У Харкові відбувся круглий стіл з побудови інклюзивних ринків електроенегії

30 червня у Харкові Greencubator провів круглий стіл, присвячений можливостям побудови інклюзивних ринків електроенергії в України. Представники місцевої влади, малого бізнесу та експерти обговорили сучасне регулювання у сфері роботи електричних мереж та його вплив на можливості малого бізнесу та громадян брати участь у ринку електроенергії.

Сучасні ринки електроенергії у світі динамічно розвиваються та стають все більш гнучкими та конкурнетними. На ринках розвинутих країн з’являється все більше конкуренції у сфері виробництва та постачання електроенергії. У таких ринках все більше участі беруть невеликі гравці або домогосподарства. Ринки у яких може брати участь широке коло гравців без штучних адміністративних чи фінансових бар’єрів є інклюзивними.

Основа для такого конкурентного розвитку — не лише технологічні та економічні зрушенння, такі як здешевлення сонячної електроенергії та засобів накопичення.  Серед засадничих причин розвитку конкуренції на ринку електроергії — гнучке регулювання діяльності мереж. “Саме таке регулювання дозволило запустити, наприклад, децентралізований ринок сонячної електроенергії в Австралії або розгорнути свої власні мікромережі (microgrids) багатьом місцевим спільнотам у США  та країнах ЄС. І зараз вони створюють свої місцеві ринки, де правила взаємодії між членами таких спільнот визначають вони самі” – відзначив під час круглого столу керівник спільнотних проектів ГО Greencubator Зінченко Андрій.

Можливість розгортати місцеві малі мережі, що належать самим їх користувачам — одна із передумов створення інклюзивних ринків електроенергії. Однак, на сьогодні, в Україні через практично відсутнє до нещодавного часу законодавче регулювання цієї сфери накопичився цілий ряд проблем. “Перш за все на собі такі проблеми відчувають садові товариства, котрі володіють власними мережами. Сучасне законодавство та регулювання призвело до цілого ряду проблем для таких об’єднань. Так само існують суттєві проблеми для підприємств, чиї мережі ще із радянських часів використовують інші користувачі для отримання електроенергії” – вказала під час круглого столу голова Всеукраїнської Асоціації Інвестицій та Сталого Розвитку Юлія Усенко.

На думку ще одного спікера круглого столу — старшого юриста компанії ILF Івана Бондарчука, на сьогодні в Україні з’явилась можливість зробити регулювання мереж більш гнучким і дозволити українцям створювати власні місцеві мережі та. “Стаття 49 нещодавно прийнятого закону про ринок електроенергії закладає основи для більш гнучкого регулювання мікромереж.  Тепер справа за підзаконними актами — саме вони дозволять українцям сторювати власні мікромережі, що дозволить створити більш інклюзивний та гнучкий ринок електроенергії” – відзначив Бондарчук.

Круглий стіл відбувся в рамках проекту “Створення Інклюзивного ринку електроенергії”, що реалізується ГО Greencubator. В рамках цього ж проекту його експерти розробляють документ, що підсумовує досвід розвинених країн у створенні та регулюванні мікромереж.

Leave A Comment