Підсумки 2018: нові технології зберігання енергії, що зроблять її дешевшою

Рік, що минає, відзначився для cleantech індустрії появою нових методів зберігання енергії. Оскільки генерація з відновлюваних джерел часто є нестабільною, зберігання енергії для подальшого користування є вкрай важливим. Сховища, доступні на сьогоднішній день, не завжди відповідають потребам і особливостям генерації з ВДЕ. Така енергія або одразу використовується мережею, або втрачається. Рішення, представлені ринку цього року, ще не стали масовими, але за умови вдалого масштабування вони допоможуть зробити «зелену» енергію доступнішою.

Розробники зі швейцарської компанії Energy Vault представили просту, втім досить ефективну систему для зберігання енергії. Вона працює наступним чином: велетенські крани будують башту з бетонних блоків (кожен вагою 35т), використовуючи для цього енергію з вітряка чи сонячної станції. Для того, щоб віддавати її з такого сховища, установка переміщує блоки назад на землю. За рахунок кінетичної енергії, яка виділяється в процесі, система перетворюється на зарядну станцію. Вся конструкція коштує в рази дешевше за інші сховища, при цьому, за підрахунками Energy Vault, дозволить зберігати від 10 МВт/год до 35 МВт/год енергії.

Ще одна інновація у зберіганні енергії походить з MIT. Їхня розробка з умовною назвою «сонце в коробці» передбачає, що згенерована з ВДЕ енергія перетворюватиметься у теплову і нагріватиме кремній у спеціальних резервуарах. Згодом, коли мережі потрібна буде електроенергія зі сховища, її конвертуватимуть зі світла сяючого розігрітого кремнію. Резервуари 10 м завширшки будуть зроблені з графіту. Така система (Thermal Energy Grid Storage-Multi-Junction Photovoltaics) коштуватиме вдвічі дешевше за гідроакумулюючі станції, які вважаються найбільш економними способами зберігання енергії сьогодні.

Проект нової системи зберігання енергії від фахівців MIT

Впровадження нових методів зберігання енергії зіграє важливу роль у збільшенні частки енергії з ВДЕ в енергетичному міксі. Доступні та ефективні сховища підвищать надійність роботи мережі під час стрибків навантаження. Окрім того, чим більше згенерованої енергії зберігатиметься для подальшого використання, тим дешевшою ставатиме електроенергія для кінцевого споживача. Будемо слідкувати за тим, як нові розробки поширюватимуться в енергосистемах по всьому світу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

За матеріалами: Energy Vault, MIT, NHBR