Greencubator на запрошення Українського кластерного альянсу приєднався до бізнес-місії в Осло, столицю Норвегії. Представляла Greencubator та збирала корисне для екосистеми сталих бізнесів в Україні — Дарʼя Проказа. Візит проходив 14-16 жовтня 2024 року за тісної підтримки та співпраці в організації з норвезько-українською торговою палатою (NUUC).
Чому саме Норвегія?
Норвегія є особливо цікавою для українських сталих і зелених бізнесів завдяки своїм провідним позиціям у впровадженні екологічних інновацій, використанні відновлюваних джерел енергії та розвитку “зеленої” економіки.
Зокрема, між Україною та Норвегією стабільно зростає двостороння торгівля: з 2015 по 2023 рік показник виріс на 372%. А з початку повномасштабного російського вторгнення Норвегія закрила свої кордони для багатьох російських товарів та працює над тим, щоб замістити їх експортом товарів з України.
Лише у 2023 році торговий оборот між країнами склав 523 млн дол. США, збільшившись на 70% у порівнянні до 2022-го. Це говорить про великий потенціал співпраці, і норвезько-українська промислова палата працює у напрямку його розвитку.
З ким можна співпрацювати українському бізнесу в Норвегії?
Усі норвезькі організації, з якими зустрічалися представники Українського кластерного альянсу, зацікавленні в співпраці з Україною в різних форматах: обмін досвідом, запуск спільних проєктів, грантові програми тощо. Ось кілька установ, з ким познайомилася делегація під час дводенної поїздки:
- Норвезько-українська торгова палата, яка понад 20 років розвиває співпрацю між бізнесами Норвегії та України.
- Innovation Norway є ключовим урядовим інструментом для підтримки інновацій та розвитку норвезького бізнесу й промисловості, а також офіційним торговим представником уряду Норвегії за кордоном.
- Norad (Norwegian Agency for Development Cooperation) — це норвезька державна організація, яка займається управлінням міжнародною допомогою Норвегії для сприяння сталому розвитку в країнах, що розвиваються. Вона підтримує проєкти, спрямовані на боротьбу з бідністю, захист довкілля, зміцнення прав людини та розвиток інфраструктури. Українські компанії можуть подати заявку на грантову підтримку за цим посиланням.
- SMB Norway — найбільша асоціація малого та середнього бізнесу в Норвегії, яка налічує близько 5500 учасників по всій країні, охоплюючи такі галузі, як будівництво, торгівля, промисловість, професійно-технічні послуги та охорона здоров’я.
- Confederation of Norwegian Enterprise — найбільша бізнес-асоціація Норвегії, яка сприяє розвитку прибуткового й стійкого бізнесу завдяки безпеці, локалізації виробництва та політичному впливу.
- SINTEF є одним із найбільших незалежних центрів досліджень і розробок у Європі, щороку виконуючи тисячі проєктів для великих і малих компаній. Серед цікавих для України проєктів, SINTEF має значну експертизу в роботі з будівельними відходами: зі знесених будинків вони роблять новий бетон. Це може бути корисним для роботи зі зруйнованими в ході війни будинками в Україні.
- Кластери, такі як City Construction, Центр циркулярної економіки Норвегії, Кластер кібербезпеки та Асоціація циркулярної економіки, разом з іншими організаціями, проявляють зацікавленість у співпраці з Україною.
Які були результати візиту делегації?
Дводенний візит в Осло став першим знайомством з Норвегією для Українського кластерного альянсу та таких його партнерів, як Greencubator.
«Найбільш цінним у поїздці було побачити, скільки можливостей для співпраці є в українського бізнесу. Є розуміння, що норвежці готові ділитися досвідом в усьому, що важливо для нашої екосистеми в Україні: досвідом в управлінні відходами, розвитку циркулярної економіки, впровадженню сталих практик та зелених технологій.
Зокрема, було цінно, що норвезькі партнери ставили правильні питання і акценти, коли говорили про роботу українських зелених стартапів. Наступним кроком для нас, як greencubator, є беззаперечно поділитися всіма напрацюваннями зі спільнотою та познайомити нових партнерів з випускниками та грантерами наших програм», — ділиться враженнями Дарʼя Проказа, менеджерка з міжнародних комунікацій Greencubator.
Норвезько-українська торгова палата готова підтримати Український кластерний альянс в можливих подібних поїздках на 2025, а також сприяти співпраці альянсу та партнерів з норвезькими організаціями та підприємствами.
Більше про бізнес-місію читайте на сайті Українського кластерного альянсу.