Розробка американських дослідників: міні-електростанція у вікні

Що було б, якби ваш смартфон чи вікно в офісі могли поглинати сонячне світло і перетворювати його в електроенергію? Дослідники з Мічиганського університету розробили саме таку технологію – прозорий люмінесцентний сонячний модуль. Ключовим словом є саме «прозорий», адже подібні проекти розроблялись і раніше, але мали інтенсивне забарвлення.

Прозорість же матеріалу означає широкі можливості для застосування – і комерційного, і промислового. «Цей проект відкриває можливість для ненав’язливого поширення сонячного енергозабезпечення. Його можна застосовувати у високих будівлях з безліччю вікон або на будь-якому мобільному пристрої, де важливо зберегти естетичний вигляд, як на телефоні чи електронній книзі», – розповідає Річард Лант, винахідник модуля. Суть ідеї в тому, щоб використовувати наявні поверхні для генерування енергії, замість встановлення великих масивів із сонячних панелей на землі чи дахах будівель.

Модуль, який зараз схожий на прозору підставку для склянки, використовує малі органічні молекули, які поглинають невидимі хвилі сонячного випромінювання. Його можна налаштувати на сприймання винятково ультрафіолету та інфрачервоних променів, які потім трансформуються у інфрачервоні хвилі електромагнітного спектру. Зібране інфрачервоне світло проводиться до краю пластикового модуля, де хвилі конвертуються у електрику через тонкі смужки сонячних фотоелементів. Завдяки тому, що матеріал не поглинає і не виділяє світла у видимому спектрі, він здається винятково прозорим людському оку.

adom201400103-gra-0001-m

Однак потрібно ще багато працювати над вдосконаленням проекту. Окрім дороговизни, головним викликом для введення подібних технологій є їхня ефективність. Наприклад, розроблений у Мічигані модуль наразі може перетворити в електрику лише біля 1% енергії сонця. До порівняння, китайська холдингова компанія Yingli Green Energy, яка є одним з найбільших виробників панелей у світі, пропонує модулі із 15,6 %-ю ефективністю, а каліфорнійська компанія SunPower йде ще далі.

Однак «прозорі» сонячні технології дуже перспективні і науковці надіються запустити їх колись у широке виробництво. Подібні дослідження також розвивають у Оксфорді та Каліфорнійському університеті. Лант поки прогнозує, що після повної оптимізації його сонячна технологія зможе досягти понад 5% ефективності. Кінцевою метою є зробити модуль настільки прозорим, що користувачі не будуть навіть знати, що він там є.

П.С: Окрім всього, ця технологія  увійшла до фіналу  міжнародного конкурсу Shell Ideas360*, що пройшов цьогоріч в Амстердамі.

*Shell Ideas360 – це міжнародний конкурс для обдарованих студентів, організований Shell International. Його метою є винахідництво, розвиток та обмін ідеями, що спрямовані вирішити проблему нестачі енергії, води та продовольства.

Матеріал створений на основі статті.

Текст: Мар’яна Андрусишин

Матеріал підготовлений за підтримки компанії “Шелл в Україні”

Деталі конкурсу: www.shell.ua
Реєстрація ідей: www.shellideas360.com

Leave A Comment