EnergyCamp в Криму – енергетика надії та відродження. Звіт

29-30 травня в Криму стартував сезон EnergyCamp-ів  – серії енергетичних таборів на свіжому повітрі, які живить ентузіазм та інтерес учасників до теми енергії, енергоефективності та відновлюваної енергетики. EnergyCamp демонструє можливості та труднощі нової енергетики безпосередньо в таборі, працюючи автономно від чистої енергії сонця, вітру та інших відновлюваних джерел.

Перший EnergyCamp 2010 року команда Greencubator-а присвятила енергетиці надії: діалогу про те, як нові механізми спільної роботи змінюють енергетичний ландшафт та відкривають перспективи розвитку для регіонів, які прийнято вважати депресивними.
Цього разу EnergyCamp прийняв Білогірський район – один з найкрасивіших та найбідніших районів степового Криму. Ми довго обирали місце для проведення EnergyCamp, радилися і з місцевими мешканцями, і з шанувальниками кримської природи, і з Мінекономіки Криму – і врешті решту зупинилися на звивині річки Карасьовка (Біюк Карасу) коло греблі колишньої міні-ГЕС, поблизу села Біла Скеля. Місце з надзвичайною природою, мальовничими пейзажами і потужним потенціалом.

Після встановлення демо-майданчика, учасники перебазувалися до презентаційного намету, де і розпочали обговорення проблем та перспектив цього регіону в сфері енергоефективності.

За словами кримчанина Олександра Тимощука, активіста зеленого туризму та еко-будівництва, багато віддалених населених пунктів цього району не мають електрики, в деяких багатоповерхових будинках досі гріють воду дровами, але набирає обороти зелений туризм та використання відновлюваних джерел.

Для багатьох туристичних садиб і централізованих котелень перехід на місцеві енергоносії: солому, щепу, енергію сонця і вітру могли б суттєво скоротити видатки на закупівлю імпортованих енергоносіїв та створити нові робочі місця.
Як розповів Віктор Кириленко з Heifer International, в селах Криму 422 котельні на вугіллі, 389 на рідкому паливі, 138 на газі – проте зовсім не має статистики про використання соломи та інших місцевих енергоносіїв, а також енергії сонця. При цьому регіон має надлишок соломи, а щедре кримське сонце за допомогою сонячних колекторів можна забезпечити нагрів води протягом травня-жовтня і допомогти зекономити газ і мазут протягом холодних місяців.

Розробки українських інноваційних компаній, винахідників та своїх учнів продемонстрував Іван Стаценко, доцент кафедри енергозбереженя і  відновлюваних джерел енергії Севастопольського національного університету ядерної енергії та промисловості

серед них зроблені в Україні геліоколектори, доступні сонячні нагрівачі, модернізований автодвигун, який працює на водно-бензиновій суміші і… самогоні, та багато інших цікавин

Раймондас Габулавічюс з компанії Domus Rapide, яка вже довгий час є нашим партнером, розповів про перетворення енергії сонця в рух, і представив енергетичні установки на основі сонячних концентраторів та двигунів Стирлінга.

Майбутнє енергоефективного освітлення та LED-світильників продемонстрував Андрій Форосенко з КБ “Ісаєв”.

Коли стемніло, наш Energy Camp прикрасили ось такі незвичайні світильники-кулі

Варто відзначити, що на EnergyCamp’i сусідствували як low-tech інновації, так і високотехнологічні розробки відомих і досвідчних виробників.
Як повідомили представники одного з технічних партнерів форуму – компанії “Квазар”, зараз цей 2-й в Європі виробник сонячних батарей працює над проектами відродження забруднених територій через сонячну енергетику – зокрема, готує проект будівництва сонячної електростанції в Чорнобильській зоні. Сонячні елементи цієї компанії також забезпечуватимуть чистою енергією Чемпіонат світу з футболу 2014 в Бразилії. Саме їх сонячні панелі живили наш презентаційний намет.
amp crym. solar battery
Фразою надії EnergyCamp стала цитата Річарда Сірса, геофізика, спеціаліста з пост-нафтового світу… і колишнього віце-президента Shell з його виступу на конференції TED: “Кам’яний вік закінчився не тому, що закінчилося каміння”. Цей та інші надихаючі виступи конференцій TED допомогли відібрати наші друзі з команди TEDxKyiv.

Учасники EnergyCamp познайомилися з громадою датського острова Самсо – одного з зі світових лідерів використання відновлюваної енергетики та освіти в цій сфері. Знайомство забезпечив як фільм “The Unusual Island”, так і професор Анатолій Карп’юк, який вже відвідував Самсо і мав нагоду познайомитися з ініціаторами переходу острова на чисту енергію.

Прості і доступні рішення, які допомагаю зберегти тепло в оселі описала Ольга Лящук, координатор Енергетичної програми рівненського Екоклубу – в презентації програми утеплення існуючих дерев’яних вікон вона ділиться досвідом енергоремонту вікон, який скорочує втрати тепла на 10-40% при витратах 8-10 гривень на погонний метр вікна. Екоклуб буде консультантом фонду місцевих ініціатив енергозбереження, гроші в який Greencubator розпочав збирати на цьому EnergyCamp-і.

Про соціальне підприємництво в енергетиці чудово розповіла Ольга Романюк, представник команди TEDxKyiv та спільноти HUB.in.ua. Сподіваємось, що таких прикладів буде більшати після кожного Energy Camp’a!

Спільна дія та кооперативи  – це основа енергетичної безпеки сільських громад. З цією ключовою тезою виступив Олександр Крижанівський, координатор проекту “Енергоефективне село” Подільської агенції регіонального розвитку. Саме його енергоефективна Северинівка на Вінниччині прийматиме липневий EnergyCamp.

Щоб відродити місто енергетиків Щолкіно коло Кримської АЕС, збудоване переважно для працівників так і не відкритої електоростанції, місцева влада планує залучити інвестора для будівнитва великої вітроелектростанції та створити промисловий парк, зорієнтовний на відновлювану енергетику – розповів керівник КП “Щолкінський індустріальний парк” Сергій Варавін.

Результати

Greencubator EnergyCamp не тільки став місцем обміну ідеями та демонстрації зелених технологій – завдяки учасникам ми змогли зібрати в Фонд місцевих проектів енергоефективності 4600 гривень, за які спільно з партнерами проведемо просту енергомодернізацію громадської будівлі (дитсадка, ФАП чи іншого об’єкту) в одній з кримських громад. Так що ми приймаємо заявки на такі проекті – і скоро знову будемо в Криму!

Крім того – ми переконалися, якою силою є команда волонтерів і партнерів! І тепер будемо більш активно залучати друзів до справи EnergyCamp-ів. Ми прагнемо максимального поширення цього руху – і якщо ви вирішете провести EnergyCamp в себе, команда Greencubator-а буде тільки рада вам допомогти.

Наступні кроки

Ми вже готуємо наступні EnergyCamp-и – зовсім скоро нагода для нової зустрічі:

  • Життя після нафти –  EnergyCamp Долина | 19-20 червня (Івано-Франківська область)
  • Енергоефективне село, здорові громади – EnergyCamp Северинівка | 24-25 липня (Вінницька область)
Ми запрошуємо доповідачів, волонерів, партнерів і спонсорів – і дякуємо тим друзям і партнерами, які зробили можливими початок і продовження руху EnergyCamp.
Про EnergyCamp
EnergyCamp – це відкритий форум на теми енергії, відновлюваної енергетики та енергоефективності на чистому повітрі. EnergyCamp об’єднує енергію ентузіастів, експертів, журналістів, громад та бізнесу задля вільного погляду на енергетичне сьогодення та майбутнє нашого суспільства. EnergyCamp живлять спільні зусилля ініціаторів, партнерів та волонтерів, а основним енергоносієм є чиста енергія з відновлюваних джерел.

Готувати EnergyCamp нам допомагають: команда TEDxKyiv, мережа соціальних підприємців HUB.in.ua, еко-клуб “Зелена хвиля”, представництво WWF в Україні, спільнота фахівців з енергетики Energy.ua, ініціатива Sunday Борщ та мережа Green Drinks.

Технічними партнерами EnergyCamp є компанії Atmosfera.UA та Квазар www.kvazar.com – дякуємо за підтримку!

Інформаційні партнери: Unistudy, ukrenergy та Молоде радіо

Greencubator організовує енергетичні табори EnergyCamp за підтримки USAID, UNITER , PACT.

Comments
1 коментар to “EnergyCamp в Криму – енергетика надії та відродження. Звіт”
Trackbacks
Check out what others are saying...
  1. […] попередніх таборів EnergyCamp в 2010 році стали “Розвиток через відновлювану енергетику: від […]Leave A Comment