Нові перспективи АПК України в … енергетиці

У європейських країнах енергія з біомаси складає становить близько 15% від усього енергетичного балансу, а у Латвії рівень генерації з даного джерела сягає 28%.

В свою чергу, Україна має значний потенціал біомаси для виробництва енергії, що є гарною передумовою для динамічного розвитку сектора біоенергетики.

За словами президента Біоенергетичної асоціації України, пана Гелетухи, економічно доцільний енергетичний потенціал біомаси в країні складає близько 25-35 млн. т умовного палива на рік, що становить 13-18 % усього споживання палива в економіці України.

Тобто у сьогоднішніх умовах, використання біомаси в Україні дозволить значно підвищити свою національну енергетичну безпеку.

При цьому основним джерелом біомаси для України повинно стати наше сільське господарство.

Загальний енергетичний потенціал сільського господарства в Україні оцінюється на рівні, еквівалентному 17-20 млрд м3 природного газу.

Слід відзначити, що у нашій державі справді існують механізми заохочення інвесторів до використання біомаси та біогазу для отримання теплової та електричної енергії. Зокрема, іде мова про «зелений» тариф та податкові й митні пільги.

Наприклад, Податковий кодекс звільняє підприємства від сплати податку на прибуток від продажу біологічного палива та теплової енергії з нього. Крім того діють пільги щодо звільнення від митних платежів та ПДВ обладнання для біоенергетики, що завозяться на територію України.

Разом з тим, порядок отримання згаданих преференцій створює деякі додаткові труднощі для бізнесу, пов’язані із окремим обліком прибутків від продажу біопалива та складною процедурою збору необхідних документів для звільнення від митних платежів та ПДВ.

Окремо варто згадати про так званий «зелений» тариф, який дозволяє продавати електроенергію з біомаси та біогазу за підвищеною ціною у 12,39 євроцентів за 1 кВт/год. За цим показником ми. наразі займаємо 7 місце в Європі.

Однак, нажаль, навіть попри рекомендації експертів про додаткове підвищення «зеленого» тарифу для біомаси й біогазу, в Україні існує достатньо зайвих перепон для бізнесу у цій сфері.

По-перше, закон розглядає поняття «біомаса» лише як відходи. Це означає складнощі із отримання «зеленого» тарифу для підприємств, які використовують безпосередньо продукти із біомаси на зразок пелетів або продуктів з енергетичних культур.

По-друге, згідно чинного законодавства при будівництві електростанцій на біомасі та біогазі треба використати до 50 % українських складових, обладнання та робіт (так звана «місцева складова») для отримання «зеленого» тарифу. З огляду на те, що в Україні майже відсутнє виробництво якісної техніки для біоенергетики, згадана вимога, фактично, вбиває галузь.

А на десерт після будівництва установки інвестор отримає новий бюрократичний клопіт, пов’язаний із її підключенням до електричних мереж, отриманням ліцензії, входженням на оптовий ринок електричної енергії і так далі. Усі ці процедури, загалом, можуть займати до 7-8 місяців часу.

І це все навіть без урахування питань цільового призначення земельної ділянки, на якій має відбуватися будівництво електростанції. Сільськогосподарські землі для цього не підходять, а змінювати їх призначення, наразі, забороняє мораторій.

Загалом повний час реалізації проекту запуску електростанції на біомасі (біогазі) «під ключ» може становити 1,5-2,5 роки з моменту народження ідеї. Як за таких умов в українських реаліях проводити планування бізнесу? Це питання – риторичне.

Однак, усі згадані проблеми зовсім не означають, що за існуючих обставин в Україні зовсім відсутні можливості для розвитку біоенергетики.

Сьогодні в усьому світі Україна відома як один із провідних експортерів зернових та іншої аграрної продукції. У 2014 році експерти очікують урожай зернових на рівні 60,8 млн. тон. А тепер на секунду уявіть собі, скільки соломи та інших відходів залишається у процесі виробництва такої кількості зерна!

За різними оцінками, українські виробники отримують 45-60 млн. т соломи і кукурудзяних стебел на рік. Переробка половини вказаного обсягу цього біоресурсу дозволить отримати енергетичний еквівалент 11-13 млрд. м3 природного газу. Згідно інших, більш стриманих оцінок, економічно доцільний рівень виробництва біогазу в аграрній галузі України становить еквівалент 7,5 млрд. м3 природного газу. Але навіть у такому випадку цього більш ніж достатньо для забезпечення, як мінімум, енергонезалежності нашої аграрної галузі.

Справді, недосконале законодавство та система державної підтримки заважає розвитку комерційного використання відновлювальних джерел енергії. Однак у підприємств агропромислового комплексу є усі передумови для використання біомаси для власних потреб та побудови замкнутого циклу використання енергетичних ресурсів. Саме така схема роботи дозволить уникнути питань цільового призначення землі, ліцензування та отримання «зеленого» тарифу.

Більше того, саме для аграріїв сьогодні існує велика кількість міжнародних донорських проектів, що надають технічну, грантову та кредитну підтримку для нових біоенергетичних проектів.

Європейський банк реконструкції та розвитку через програму UKEEP надає підтримку приватним підприємствам у реалізації проектів з впровадження відновлювальних джерел енергії. В рамках програми UKEEP компанії безкоштовно отримують технічну допомогу у проведенні енергетичного аудиту та підготовці бізнес-плану. Важливо, що участь у UKEEP не гарантує надання грантів або кредиту від ЄБРР. Проте, така участь значно підвищує шанси на отримання вигідного кредиту від банків-партнерів ЄБРР в Україні (Райффайзен Банк Аваль, Мегабанк, Укрексімбанк).

З умовами роботи програми UKEEP можна ознайомитися на сайті організації.

Організація Об’єднаних Націй так само розглядає аграрно-харчовий сектор України як плацдарм для впровадження проектів із використанням відновлювальних джерел енергії.

В рамках програми організацій GEF та UNIDO підприємства сільського господарства та харчової промисловості мають можливість безкоштовно отримати аналіз власної енергоефективності та прийняти участь у грантовому конкурсі на суму до 300 тисяч доларів.

Інтернет сторінка проекту GEF\UNIDO «Підвищення енергоефективності та стимулювання використання відновлювальної енергії в агро-харчових та інших малих та середніх підприємствах України».

Саме тому я вірю, що саме аграрна галузь української економіки повинна виступити флагманом розвитку біоенергетики та на практиці підтвердити її ефективність та прибутковість в українських реаліях. Це допоможе підвищити інвестиційну привабливість галузі та спонукатиме уряд до зміни правил гри у біоенергетичній галузі.

Автор Іван Бондарчук, юрист ЮФ ILF

Comments
1 коментар to “Нові перспективи АПК України в … енергетиці”
  1. Валерий says:

    “У європейських країнах енергія з біомаси складає становить близько 15%” А во всем мире процент голодающих составляет 60%! Использование пахотных земель под биомассу, это ПРЕСТУПЛЕНИЕ ПРОТИВ ЧЕЛОВЕЧНОСТИ! Европа уже получила 300 000 беженцев, но это даже не первые ласточки, это еще только первые комары, ласточки пойдут чуть позже. Изменения климата на земле составляет 2 градуса в год. Процент пахотных земель неукротимо сокращается в северной африке и на ближнем востоке, а вы собираетесь в умереном климате энергетическую вербу выращивать, тогда откладывайте деньги на содержание беженцев из Африки и ближнего востока! Солома оставленная на поле, позволяет сократить внесение минеральных удобрений на 40%. Снижает выветривание почвы на 90%. Её сжигание – преступление перед детьми и внуками!!!

Leave A Comment