Коли почалася пандемія COVID-19, галузь туризму й пасажирських перевезень критично постраждала. Стався найбільший спад в історії авіації. Аеропорти та авіакомпанії у всьому світі скоротили персонал більш ніж вполовину чи закрилися, і пасажиропотік на всіх континентах упав на 60-90%. А коли світ, здавалося б, адаптувався і криза почала минати, українська авіація впала ще глибше – у неї відібрала небо повномасштабна війна. Атаковані аеропорти, знищена «Мрія», повністю закритий повітряний простір – галузь зазнала ще більших збитків, ніж це було в часи ковіду.
Та, як не дивно, для кількох колег з більш ніж 30-ти річним досвідом у авіації на трьох саме ці кризові часи стали підґрунтям для того, щоб виплекати нову мрію. Анастасія Смик, Валентин Завадський та Андрій Смик побачили, що вимушена стагнація авіасектору – це шанс перебудувати його основні системи згідно вимог часу, і з відновленням трафіку вивести їх на новий рівень. Для цього вони створили компанію Input Soft і почали впроваджувати революційні зміни у світовій авіаційній індустрії, щоб зробити її більш ефективною, цифровою і дружньою до довкілля.

Нова ера авіа-менеджменту

У чому суть інноваційних рішень, які троє засновників Input Soft вирішили запропонувати авіації? Вони задумали єдину веб-платформу для планування ресурсів та збору і аналізу даних в аеропортах на заміну застарілим і малоефективним інструментам.
Софт, до якого звикла індустрія авіаперевезень, був створений ще на початку 2000-х. У нього вінтажний інтерфейс, бракує багатьох важливих функцій, з його допомогою неможливо ефективно планувати ресурси та немає функцій автоматичної обробки і аналізу даних. Переважна більшість компаній все ще збирає дані про надані послуги вручну на папері і планує свою роботу в Excel, який не має оптимізаційних алгоритмів для того, щоб, наприклад, зменшити кількість робочих годин.
На противагу цього, просуваючи концепцію «розумних аеропортів», InputSoft поступово розробили інтуїтивну в користуванні платформу зі зручним інтерфейсом і сценаріями на основі штучного інтелекту. Вони інтегрували в неї супутникові дані про місцезнаходження літаків, що дало можливість автоматично отримувати актуальну інформацію про час рейсів і затримок, змінюючи навантаження на служби та ресурси аеропортів в реальному часі. Команда запропонувала алгоритми для того, щоб краще прогнозувати завантаженість аеропорту, планувати роботу персоналу на місяць чи півроку і одразу бачити це на графіках. Програма дала можливість оптимізувати процеси збору даних і виставлення рахунків під час операцій з наземного обслуговування, стратегічно планувати основне обладнання і контролювати рух техніки навколо літаків. І все це в межах однієї платформи.
На сьогодні Input Soft вже працюють з багатьма компаніями у різних країнах. Вони довели, що не Excel і ручні розрахунки, а дані про польоти та аналітика в реальному часі допоможуть краще розуміти слабкі місця авіаційного бізнесу і приймати виважені рішення.
(Інноваційне програмне забезпечення Input Soft і фаундери компанії)

На злітній смузі

Як саме реалізувалася ця амбітна мета? Все почалося з двох місяців глибокого дослідження ринку через опитування експертів спочатку з України, а потім з інших країн Європи, Південної Америки, Африки і Близького Сходу. Це показало нагальні проблеми і що саме потребувало оптимізації в аеропортах. Далі були три місяці інкубації в YEP Incubator, спілкування з керівниками крупних компаній і виграш перших  2 500 доларів на фінальному демо-дні. Це дало корисні знання і окрилило рухатися далі. А восени 2021 року, у розпал нової хвилі ковіду, Анастасія, Валентин і Андрій підняли інвестиції у 25 000 доларів від Ukrainian Startup Fund, звільнилися з робіт і нарешті найняли розробників – на той момент їхній софт існував лише у прототипі. Цей час приніс стрімкий ріст для засновників, які до цього не мали досвіду в бізнесі. Як професійний, так і особистісний, зізнається Анастасія.
До речі, призові кошти від демо-дня YEP вони витратили на поїздку на Web Summit у Португалії. Там вони познайомились з директором другого найбільшого і найпопулярнішого у світі американського акселератора Techstars, і завдяки цьому потрапили в його програму Torino Cities of the Future. У квітні 2022 Input Soft успішно пройшли демо-день в Італії, і з Techstars почалися їхні перші венчурні інвестиції. Команда збільшилася вдвічі, продукт вдосконалювався, компанія розпланувала свою діяльність до 2027 року.
(Команда Input Soft на міжнародних стартап-подіях How to Web Conference, Tech Chill і Web Summit у Лісабоні)

Контрасти і адаптація

Все це відбувалося вже під час повномасштабної війни. Як тільки вторглася росія, Валентин перевіз співробітників з півдня і сходу у спокійніші західні області, тому команда продовжила розвивати програму. Не вдалося забрати лише бухгалтерку, яка, на жаль, залишила в окупації. Через закриття неба Input Soft тратили трьох потенційних клієнтів в Україні, з якими місяцями тестували своє програмне забезпечення. Та поки Андрій служив у територіальній обороні, а Анастасія координувала гуманітарну допомогу армії, їхній стартап був номінований як Big Data і Best Newcomer в Україні за 2021 рік на Global Startup Awards.
Коли пройшов шок, команда оцінила ризики, пов’язані з війною в Україні, та почала адаптувати свою фінансову модель до нової реальності. СEO Input Soft Анастасія Смик виїхала в ЄС і повністю взяла на себе представництво компанії за кордоном, продовжуючи шукати партнерів, клієнтів та інвесторів.
(Співзасновниця InputSoft Анастасія Смик)

Гендерна дискримінація в авіації

Через війну Анастасія зустрілася з проблемою залучення інвестицій. Інвестори не розуміли ситуацію в Україні і не вірили, що в таких умовах можливо працювати, тому рекомендували знайти нових співзасновників в Європі.
Але це не єдина складність, яка чекала на Анастасію. На численних зустрічах в пошуках інвесторів і клієнтів вона зіштовхнулася з дискримінацією жінок-засновниць у бізнесі. Недовіра від чоловіків була приголомшливою. Вони брали її візитівку, читали і вголос дивувалися, що вона CEO компанії, бо сприймали не більше ніж за менеджерку з продажу.
«Під час спілкування з інвесторами-чоловіками звучали запитання “А чому вас призначили генеральним директором цієї компанії?” або “Поділіться, будь ласка, чи є у вас ділові партнери чоловічої статі”», – розповідала вона згодом в інтерв’ю Reuters.
Але Анастасія боролася з упередженнями. Володіючи ідеальним знанням своєї компанії, продукту і ринку, їй вдавалося доводити в розмовах з чоловіками, що вона усвідомлює їхні проблеми як клієнтів чи вимоги як інвесторів.
«В авіації патріархат. Жінкам потрібно більше готуватися до зустрічі. Ми маємо бути більш зухвалими, щоб досягати того, що чоловіками досягається просто сидячи за столом, відгризати своє. Та з часом прийде успіх і ви зрозумієте, що це все було не дарма,» – звертається Анастасія до жінок в індустрії.
Вона вважає, що в цій боротьбі з принизливою реальністю жінкам життєво необхідно вірити у свій продукт, у свою команду, знати напам’ять для чого і для кого вони це роблять, і який це буде мати вплив. А ще вона рекомендує користуватися підтримкою жіночої спільноти у бізнесі, адже в Європі є багато інвестиційних фондів, які орієнтовані саме на жінок і дають можливість доєднатися до напрацьованої бізнес-мережі.

Воєнні реалії і просування вперед

Долаючи складнощі у перший рік повномасштабної війни, Анастасія Смик продовжила розвивати бізнес і відвідала 12 авіа- та IT-конференцій по всьому світу. У складі делегації, яка представила українську стартап-екосистему на найбільшій ІТ-конференції Європи VIVA Technology в Парижі, вона зустрілася з інвесторами, дипломатами і навіть з президентом Франції.
Input Soft розпочали співпрацю з кількома європейськими компаніями. І саме в цей час, на превеликий жаль, повторними ракетними ударами росіян було зруйновано злітно-посадкову смугу найновішого аеропорту України – Міжнародний аеропорт «Одеса». Це був перший український аеропорт, який місяцями тестував програму Input Soft і співпраця з яким вже стала неможливою. Росія продовжила руйнувати й інші аеропорти України як стратегічні об’єкти – в Херсоні (Чорнобаївка), Івано-Франківську, Дніпрі, Вінниці та інших містах…
(Херсонський аеропорт до і після російської окупації та знищений ворогами надважкий транспортний літак Ан-225 «Мрія», один із символів України)
Та завдяки тривалому тестуванню в Україні і за кордоном, зворотному зв’язку від користувачів ще на етапі розробки та перевірці своїх рішень на зустрічах з представниками авіаційної промисловості, Input Soft завершили MVP свого першого модуля Resource Management. Скоро, працюючи над другим програмним рішенням Data Management, а також над фандрейзингом, продажами, маркетингом і брендингом, вони опинилися у списку топ-стартапів з України від Startup Stash. Input Soft відкрили новий раунд інвестицій та чудово перенесли зиму 2022-2023 з генераторами і старлінками, чим дуже дивували іноземних колег.

Грант для сталого бізнесу

Як відомо, найбільше джерело забруднення атмосфери в аеропорту – це літаки під час рулювання на доріжках, зльоту та посадки. Другим іде наземний транспорт та сервісні машини аеропорту. Завдяки поєднанню двох модулів Input Soft їхні клієнти-аеропорти змогли ефективніше організувати рух транспорту, що обслуговує літаки, та мінімізувати очікування вильоту з запущеними двигунами. Обмежуючи час роботи двигунів на холостому ходу, вони зменшили споживання палива і суттєво знизили викиди CO₂. На додаток, програмне забезпечення дозволило зменшити використання паперових бланків для щоденних технічних перевірок. Усі ці та інші знакові рішення зробили Input Soft IT-амбасадорами сталості в авіаіндустрії. 
Та цьому передувала важлива подія. Наприкінці 2022 року компанія взяла участь у грантовій програмі «Кліматичні Інноваційні Ваучери» від ЄБРР та Європейського Союзу, розробленій спеціально для бізнесів-новаторів, які створюють рішення, дружні до клімату та довкілля. Саме завдяки отриманому Ваучеру за чотири місяці щоденної роботи, спільних дзвінків, розробки та тестування Input Soft завершили та випустили альфа-реліз другого модуля Data Management – його веб-версію і мобільний застосунок. 
Після цієї події платформа вже була готова до виходу на ринок. Тому, з осені 2023 року компанія почала активну роботу з потенційними клієнтами в усіх частинах світу.
(COO Input Soft Андрій Смик поруч з керівником Greencubator Романом Зінченко та іншими грантерами на нагородженні «Кліматичними Інноваційними Ваучерами»)

Визнання в США та інвестиції

Кремнієва долина, Маямі, Пунта-кана, Вашингтон, Париж, Львів, Варшава, Лісабон – 2023-й видався для Input Soft надзвичайно насиченим. Компанія відвідувала різні галузеві конференції, шукаючи там інвесторів, партнерів і клієнтів, та виводила впізнаваність бренду до міжнародного рівня. 
У цей самий час СЕО Анастасія Смик взяла участь у програмі Global Innovation through Science and Technology (GIST), де за підтримки Держдепартаменту США провела пів року в Америці, досліджуючи ринок і стартап-екосистему. За той короткий період, який вона провела в Чикаго, Анастасія справила настільки позитивне враження на гравців екосистеми, що увійшла до списку Forbes 30 under 30 Local Chicago.
(Анастасія Смик виступає у Вашингтоні перед Держдепартаментом США, у рамках програми GIST)
З часу нагородження «Кліматичними Інноваційними Ваучерами» компанія залучила ще $420K інвестицій від Techstars і ангельских інвесторів SID Venture Partners та Sigma Software Labs, що постачають програмне забезпечення для авіаційної галузі по всьому світу. Ці перші великі інвестиції допомогли Input Soft втричі збільшити команду.
(Андрій Смик на технологічній конференції IT Arena у Львові)

Вихід на світову арену

Прийшов час розширювати горизонти, і у новому 2024 році Input Soft почали досліджувати азійські ринки. CEO компанії Анастасія Смик відвідала знакові конференції в Сінгапурі та Малайзії і провела у регіоні понад 20 зустрічей. У результаті програмні рішення Input Soft оцінила найважливіша в Азії виставка авіаційних технологій Aviation Festival Asia в Сінгапурі і назвала їх одним із 15 стартапів в авіаційній галузі, на які слід звернути увагу. Згодом компанія почала роботу над виходом на авіаційний ринок Таїланду в рамках урядової програми модернізації регіональних аеропортів.
Фокус Input Soft припав і на Близький Схід. У рамках партнерської програми Intelak українських інноваторів було обрано для вирішення операційних завдань групи компаній Emirates Group, до якої входить один із найбільших у світі постачальник авіаційних послуг dnata і найбільша авіакомпанія на Близькому Сході Emirates. На додаток, Input Soft підписали угоду про партнерство з продажу з найбільшим інтегратором у Саудівській Аравії – країні з майже 30 аеропортами, які прямо зараз модернізуються у рамках дорожньої карти «Бачення Саудівської Аравії 2030».
Інтеграцією продуктів Input Soft також зацікавилися компанії з іншої частини світу – США та Канади. Цьому сприяла неймовірна мобільність Input Soft та участь в Americas Ground Handling International Conference в Торонто, яка збирає всіх топ-менеджерів авіаційної галузі з Північної, Центральної та Південної Америки. На додаток, в рамках заходу Invest in Bravery СOO Андрій Смик зустрівся з інвесторами та гравцями ринку цивільної авіації Чехії та Німеччини і з представниками чеського Сенату. У першому кварталі 2024 року Input Soft підписали дві партнерські угоди щодо представництва та допомоги у виході на ринки ЄС та отримали грант 50 000 доларів від Western NIS Enterprise Fund та USF. А нещодавно компанія залучила інвестиції від венчурної фірми ZAS Ventures, які планує вкласти в маркетинг і масштабування.
(Співзасновники компанії на конференціях Ground Handling International в Азії та Америці, а також на зустрічах в рамках Invest in Bravery у Чехії)

Українська мрія

Cьогодні компанія Input Soft, що народилася тоді, коли, здавалося б, світ зупинився, розгортає пілотні проекти і веде комерційні переговори з клієнтами на п’яти континентах. Вона тісно співпрацює з Emirates Group, Dubai Airports, Amadeus і Департаментом економіки і туризму Дубая, щоб перевірити свої рішення. Це тестування підтверджує інтуїтивність їхньої системи – її використання не потребує попереднього навчання, тоді як для оволодіння програмами їхніх конкурентів потрібні місяці. Input Soft працює над забезпеченням захисту даних, конфіденційності та безпеки і наближається до релізу («release to manufacturing» – RTM) своєї інноваційної платформи. 
Та у бурхливій міжнародній діяльності Анастасія, Андрій і Валентин не покидають надії повернутися туди, де народилася їхня спільна мрія. Вони продовжують спілкуватися майже з усіма українськими гравцями на ринку – авіакомпаніями і аеропортами, які працюють зараз в режимі збереження. 
На жаль, через щоденні ракетні обстріли країною-терористом повітряне сполучення з Україною залишається повністю закритим, і українським аеропортам дедалі складніше підтримувати рівень готовності до польотів і кваліфікацію своїх працівників. Та попри це, наші аеропорти активно співпрацюють з ЄС та стимулюють авіаційних перевізників планувати своє повернення до України. І коли це станеться, українська авіаційна галузь потребуватиме інтеграції в європейську авіаційну спільноту, глибоких змін на різних рівнях, оптимізації і цифровізації. Саме тоді Input Soft зможе реалізувати всі свої новаторські напрацювання, протестовані на цей момент  провідними авіакомпаніями світу, в Україні.
«Я хочу повернутися в Україну, щоб взяти участь у відбудові та відродженні нашої країни…, – говорить Анастасія Смик в інтерв’ю dev.ua. – Ми навіть відкриті для роботи на безоплатній основі, щоб якомога швидше побачити перший цивільний літак в українському небі».

ПРО ПРОЄКТ

«Вершки українського клінтеку» — це серія історій від ГО Greencubator про 10 українських компаній, які отримали грант від Кліматичних Інноваційних Ваучерів на ключовому етапі свого розвитку. За короткий проміжок часу вони посіли вагоме місце в українському секторі чистих технологій. Climate Innovation Vouchers — одна з найбільших грантових програм в Україні для інноваторів у сфері зелених та кліматичних технологій. Вона була ініційована Європейським банком реконструкції та розвитку і фінансується Європейським Союзом. В Україні програму реалізує громадська організація Greencubator.