програми Global Cleantech Innovation Programme в Україні дивіться на https://www.youtube.com/live/Lox07ZMFIO4?si=agNY70zQ-eaj9Eze 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *