Українські міста і небезпечні об’єкти під водою — Екодія презентувала результати дослідження

Громадська організація Екодія презентувала результати дослідження «Вплив підняття рівня моря на прибережні зони внаслідок зміни клімату». Мета проекту, реалізованого спільно з науковцями, — привернути увагу до наслідків зміни клімату в Україні, стимулювати уряд і міста протидіяти кліматичним змінам та водночас адаптуватися до них.

Як пояснили автори дослідження, моделювання зон затоплення здійснене для 2100 року і в ньому представлений найпесимістичніший сценарій розвитку подій. Той, який втілиться у життя за умови збереження сучасних темпів зростання викидів CO2.

Моделювання здійснене на основі максимальних науково обґрунтованих прогнозних показників підняття рівня моря, із врахуванням вертикальних рухів земної кори та згінно-нагінних явищ, змодельовано дві зони затоплення. Згідно проведених розрахунків може бути затоплено близько 650 тис. га суходолу, а враховуючи нагони — до 1 млн га. Серед інших даних, доступних у результатах дослідження:

  • 34 українських міста можуть бути частково затоплені, зокрема: Одеса, Херсон, Миколаїв, Маріуполь, Бердянськ, Керч;
  • 6 містечок та 62 села можуть бути повністю затоплені, зокрема: Гола Пристань, Затока, Лазурне;
  • кліматичними переселенцями стануть 75 000 людей, адже їхні домівки можуть опинитися в зоні затоплення;
  • 660 екологічно небезпечних об’єктів можуть опинитись у прогнозованій зоні затоплення, зокрема: 13 сміттєзвалищ і 36 очисних споруд, меткомбінат «Азовсталь» (Маріуполь), ставки-відстійники заводу «Титан» (поблизу Армянська, Крим);
  • може спричинити затоплення 98 об’єктів природно-заповідного фонду та об’єктів історико-культурної спадщини, зокрема відомий «Херсонес Таврійський», заснований понад 2 000 років тому, внесений до переліку Світової спадщини ЮНЕСКО.

Організатори опублікували у відкритому доступі інтерактивну мапу і повний текст результатів дослідження.

Нагадаємо, у грудні 2018 року на міжнародній конференції ООН COP24 були затверджені правила реалізації Паризької кліматичної угоди щодо скорочення викидів CO2. Угода, що має на меті втримати глобальне потепління на рівні до 2°C, вступає в силу з 2020 року. Українські компанії PRANA, «Червона хвиля» та SolarGaps отримали спеціальні нагороди від організаторів COP24 за успішно впроваджені кліматичні технології, — читайте враження наших «зелених» інноваторів.