Просто про головне: що потрібно знати для підготовки інвестиційного договору?

Для кожного стартапу одним з ключових етапів є залучення інвестора, адже саме з цим пов’язують перетворення ідеї в бізнес.

Однак на шляху до її реалізації на вас чекатиме ще один виклик – підготовка інвестиційного договору. Саме від нього залежить, чи вдасться вам зберегти контроль над бізнесом і наскільки активно інвестор буде впливати на прийняття вами рішень.

Все починається з моделі

Не поспішайте укладати договір. Ще при узгодженні проекту з інвестором, важливо визначити ключові моменти, а саме: мета інвестиції, вид інвестиції та умови виплат та надання звітності.

  1. Визначте мету

Перше, що треба з’ясувати – це з якою метою надається інвестиція, який очікується результат. Грамотно керуючи очікуваннями інвестора вже на цьому етапі, ви зможете встановити вигідні для вас умови подальших виплат.

  1. Визначте вид інвестиції

Для цього необхідно відповісти на питання що ви даєте інвестору в обмін на інвестицію? Ми розглянемо два найпоширеніших варіанти.

Варіант А. Дольова участь

Ви даєте інвестору частку у своїй компанії. Це означає, що інвестор увійде в органи управління і зможе впливати на прийняття будь-яких рішень щодо діяльності компанії. Також інвестор отримуватиме дивіденди – частину прибутку компанії, пропорційну його частці. У підсумку в обмін на інвестицію ви віддаєте частину прибутку і право участі в управлінні компанією.

У цьому випадку, перед укладанням договору варто погодити розмір частки і ступінь участі інвестора в діяльності компанії.

Варіант Б. Участь у прибутку

В інвестиційному договорі ви передбачаєте, що в обмін на інвестицію інвестор отримує частину прибутку. У розумінні українського законодавства, мова йде про спільну діяльність з об’єднанням вкладів (просте товариство ). Тому до укладення договору, необхідно вирішити:

– Як визначається вартість вашого внеску і внеску інвестора в діяльність простого товариства;

– Хто буде приймати рішення і діяти від імені простого товариства;

– Хто буде нести збитки і витрати у зв’язку з діяльністю простого товариства;

– Як розподілятиметься прибуток та ін.

На жаль, цей варіант ускладнюється необхідністю реєстрації договору в податкових органах.

  1. Погоджуйте умови виплат

Якщо інвестиція здійснюється в кілька етапів, обов’язково домовтеся про умови кожної виплати. Встановіть певні контрольні точки вашої звітності, до яких ви прив’яжете виплати, і які згодом відобразите в інвестиційному договорі. Головне – це конкретика, адже саме вона вбереже вас від непотрібних конфліктів і позовів.

Складаємо договір

  1. Використовуйте стандартні форми.

Незважаючи на те, що скоріш за все вам доведеться внести купу змін, ви зможете відслідковувати наявність усіх необхідних умов. Особливо це актуально для договорів із зарубіжними інвесторами, оскільки банк зможе перерахувати кошти за таким договором тільки при наявності в ньому всіх пунктів, зазначених у Положенні про форму зовнішньоекономічних договорів (контрактів).

  1. Почніть з предмета

При підготовці договору починайте з його предмета, адже в предметі договору міститься вся суть правовідносин – хто кому що передає і що натомість отримує. Саме тут ми і будемо описувати модель інвестиції (а саме, її вид і мету). Якщо вже на підготовчому етапі ви узгодили всі ці питання з інвестором, відобразити їх у предметі договору буде не дуже складно.

  1. Не давайте гарантій

Якщо предмет договору відповідає на питання «що?», то його умови відповідають на питання «як?».

Два ваші головні завдання при роботі над умовами інвестиційного договору – це (1) по можливості, уникнути гарантій, які ви даєте інвестору і (2) максимально чітко визначити всі умови виплати інвестицій і відповідальність інвестора за їх порушення. Намагайтеся також уникати положень про одностороннє розірвання інвестором договору.

  1. Захистіть права на технології

Працюючи у сфері «зелених» технологій, важливо розуміти, що основною цінністю для інвестора є не тільки виконання вами проекту, але і технологія, на основі якої цей проект побудований.

Для того щоб захиститися від ризиків на випадок виникнення суперечок з інвестором, визначте в інвестиційному договорі, що ви є автором технології (будь то у вигляді креслення, винаходу або корисної моделі) і що всі виключні майнові права інтелектуальної власності на технологію також належать вам.

У цьому випадку у вас з’явиться можливість передавати деякі з цих прав (наприклад, права користування, модифікації) компанії, при цьому зберігаючи деякі гарантії стабільності відносин з інвестором.

І найголовніше – динаміка будь-якого ринку технологій є такою, що саме швидкість втілення ідеї може виявитися вирішальною. Тому розробкою бажаної моделі інвестиції та підготовкою проекту інвестиційного договору варто зайнятися ще на етапі пошуку інвестора.

Автор – Юлія Золотаренко,

Юрист ЮФ ILF

Leave A Comment