Чотири способи «підняти» ваш startup проект

У 2009 році Європейський союз затвердив програму, спрямовану на розвиток альтернативної енергетики та енергоефективності, давши тим самим нового поштовху світовій тенденції розробки «зелених» технологій.

В рамках ініціативи ЄС «Східне партнерство» одним із пріоритетних напрямків співробітництва стали «регіональні ринки електроенергії, відновлюваних джерел енергії та енергоефективності». Для розвитку цього напрямку ЄС виділив 41 млн. Євро, які були спрямовані на надання технічної, матеріальної та консультативної допомоги.

Сьогодні альтернативна енергетика та енергоефективність (далі для зручності я вживатиму термін «зелені технології») викликає інтерес не тільки міжнародних організацій, але і стає популярним серед звичайних громадян напрямком, що дає додаткові шанси привернути увагу до вашого проекту.

Нові прогресивні інструменти фінансування, такі як p2p і краудфандінг відкривають перед стартаперам можливості створення власного бізнесу «з нуля», не виходячи з дому.

У цій статті я розповім про те, які форми та інструменти фінансування може використовувати стартапер для відкриття бізнесу в сфері зелених технологій.

  1. Кредити в рамках програм громадських організацій

Першим і, як і раніше, найпоширенішим видом фінансування є отримання кредитів. Багато громадських організацій, як українських, так і міжнародних, фінансують кредитні лінії в українських банках під проекти зелених технологій. Як приклад можна привести кредитні лінії проектів UKEEP (Українська програма підвищення енергоефективності) та USELF (Програма фінансування альтернативної енергетики в Україні) Європейського банку реконструкції та розвитку.

Незважаючи на звичність і поширеність цього способу, процентні ставки банків за такими кредитами досить високі, оскільки встановлюються вони на рівні або дещо нижче ринкових. Залежно від суми кредиту банк може запросити надання застави – нерухомості та іншого цінного майна. Крім того, стартап зобов’язаний надавати кредитору докладний бізнес-план і техніко-економічне обґрунтування, а також звіти у ході реалізації проекту.

Як правило, такий вид фінансування бізнес використовує на більш пізніх етапах свого розвитку або в рамках проектів, що передбачають отримання стабільного доходу з моменту їх запуску.

  1. Фінансування під частку в бізнесі

Цей вид фінансування передбачає участь інвесторів, в тому числі венчурних фондів і фактично зводиться до обміну грошей інвесторів на частку в бізнесі.

Такий спосіб досить привабливий для підприємств, де отримання прибутку пов’язане з успіхом реалізації якогось крупного проекту. На жаль, відсоток заявок, які приймаються подібними фондами все ще низький, а до розглянутих проектів через підвищеного ризику до інвестора висуваються досить високі вимоги.

  1. P2P и Краудфандінг

Ці інструменти фінансування, незважаючи на свою новизну, розвиваються найбільш динамічно.

За даними Світового банку, обсяг фінансування через P2P зріс з 1,2 млрд. дол. у 2011 році до 5,1 млрд. дол. в 2013 році. Також прогнозується, що до 2025 року ця сума зросте до 96 млрд. дол.

Відмінною особливістю P2P і краудфандінга є те, що вони здійснюються через онлайн платформи, які виступають посередниками і в деяких випадках гарантами надійності для потенційних інвесторів / донорів.

P2P (Peer to peer lending) або рівноправне кредитування – це інструмент, при якому кредит надається від приватної особи приватній особі без залучення фінансового посередника (банку, фонду і т.д.) і без застави.

Як і попередній вид фінансування, P2P може здійснюватися під передачу частки в бізнесі. Проте, як правило, P2P передбачає саме кредитування під відсотки, значно нижчі, ніж банківські.

Тобто фактично платформи виконують виключно роль посередників при переказі коштів (платіжних систем). Найбільш поширеною є система CoPayCo.

Краудфандінг реалізується як публічний збір коштів через онлайн платформу під конкретний проект. Автор проекту вказує в заявці суму, необхідну для його реалізації, терміни і опис. При цьому сума, зібрана заявником, безпосередньо залежить від того, наскільки добре буде «розкручений» проект і від популярності обраного напрямку. Враховуючи, що питання енергоефективності та альтернативних джерел енергії сьогодні як ніколи актуальні, якісно прорекламований проект має всі шанси зібрати пристойну суму на краудфандінгових платформах.

За інформацією видання InVenture, завдяки українській платформі «Велика Ідея», були реалізовані 25 проектів на суму більш ніж 150 тис. дол. США.

  1. Фінансування за системою «Оплата вперед»

І останнім, але не менш важливим видом є фінансування за системою «оплата вперед». Сюди можна віднести передоплату (повну або часткову) і навіть, в деяких випадках P2P.

Нерідко бувають випадки, коли згадана передоплата надходить у формі запчастин або обладнання, придбаного на підставі замовлення на закупівлю (purchase order agreement).

«Оплата вперед» часто носить допоміжний характер і може «співіснувати» з іншими інструментами фінансування в рамках одного проекту.

Безумовно, наведений список не є вичерпним, і деяким стартапам вдається потрапити під грантові проекти міжнародних та місцевих громадських організацій, або навіть «під крило» бізнес-ангелів. Проте слід враховувати, що зелені технології йдуть «в ногу з часом». Тому необхідно мати в запасі кілька інструментів для того, щоб максимально реалізувати потенціал вашого проекту.

Юлія Золотаренко, юрист ЮФ ILF

 

Leave A Comment